Високі орієнтири. В Івано-Франківську презентували відразу дві антології творів Стефаниківських лауреатів

Завершення 2021-го – Року Василя Стефаника на Прикарпатті – увінчано виданням і презентацією ще двох книжок, приурочених до 150-літнього ювілею видатного письменника. І обидві – антології творів лауреатів заснованої 1998 р. обласної премії імені геніального новеліста. З творчістю її лауреатів знайомить зокрема книжка «Від землі Стефаника», яку упорядкували письменник Василь Бабій та літературний критик Євген Баран, він же й автор переднього слова до неї «Високі орієнтири Стефаниківської премії» (обидва удостоєні цієї високої відзнаки відповідно у 2009 і 2006 рр.).

Власне, премія спочатку була літературно-мистецькою, тож серед перших її лауреатів – художник Михайло Фіголь, народні артисти України Михайло Кривень і Володимир Пірус, композитор Іван Фіцалович, колектив вокального ансамблю «Росинка» (керівниця – заслужена діячка мистецтв України Христина Михайлюк). У галузі літератури першими отримали премію ім. В. Стефаника Степан Пушик за книжку поетичного вибраного «Хмаролом», Богдан Бойко за історичну повість «По голови…» і Калина Ватаманюк за книжку нарисів «Від лиця Твого, Господи, судьба моя іде…». В 1999 р. цю високу відзнаку вручено письменнику і вченому Володимирові Качкану, у 2000-му – поетові Богданові Радишу-Маринюку… На сьогодні є вже понад 60 лауреатів премії ім. В. Стефаника – літераторів, науковців, митців. Список їх за 1998–2021 рр., поряд із літературними творами, вміщено у названій вище книжці, що вийшла друком в івано-франківському видавництві «Місто НВ» за сприяння міського голови Руслана Марцінківа та підтримки Івано-Франківської міської ради.

Водночас в обласній бібліотеці для юнацтва презентували ще одну книжку творів лауреатів цієї ж премії – «Стефаниківський ЧИН: Антологія». Її видав Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, себто і цією книжкою тут пошанували свого патрона з нагоди його 150-річного ювілею. Упорядкував і написав вступне слово до неї той же Євген Баран, доцент кафедри української літератури вишу. Якоюсь мірою ця книжка перегукується з антологією «Від землі Стефаника», але тільки в частині представлення літературних творів працівників університету, відзначених обласною премією ім. В. Стефаника. Подано поезії з уже згаданої збірки Степана Пушика «Хмаролом», лірику Ольги Слоньовської з книжки «Пектораль», уривки з романів Ольги Деркачової «Крамниця щастя» та Марії Ткачівської «Тримай мене, ковзанко», як і з відзначеної премією ім. В. Стефаника в рік його 150-літнього ювілею в номінації «Проза» праці Івана Монолатія «Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література «пам'ятає» українські міста». А разом з тим в антології надруковано фрагменти наукових студій вчених ПНУ ім. В. Стефаника, удостоєних престижної премії: Володимира Полєка, Володимира Грабовецького, Степана Хороба, Романа Піхманця, Миколи Васильчука, Марти Хороб, Миколи Лесюка та інших. Адже присуджували її і за дослідження в галузях літературознавства, літературної критики, мовознавства, історії.

Письменники Євген Баран, Василь Бабій, Іван Гаврилович, Ярослав Ткачівський, директорка обласної бібліотеки для юнацтва Світлана Шаган під час представлення присутнім у читацькій залі, серед яких було чимало ліцеїстів, двох антологій творів лауреатів обласної премії ім. В. Стефаника наголошували, що цією премією, як записано в її статуті, «нагороджують творчі роботи в галузі літератури, які є духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість та самобутність і стали видатною подією у літературному житті Прикарпаття».

Тож найпрестижніша на Прикарпатті в галузі літератури відзнака для кожного з її лауреатів є не просто черговою винагородою за нові здобутки на ниві красного письменства чи літературознавства, а усвідомленням великої відповідальності перед Словом і мотивацією до його майбутнього збагачення й популяризації.