Цьогорічний лавреат премії ім. Є. Паранюка – Юрій Угорчак

Як краєзнавець, етнограф, меценат увійшов в історію культури Прикарпаття і України Євген ПАРАНЮК. Він народився 27 червня 1923 року в селі Хмелівці на Богородчанщині і юнаком під час Другої світової війни його вивезли в Німеччину, потім перебував у Чехословаччині, далі жив в еміграції у США. Паранюкові випало працювати в нью-йоркській лікарні разом з Євгеном Маланюком. Він був знайомий з Іваном Багряним, Василем Баркою, Докією Гуменною, Василем Махном. Під час своїх досить частих приїздів з-за океану в Україну після проголошення її незалежності Євген Паранюк спілкувався з Дмитром Павличком, Василем Скуратівським, Дмитром Гнатюком, Олесем Бердником. А на рідному Прикарпатті запізнався зі Степаном Пушиком, Євгеном Бараном, Петром Арсеничем, Володимиром Грабовецьким, Іваном Скрипником.

Премію ім. Євгена Паранюка його племінниця Любов Лапчук вручає Юрієві 
Угорчаку.

Паранюк написав книжку «Останні роки життя Івана Франка», яка стала вислідом його розмов з небожем українського Мойсея Василем Франком, котрий жив у тому ж Нью-Йорку. Він також автор видань «Спогади про Хмелівку», «Росільна», «Український Голівуд і Олександр Кошиць». Написав окремі розділи книжки «Хмелівка: події і люди», друк якої сам і спонсорував.

Відійшов наш земляк за межу Вічності 22 березня 2015-го в Нью-Йорку, а похований на Хмелівському цвинтарі. Того ж року з доброї волі родини Паранюків і Лапчуків заснували спільно з ОО Національної спілки краєзнавців України, членом якої він був, обласну премію ім. Є. Паранюка в галузі краєзнавства. І відрадно, що навіть у нинішній воєнний час не зупинили традицію щорічного визначення й пошанування лавреатів цієї премії, якою нагороджують краєзнавців уже поважного віку і яка фінансується за рахунок коштів, що їх меценат зі своїх скромних статків залишив своїй родині на підтримку розвитку української культури і літератури. Цього року в день 99-ї річниці українського патріота його пам'ять пошанували і спогадами про нього краєзнавців у залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, і врученням племінницею Євгена Паранюка Любов’ю Лапчук, методисткою обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, престижної премії новому її лауреатові. Ним став Юрій УГОРЧАК – ветеран краєзнавства, новеліст, дитячий письменник, перекладач, відповідальний секретар журналу «Краєзнавець Прикарпаття», котрий багато років завідував Музеєм освіти Прикарпаття. Привітали Ю. Угорчака із заслуженою відзнакою голова ОО НСКУ Михайло Косило й очільник Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка (ТОПІЖ), літературний критик, літературознавець, есеїст Євген Баран.