Між золотом та волею

В Україні вдруге знімають фільм про Довбуша

У Пирогово і в Карпатах із серпня почалися зйомки повнометражної пригодницької історичної драми «Довбуш». Режисер Олесь Санін – автор успішних фільмів «Мамай» та «Поводир», який Україна висувала на «Оскар», – обіцяє зробити стрічку максимально цікавою для широких глядацьких кіл. А зацікавлених щораз більшає. Як тільки в мережу просочилися фото зі зйомок, у Фейсбуці розпочалася дискусія. Хтось критикує костюми, пишучи, що герої нагадують монголів, комусь бракує вишиванок, інші, навпаки, захоплюються, відчуваючи, що до роботи підійшли нетривіально, і дають слушні поради.

Кінопроект «Довбуш» став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно. Державна підтримка цього проекту становить 65 млн. грн. при загальній вартості виробництва 87 млн. «Це буде фільм про українського легендарного опришка Олексу Довбуша. Про те, як народилася і розрослася легенда про карпатського лицаря, що надихає цілі покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Про силу і любов, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть», – анонсує Держкіно. Нагадаємо нашим читачам, що в березні 2018 року в прокат вийшла стрічка «Легенда Карпат», у головних ролях знялися Валерій Харчишин та Марічка Яремчук. На жаль, кінофільм не отримав високих оцінок професійних критиків.

У зйомках кіно про Довбуша задіяні директор Івано-Франківського муздрамтеатру народний артист України Ростислав Держипільський, заслужений артист України актор івано-франківського театру Олексій Гнатковський, головного героя зіграє Сергій Стрельніков, актор зі столиці, а Марічку – Даша Плахтій, котра вдало дебютувала у головній ролі в фільмі Марини Степанської «Стрімголов», отримавши національну кінопремію «Золота Дзиґа» як найкраща акторка.

«Для мене перевіркою актуальності історії є епос. Якщо існує народна пісня, якщо її триста років співають і переспівують, значить, герой живий», – сказав режисер Олесь Санін. – Цією роботою я спробую зайти на територію жанрового кіно. Колись я дуже хотів екранізувати «Довбуша» Гната Хоткевича. Проте, на моє переконання, попри те, що герой є дуже актуальним, текст сьогодні не звучатиме так, як потрібно. Мені треба повернутись до способу поетичного кіно, коли контекст є важливішим за текст. Я працюю з сучасними авторами».

Над сценарієм фільму працювали Василь Портяк, Максим Черниш та Олесь Санін. Продюсує картину Максим Асадчий. Режисер називає Довбуша людиною, яка перебуває на «лінії зіткнення» і є героєм, котрий щодня має робити вибір між добром та злом, золотом та волею.

І, що не менш важливо, знімальна група на чолі з режисером сподівається зробити новий фільм успішним. До слова, фільм «Поводир» утримував лідерство за касовими зборами (14 млн. грн.) серед українських фільмів з 2014 року. Лише торік він поступився «Сторожовій заставі» (19 млн.), комедії «Дзідзьо Контрабас» (22 млн.) та новому рекордсменові – «Кіборгам», що зібрав 23 мільйони гривень у прокаті.

Леся ЗЬОЛА.