Державний бюджет-2022: боротьба за інтереси громад триває

Асоціація міст України традиційно і далі відстоює інтереси громад, зокрема надала пропозиції до Державного бюджету України на 2022 рік, Бюджетного та Податкового кодексів України та до інших нормативно-правових актів в частині місцевих бюджетів і міжбюджетних відносин під час бюджетних консультацій із всеукраїнськими асоціаціями місцевого самоврядування щодо проєкту закону про Державний бюджет України на 2022 рік, що відбулися у Міністерстві фінансів України.

Виконавчий директор АМУ Олександр СЛОБОЖАН, який на цьому заході разом з головами громад та експертами представляв позицію асоціації, презентував її пропозиції до показників Державного бюджету України на 2022 рік, Бюджетного та Податкового кодексів України та до інших нормативно-правових актів в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин. Зокрема в АМУ пропонують передбачити в Держбюджеті на 2022 рік належний обсяг фінансових ресурсів на реалізацію програми медичних гарантій (174 млрд гривень), освітньої субвенції (146 млрд гривень), субвенції на протипожежні заходи в закладах освіти (7 млрд гривень), субвенції на реалізацію реформи шкільного харчування (5,5 млрд гривень), субвенції на стале проходження опалювального сезону (16 млрд гривень), субвенції на погашення різниці в тарифах (37 млрд гривень), додаткової дотації на заклади освіти та охорони здоров’я (20 млрд гривень), субвенції на облаштування ЦНАПів (2,5 млрд гривень), субвенцію на заходи компенсації ризику населення в зоні спостереження рівнозначну відповідному збору та ін.

Також, на думку експертів асоціації, необхідно внести зміни до Бюджетного кодексу України, щоби збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад; не допустити зменшення надходжень роздрібного акцизу на тютюн до бюджетів громад; закріпити фінансування пільг на проїзд та послуги зв’язку за рахунок Держбюджету; 50 відсотків екологічного податку та адмінштрафів за порушення безпеки дорожнього руху зараховувати до бюджетів громад; 30 відсотків ДФРР спрямовувати на програми і проєкти регіонального розвитку сільських, селищних, міських рад та ін.

Крім цього, в АМУ вважають, що потрібно внести зміни до Податкового кодексу України, щоб закріпити сплату ПДФО за місцем розміщення виробничих потужностей; відновити проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі; не допустити надання жодних пільг по сплаті за землі під залізницями; скасувати пільги із плати за землю для гірничодобувних підприємств; розширити повноваження органів місцевого самоврядування щодо адміністрування місцевих податків та зборів; не поширювати вимоги регуляторного законодавства та про державну допомогу суб’єктам господарювання на рішення органів місцевого самоврядування про місцеві податки і збори та ін.

А ще в АМУ пропонують внести зміни до інших нормативно-правових актів, щоби звільнити органи місцевого самоврядування від сплати виконавчого та судового зборів по виплатам до 5 травня; відтермінувати на 2022 рік дію постанови Кабміну №822 у разі непередбачення у Держбюджеті належного обсягу освітньої субвенції; удосконалити формулу освітньої субвенції; не розповсюджувати на рішення органів місцевого самоврядування дію закону про захист економічної конкуренції та ін.

Своєю чергою, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК наголосив, що 2021 рік є складним для органів місцевого самоврядування Прикарпаття, оскільки всі 62 територіальні громади впродовж усього часу вибудовують нову модель управління, отримавши не в найкращому стані інфраструктуру від районів. Також громади вибудовують нові для себе прямі міжбюджетні відносини з центральними органам влади. Розвиток громад ускладнюється ще й тим, що реформа децентралізації є не завершеною, як на рівні розмежування повноважень держави та місцевого самоврядування, так і на рівні реформування системи податків та зборів. Тому сьогодні важливо спрямувати всі можливі зусилля на покращення стану місцевих фінансів, опираючись на той досвід, який уже є в громадах, звернув увагу експерт.

«Державний бюджет на 2022 рік має стати гарантією продовження реформи децентралізації, а баланс між повноваженнями та коштами має бути дотримано, – акцентував Ю. Стефанчук. – Пропозиції АМУ щодо проєкту закону про Державний бюджет України на 2022 рік, представлені в Міністерстві фінансів України, базуються суто на пропозиції керівників громад. Варто звернути увагу, що одним із важливих пріоритетів для територіальних громад є фінансування у належних обсягах програми медичних гарантій, освітньої субвенції, субвенції на протипожежні заходи в закладах освіти, субвенції на стале проходження опалювального сезону, додаткової дотації на утримання закладів освіти та охорони здоров’я, субвенції на облаштування ЦНАПів, оскільки це ті сфери життєдіяльності, які гарантовані реформою – наближення якісних послуг до людей, і ця послуга залежить напрямки від державних субвенцій та пріоритетів країни».

Нагадаємо, що головним завданням реформи є досягнення оптимального розподілу повноважень та фінансових ресурсів між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади за принципами субсидіарності та децентралізації. Саме з цього у 2014 році розпочалася реформа, і сьогодні варто повернутися до реалізації в Україні бюджетної децентралізації. Тому АМУ пропонує внести зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України, в частині збільшення частки зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад щонайменше до 65 відсотків та закріпити сплату цього податку за місцем розміщення виробничих потужностей – це дозволить громадам Прикарпаття отримати додатково у 2022 році близько 400 млн. грн. до своїх бюджетів, підкреслив Ю. Стефанчук. За його словами, також важливо не допустити зменшення надходжень роздрібного акцизу на тютюн до бюджетів громад, оскільки сьогодні для громад нашої області ця сума становить понад 80 млн. грн., потрібно відновити проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, не допустити надання жодних пільг зі сплати за землі під залізницями, розширити повноваження органів місцевого самоврядування щодо адміністрування місцевих податків та зборів.

«Пропонуємо вдосконалити розподіл Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) і 30 відсотків цих коштів спрямовувати на програми і проєкти регіонального розвитку сільських, селищних, міських рад за чіткою формулою розподілу відповідно до кількості населення і території, як це було раніше», – зазначив Ю. Стефанчук. Нагадаємо, що кошти інфраструктурної субвенції громади Прикарпаття освоювали на 99,8 відсотків.

Це тільки частина важливих пропозицій, які дозволять громадам якісно виконувати свої повноваження. Як показує досвід країн Європи, де пройшла децентралізація, місцеве самоврядування є рушійною силою соціального й економічного розвитку. Тому перспективи поступу України – у сильному місцевому самоврядуванні.

Редактор відділу газети “Галичина”