Заприсяжений на пістолі Довбуша

У місті Яремчі вшанували пам'ять легендарного лицаря доблесті і звитяги, славного ватажка опришків Василя Баюрака унікальним фестивалем «Баюракова бартка».

Вдалося провести цей захід завдякиперемозі відділу інвестиційної політики виконкому Яремчанської міської ради у щорічному Всеукраїнському конкурсі культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження».

Нагадаємо, ідея конкурсу належить ГО «Інститут культурної політики». Його уже другий рік поспіль реалізує Асоціація міст України та Український центр культурних досліджень за підтримки Міністерства культури України.

Театралізовані дійства, виступи етноколективів, спортивні змагання, дегустації карпатських медів та страв автентичної гуцульської кухні, художній пленер, різноманітні майстер-класи дозволили кожному гостю відчути епоху опришківського руху, впевнені організатори.

Родзинкою свята стала легендарна гуцульська міфоденсопера «Оле» у виконанні Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». П’ять епізодів дійства «Гуцульське весілля», «Гірки», «Опришки», «Месники», «Смертельний плєс» відтворили справжній дух опришків та дозволили глядачам зануритися в епоху відважних народних месників.

У центрі міста працював медовий ярмарок, на якому проводили майстер-класи з розпису медових пряників та виготовлення воскових свічок, лекції на теми бджільництва та екопродукції, а для любителів яскравих фото були оригінальні фотозони.

Для гурманів, які цінують смакові враження, готували на вогні гуцульські банош та ріпеники. Прикметно, що сам голова ГО «Галицькі Леви» Роман Дорожівський приготував смачний банош і щедро пригощав ним гостей фесту.

У рамках фестивалю відбулася науково-практична конференція «Василь Баюрак – славний ватажок опришків», в якій взяли участь дослідники опришківського руху.

Також у Будинку культури діяла історична виставка експонатів Івано-Франківського історико-меморіального музею Олекси Довбуша. Відвідувачі мали можливість побачити речі опришків та зброю, з якою вони йшли у бій, а також ознайомитись з колекцією літературних творів про опришків.

Секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук звернув увагу, що історичним фестивалем «Баюракова бартка» прагнуть популяризувати легендарного земляка Василя Баюрака, який очолив опришківський рух після смерті Олекси Довбуша та разом зі своїми однодумцями боровся за те, щоб гуцули були ґаздами на свої землі, виховувати молодь у дусі патріотизму, а також розвивати туристичний потенціал. За словами пана Володимира, цей фест проводять у Яремчі вперше, проте планують, аби він став щорічним. Адже в 2022 році місто святкуватиме 300 років з дня народження Василя Баюрака, тому започаткування щорічного фестивалю стане одним з етапів підготовки до святкування, наголосив В. Губарчук.

Авторка ідеї фестивалю, старший науковий співробітник Музею етнографії та екології Карпатського краю (м. Яремче), член НСКУ та НСЖУ Світлана Флис підкреслила, що захід присвячений саме Василеві Баюраку, оскільки це велична постать карпатського опришка, який був послідовником Олекси Довбуша, вихідцем із села Дори, що нині є мікрорайоном міста Яремче.

«Це ватажок опришків, який з юних літ був заприсяженим на пістолі Довбуша. Він був близьким до Довбуша, і фактично разом з Павлом Орфенюком були з Довбушем в останні моменти його життя. Про його страту є дуже багато написано. А в Івано-Франківську на Ратуші є таблиця, на якій написано, що там було страчено славного Василя Баюрака. Є спогади Францишека Карпінського, є поезія Степана Пушика про його страту…», - розповіла краєзнавиця.

За словами С. Флис, у назві фестивалю є слово «бартка» (сокира з довгим держаком. – Авт), оскільки це була основна зброя опришків, бартка символізує мужність опришків. Це топірець, без якого гуцул ніколи не виходив з хати, ним прорубував стежку, яка була заснована повзучими рослинами, і захищався від диких звірів.

Начальник відділу культури виконкому Яремчанської міської ради Оксана Кухарук акцентувала: «Про міфічного Робін Гуда знає весь світ, а про реальних народних героїв, які захищали свій народ, – Олексу Довбуша, Василя Баюрака навіть не знає вся Україна. Тому фестиваль покликаний популяризувати опришківський рух, щоб заговорили про наших справжніх героїв-опришків, які сотні років тому воювали за свободу, за волю. Бо гірський люд за своєю вдачею вільний. І хто нас не розуміє, думає, що вони там завжди щось хочуть. Ні! Це те відчуття, що сильний може дозволити собі бути вільним».

Головний спеціаліст відділу інвестиційної політики виконкому Яремчанської міської ради Ольга Малахова зазначила, що мета заходу – згуртувати людей, зробити їм свято, феєрію, розвинути подієвий туризм та привабити нових гостей.

«Народний герой Василь Баюрак – спільник і наступник Олекси Довбуша – це та постать, якою пишається Яремчанщина. Й фестиваль на честь Василя Баюрака – це чудовий спосіб нагадати про велич нашого народу, адже вшановуючи минуле, ми будуємо фундамент для свого майбутнього, створюємо нові емоції», – наголосила Ольга Малахова.

Доцент кафедри історії України і методики викладання історії Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Олег Єгрешій вважає, що Василь Баюрак є маловідомою постаттю опришківського руху, оскільки перебував у затінку Олекси Довбуша. Проте він також може слугувати прикладом чину, ідеї боротьби за свободу. Історія постаті Баюрака заслуговує на всеукраїнське вивчення і визнання, вважає О. Єгрешій.

Яремчанець Володимир Заболотний, який прийшов на свято, поділився своїми враженнями: «Дуже тішуся, що проводять фестиваль на честь нашого карпатського національного героя, наступника Довбуша. Мусимо вивчати нашу історію, бо хто не знає минулого, той не матиме майбутнього».

Яремчанка Галина Бойко розповіла, що вражена виступами колективів з Яремчі, Коломиї, Тисмениці, Верховини, вишивками, герданами і глиняними намистами народних майстрів, злагодженою роботою організаторів. За її словами, цей захід заставив людей вийти з домівок і вивчити нову сторінку історії, а також побачити інший, прекрасний світ гуцульського мистецтва.

Парох с. Дори о. Іван Лейб’юк, який благословив фестиваль, а відтак споглядав заворожуюче колоритне гуцульське дійство, розповів кореспондентці «Галичини», що виріс на історіях про опришків, Довбуша, Баюрака, воїнів УПА, козаків, які розповідав йому дідусь. З часом майбутній священник почав докладніше цікавитися історією. Найбільше його вразив дух волі і справедливості опришків, їхнє прагнення робити добро для народу. Тому фестиваль на честь народного героя вважає потрібним і важливим заходом.

Редактор відділу газети “Галичина”