У дискусійній площині. КолоДар: Різдво? 7 січня!

За давнім календарем, за яким на наших землях жили тисячоліттями до 1700 року, надворі не 2021-й, а 7728-й…

На публікацію «І з Європою, і з Московією? або Коли насправді в Україні мали би святкувати Різдво Христове…» в «Галичині» за 24 грудня 2020 р. відізвалася низка наших читачів. Правда, переважно з категорії затятих традиціоналістів, які вважають, що українці відзначають Різдво Христове саме 7 січня чи не споконвіку, принаймні почали ще задовго до того, як постала Московія. Тож, мовляв, не ми з Росією разом святкуємо цей празник, а вона перейняла і традицію, і дату Різдва в України-Руси. Через те немає сенсу ні зважати на той стан речей, ні відходити від нього й підлаштовуватися під традиції західного світу. Тим паче, що Різдво 7 січня має чітку астрономічну прив’язку відповідно до давнього слов’янського календаря, за яким у старовину люди тисячоліттями жили на землях не лише Північного Причорномор’я, а й західних слов’ян, терени яких свого часу простягалися всією Східною й Центральною Європою…

До речі, тема давнього календаря, КолоДара, як його йменували і згідно з яким творили свій життєлад на землі наші попередники, вельми цікава. Адже якби 1700 року його не скасував Петро I, тодішній чільник Російської імперії, що колонізувала українські території, ми мали би сьогодні не 2021 рік, а 7728-й. А це, своєю чергою, свідчило би, що в історично-культурно-світоглядному плані ми належимо до найдавніших народів Блакитної планети.

Звичайно, історія КолоДара варта окремої публікації. Нараз ж ми стисло переказали міркування читальників «Галичини» не тому, що вважаємо їх істиною в останній інстанції, а лише як певну точку зору, на яку можна або зважати, або ж не погоджуватися з нею, але яка має право на існування й висвітлення. Чекаємо нових відзивів на порушену в названому числі газети проблематику.

Що ж до іншого, то предстоятель ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що святкування Різдва Христового тільки 25 грудня в Україні можливе після того, коли до такого рішення «дозріють» Церква та віряни. Адже, за його словами, «ми знаємо чітко соціологію, яка засвідчує, що більше 60 відсотків українців проти святкування 25 грудня…».