Руслан Марцінків: Маємо справді унікальний фестиваль, який майже півтора десятиліття єднає в коляді українців і світ

29 грудня, у п’ятницю, концертом для військовослужбовців та їхніх сімей завершиться в Івано-Франківську ХV Міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на «Майзлях», який цього року присвячено українським захисникам і піднесенню патріотичного духу в часі війни. У знаменитому на всю державу різдвяному дійстві взяли участь майже чотири десятки творчих колективів з України та 13 зарубіжних. А 28 грудня, у четвер, після архієрейської Божественної Літургії відбудеться традиційний гала-концерт з участю колективів – учасників фестивалю та знаменитої львівської вокальної формації «Піккардійська терція».

2023 рік став особливим в історії цього всеукраїнського колядницького дійства зі статусом національного, яке відбувається за підтримки міських та обласних владних структур з 2010 року: у зв’язку зі змінами в церковному календарі фестиваль відбувався аж двічі впродовж одного року. Першого разу – 8–14 січня. Також нового сенсу йому додало й те, що «Коляду на «Майзлях» торік внесено до переліку нематеріяльної культурної спадщини України.

А розпочався різдвяний фестиваль 25 грудня з традиційної архієрейської Божественної Літургії та офіційного відкриття з участю колективів парафії, трембітарів і гурту «КораЛЛі» у монастирі Царя Христа отців василіян УГКЦ. Кожен день фестивалю був наповнений колядками у виконанні різних колективів у різних інтерпретаціях переважно в храмі Царя Христа. Разом з колядницькими колективами із Львівщини, Тернопілля, Рівненщини, Волині, Одещини, Харкова та Києва і, звичайно, з Івано-Франківська та Прикарпаття, учасниками фестивалю цього року стали й зарубіжні виконавці – хор «Думка», ансамбль «Істина» церкви Св. Юрія, хор церкви Св. Юрія (всі з Нью-Йорка), вокальний жіночий ансамбль «Вишиванка» з Детройта, вокальна формація «Прикарпатський» з Чикаґо (США), хор «Нове життя» (м. Едмонтон, Канада), український хор «Переспів» та Український хор Володимира Великого зі Швайцарії, хор «Покров» церкви Св. Покрови з Мюнхена та «Колядники з Ляйпціґа» (Німеччина), хор Товариства українців у Фінляндії «Переспів» з Гельсінкі, а також колядники з Франції, Італії та Австралії і Молдови. Зарубіжні учасники виступали в онлайн-форматі.

Ще однією особливістю цьогорічної «Коляди на «Майзлях» стало трембітання в різних інтерпретаціях: у радісній, яка сповіщала про народження Христа, та в поминальній – на згадку про всіх, хто своє життя поклав задля того, щоб Україна могла святкувати Різдво. Саме тому до участи в фестивалі було запрошено й франківський гурт «КораЛЛі», який у своєму інструментарії має й трембіту, а його учасник – трембітар Андрій Чепіль цього року загинув на війні з московитськими загарбниками.

Фестивальні виступи в храмі Царя Христа цими днями транслювало ОТБ «Галичина», а також їх дивилися на фейсбук-сторінці фестивалю «Коляда на «Майзлях».

«Маємо справді унікальний фестиваль, який майже півтора десятиліття поспіль єднає в коляді українців і світ. Ми горді з того, що цей різдвяний фестиваль відбувається саме в Івано-Франківську. Дякую нашій Церкві за таку чудову ініціативу», – зазначив очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків.