Розмай мистецького подружжя. Христина та Валерій Дувіраки з Івано-Франківська презентували свої твори

У Музеї мистецтв Прикарпаття відкрили ювілейні виставки відомих мистців Христини й Валерія ДУВІРАКІВ – відповідно «Мої мантри» та «Відлуння часу» з нагоди 70-річного ювілею митця та 40-річчя його творчої діяльності.

– Нечасто буває, коли відкриваємо відразу дві виставки двох непересічних особистостей, – зазначив у вітальному слові начальник управління, культури та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир ФЕДОРАК. – Експозиція пана Валерія дивує багатогранністю таланту і творчої тематики. Мене дуже захопила його історична тема, можливо, тому, що сам є фаховим істориком. Зокрема портрет козака Мамая, чий образ особливо актуальний, бо не кожна нація може похвалитися професійним вояком, який одночасно є й митцем, а своїм незворушним виглядом наче промовляє до нас: «Усе буде добре, ми переможемо у цій теперішній війні»…

«Валерій у своїх роботах передає красу нашого світу і зумів в унікальний спосіб поєднати ренесансні барокові та народні мотиви, створивши власний стиль – своєрідне сучасне українське необароко», – зазначив на відкритті доктор філософії, науковий співробітник музею о. Віталій Козінчук.

В. Дувірак – митець різноплановий. Він чудовий іконописець і баталіст, портретист та пейзажист і на цій виставці митець представив частину доробку своїх широких зацікавлень – серію левкасів, присвячених Йогану-Георгу Пінзелю, живописні роботи на тему прикарпатського етнічного колориту та славного козацтва, пейзажну тематику та портрети своїх друзів, серед яких багато відомих людей Прикарпаття. До речі, для персонажів цих творів така виставка стала справжнім сюрпризом, бо хоча роботи й підписано завуальовано, вони, виконані як дружні шаржі, впізнавані і життєствердні.

Вітальність – ще одна гарна риса експозиції. Коли кожна картина не лише позначена витонченою технікою, розкішшю фарб і багатством композицій, а й наповнена привітанням і прославляння життя як дару та вміння бути щасливим, через що й залишає неповторний слід у душі.

Х. Дувірак – вчителька образотворчого мистецтва та художньої культури і мисткиня, яка створює розписи, витинанки та ляльки. На виставці представлено понад 40 витинанок – особливе захоплення художниці, в якому сповна проявляється її багата уява й бездоганна техніка. «Пані Христина чудово володіє тонкощами композиції, ритмом та символікою. У своїх роботах вміє гармонійно поєднувати живопис та витинанку і створює витончені роботи зі складними сюжетами, – ділиться своїми враженнями про роботи мисткині старший науковий працівник музею Ганна Шеремета.

Кожна робота Х. Дувірак емоційно та композиційно насичена, має динамічний та яскравий мотив і тому стає своєрідним віддзеркаленням нашого непростого і суперечливого світу, в якому кожний перебуває у невпинному пошуку свого справжнього «я».

Поетеса, журналістка.