Коли приваблює таїна… «Листокод» Лесі Шмигельської: образ осені як образ жінки на земній дорозі до Бога

У видавництві «Симфонія форте» Івано-Франківська вийшла друком нова поетична книжка відомої української поетки із Каменя на Рожнятівщині, членкині НСПУ і заступниці голови Рожнятівського літературного об’єднання «Горгани» Лесі ШМИГЕЛЬСЬКОЇ «Листокод».

«Отак, з вірою в Бога, з надією на краще, з крилатими мріями і душею, по вінця сповненою світла, з ніжним, трішки сумним і меланхолійним поглядом у завтра йде до свого читача лірична героїня Лесі Шмигельської – натхненна, мудра, уважна до найменших дрібниць і чуттєва до найтонших вібрацій всесвіту, – написала в передмові до книжки під заголовком «Жінка, яка розгадує таємницю осені…» знана поетеса із селища Перегінського і членкиня НСПУ Наталія Данилюк. – Йде, слово за словом, метафора за метафорою вибудовуючи яскраву поетичну мозаїку, відточуючи, вигранюючи, мов умілий ювелір, кожен рядок, щоб приємно здивувати і захопити уяву вибагливого читача…».

Л. Шмигельська як майстриня слова – одна з найбільш яскравих і шанованих мною авторок поезій на Прикарпатті. Більше того – кожна наступна її поетична книжка мене дивує першиною, захоплює, приходить яскраво і ніби зненацька. І справді, теми осені у творчості поетеси ніколи не бракувало – народжена у листопаді, вона перетворила свою життєву осінь у яскравий і одухотворений літературний образ (наприклад, книжки поезій «Жінка з осені» чи «Осанна осені»). І водночас осінь – ця рудоволоса чарівниця, щоразу в поезіях авторки приходила несподівано, загадково й неповторно.

Такі думки, як небеса,

Такі тумани, як молока.

І тішать айстри ясноокі

Цей день пречистий, мов сльоза.

Ще вабить прозелень густа,

Ще пахнуть обрії медами.

І далина, як погляд мами,

Така вся тепла і свята.

І ляже промінь горілиць

У запашні, мов ладан, роси.

Здається, не було ще досі

Таких задуманих ялиць.

Таких не награних акордів

І непідробних кольорів.

Оці дощі, мов древні коди,

Стікають осені з-під брів…

Образ осені у творах Лесі Шмигельської – передовсім зі збірки «Листокод», то щонайперше образ жінки на земних стежках дорогою до Бога. І цей портрет многоликий. Адже жіноча образна настроєвість не завжди однозначна, а філософія душі часто утаємничена і вибухова, розмаїта й яскрава, як осінній барвосвіт небесного Митця. Ще мить тому, здавалося б, лірична героїня була задуманою, казковою і ніжною, на відстані руки, та враз вона спалахує всепальним вогнем – стає сильною і незламною, дошкульною і гострою, недосяжною і холодною, рубежем стійкості і редутом духовності:

Десь сміх і гамір, тут – рови,

Там гроші ділять, тут – Вкраїну.

І вкотре знов ідуть на Ви,

І знову клятви: «…до загину…».

Чого, Вітчизно, чи за що

Оті судилища, неслави?

А ми співаєм ні про що,

А ми радієм… «ave, ave!..»

То лиш малесенька сльоза –

Сама по собі, ні по кому.

Ця суть Євангельських писань,

І предковічний шлях додому…

Одне, як перст, чиєсь «люблю»,

Останнє тихе: «Помираю…»

Для тих, хто вийде із вогню,

Тримає Бог ключі від раю…

Презентувала авторка свій «Листокод» у Камінській сільській бібліотеці Рожнятівської територіальної громади. «Представлення книжки було дуже чуйне і зі сльозою, бо вдома – у рідному селі, де батьківські могили і життєві спогади», – поділилася враженнями Л. Шмигельська.

Структура книжки добре виважена, а поєднання поетичних технік – традиційного римування і сонетної віршувальної дисципліни – не тільки додає виданню цілісності й ліричності, а водночас формує мелодику, музику і звучання видання не як збірки поезій, а як єдиного поетичного твору. А поділ збірки на невеличкі розділи – «Осіннє», «Мамі», «Моє», «А скільки ще тих точок неповернення», «Сонетним рядком» тощо добре структурують тематичний зміст книжки.

Загалом твори Лесі Шмигельської хочеться і читати, й цитувати. Бо в них просто є поезія, в якій читачеві належить розгадувати осінній код життя її ліричної героїні. Але чи треба? Скажімо, мене у поетичних образах дужче приваблюють жіночі таїна й непізнаність, аніж розкодованість і передбачуваність.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами