Фахівець з бойового автомакіяжу. Автослюсар-камуфляжист Микола Чемерис із Вовчинця своєю працею оберігає життя захисників України

На моє переконання, нема такої професії, завдяки якій не можна було б допомагати тим, хто сьогодні на своїх плечах тримає фронт і порівняний спокій у тилових регіонах, а головно – незламну віру в перемогу України у війні з російськими загарбниками. Скажімо, таке заняття, як наносити камуфляжний малюнок на транспортні засоби ЗСУ, – це надзвичайно потрібна справа і така ж відповідальна. Тож сьогодні в рамках нашого редакційного проєкту «Людина у війні» знайомимо читачів з Миколою ЧЕМЕРИСОМ із села Вовчинець Івано-Франківської територіальної громади, котрий саме це і робить – покриває військові автомобілі спеціальним маскувальним забарвленням.

Автомайстер Микола Чемерис.

Власне, вже понад п’ять років цей чоловік як автослюсар за фахом і, сказати б, автохудожник за покликанням робить такий свій добровільний громадянський внесок у наближення перемоги України у війні з московитами – образно кажучи, творить бойовий макіяж для військових авто, покриваючи їх різними камуфляжними орнаментами та забезпечуючи завдяки цьому українських бійців додатковим захистом. А загалом він талановитий самоук, а всіх своїх професійних навичок, як сам жартує, навчився у власному гаражі. Працює на СТО «Тойота» в Івано-Франківську, а допомагає ЗСУ у вільний від роботи час.

– Тонкощі нанесення на автівки камуфляжу опанував самотужки вже у часі війни з російськими загарбниками, – розповідає М. Чемерис. – Фарбую їх чи не щодня. За приблизними підрахунками, вже покрив камуфляжним орнаментом майже дві з половиною сотні різних авто.

– Що у Вашій праці, Миколо, найголовніше?

– У моїй роботі нема нічого важкого чи надзвичайного. Головне – щоб було бажання допомогти, а ще – придумати гарний орнамент. Хтось із замовників забагає розфарбовувати його авто на його ж смак, а дехто просто замовляє просте покриття транспорту зеленим кольором. Є такі, що хочуть більше пісочного відтінку, а інші просять, щоб були галузки з листям і т. ін. Все залежить від пори року й місця майбутнього призначення автомобіля. Використовуємо у роботі, образно кажучи, фарбу не для парканів, а високої якості – вартістю від шестисот до однієї тисячі двохсот гривень за літр. Все залежить від замовників. На джип, наприклад, потрібно два – два з половиною літри фарби.

 Автівки після малярського бойового макіяжу.
– А які камуфляжні орнаменти тепер у тренді у військових?

– Нічого особливого – дуже прості орнаменти. Здебільшого замовляють, щоб автомобіль пофарбувати в зелений колір, а відтак понаводити чорні хвильки. А взимку, щоб злитися з довкіллям, військові замовляли або світло-сірі відтінки, або чорний і темно-сірий піксель. Український піксель – універсальний камуфляж для різних місцевостей і пір року.

– Як майстер з чого починаєте роботу після того, як Вам пригнали авто для камуфляжу?

– Звичайно, авто повинно бути чистим і сухим, а якщо ні, то загонимо його на мийку. Транспорт підсихає, а відтак заганяємо його у спеціальну камеру, в якій ті його частини, які не потрібно фарбувати, обробляємо епоксидною ґрунтовкою та обклеюємо малярним скотчем чи фолією. Лише після цього наносимо фарбу пульверизатором. Якщо хтось не визначився з орнаментом, то ми пропонуємо великий вибір світлин, наочно демонструючи види камуфляжу. Вартість матеріалу для камуфляжу на стандартний пікап сягає близько двох з половиною тисяч гривень. Для ЗСУ ми такі роботи виконували й виконуємо безоплатно, а замовники чи волонтери відшкодовують тільки вартість матеріалів. Ми замовлення виконуємо якісно й матеріали добираємо також якісні. Наприклад, вже не один рік працюємо з «Колормаркетом» – автомагазином із фарбами, нарікань ще не було жодних. Там уміють працювати оперативно й не підводять нас. Наші військові задоволені роботою. Свого часу замовлень на покриття автомобілів камуфляжним орнаментом було значно більше, а останнім часом рух відчутно сповільнився і волонтери вже не так часто звертаються по нашу допомогу.

– Чому? На фронті не бракує транспорту.

– Та ні, думаю, що просто люди втомилися.

– Чи можете креативно підходити до покриття авто камуфляжними орнаментами?

– Так, звичайно. Пригадую, як восени творив красу, покриваючи машини зображеннями різних галузок чи листям, використовуючи широку палітру кольорів. А чи виконувати зимовий камуфляж, чи весняний, літній або осінній – для мене як майстра такі обставини суті справи не змінюють. Завжди працюємо відповідально та якісно. Головне, щоб була добра погода, а Бог давав здоров’я…

У Вовчинці, де М. Чемерис мешкає разом із дружиною Мар’яною й дітьми Артуром і Камілою, живуть надзвичайно працьовиті люди, які надійно тримають трудовий фронт.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами