Данина пам’яті. Символічний знак на місці кенаси караїмів у Галичі остаточно набув запроєктованого вигляду

Майже рік тому в Галичі на вул. Караїмській, 21, де впродовж століть височів храм караїмів, було встановлено основу та колону пам’ятного знака, виготовленого з піщаника…

Навесні нинішнього року знак увінчали архітектурним елементом на взірець того, який було розміщено на фасаді історичної будівлі громади караїмів. А тепер, останньої декади жовтня, композицію доповнено символами, які використовували караїми в духовному житті.

Автор біля пам’ятного знака.

Зокрема в центральній частині знака вмонтовано пам’ятний напис у формі розгорнутого сувою Тори зі згадкою про руйнацію сакральної споруди у 1986 р. Деталь зроблено з металу, пофарбованого у чорний колір, напис виконано способом прорізання, а сам текст «викладено» караїмською мовою (кириличний варіант абетки). У верхній частині сувою розташовано зірку Давида як символ юдаїзму, а в основу композиції вмонтовано менору (семисвічник) як один із найдавніших і найпоширеніх релігійних атрибутів.

Ці роботи здійснили працівники комунального підприємства «Капітальне будівництво» (директор Василь Крук) з Галича.

Безперечно, цей об’єкт буде цікавий як місцевим жителя, так і туристам. Історія громади галицьких караїмів, які, за однією з версій, прибули до міста у ХІІІ ст., тепер візуалізована не лише у збереженій житловій забудові та експозиції «Музею караїмської історії та культури», а й у пам’ятному знаку на місці їхньої сакральної споруди.

Разом з тим варто було б встановити на знакові й таблицю з ідентичним написом українською мовою та ґрунтовно впорядкувати прилеглу територію.

Андрій ЧЕМЕРИНСЬКИЙ. Почесний краєзнавець України.