Багатогранність таланту. До 30-річчя творчої діяльності Сергія Слижука

Ім’я Сергія СЛИЖУКА як композитора, органіста, вокаліста, режисера-постановника концертів української духовної органної музики добре відоме не лише в Івано-Франківську, а й за його межами. Саме наше місто дало підґрунтя для творчого злету молодого митця. Адже фахову музичну освіту він здобув в Івано-Франківському музичному училищі ім. Д. Січинського та Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника.

Багатогранність його творчості розкривається в композиторській, виконавській (вокальній, органній) та педагогічній діяльності.

Здобувши вокальну освіту в найкращих вокалістів (Божени Антоневич, Ярослави Крилошанської, Галини Стасько, Нонни Бурко), Сергій виконує різножанрові музичні вокальні полотна: пісні-молитви (зокрема «Аве, Марія») відомих композиторів Дж. Каччіні, Ф. Шуберта, Й. С. Баха-Ш. Гуно, Каміля Сен-Санса, М. Лоренца, Дж. Верді, В. А. Моцарта, романси, арії з опер, концертні вокалізи, українські народні пісні. Свої знання він передає студентам Богословської академії та семінарії Православної церкви України, Теологічної академії Української греко-католицької церкви.

Духовну класичну органну музику С. Слижук почав писати і грати сольно ще юним. Нині його духовні програмні твори за своєю музичною стилістикою (урочисто помпезні, насичені акордовою фактурою) викликають алюзії до творчості знаменитого німецького композитора Й. С. Баха. У творчому доробку С. Слижука – духовні сольні органні твори («Шлюбна – Обручення», «Хвала Всевишньому», «Муки Ісуса», «Ісус в Гетсиманському саду молиться за нас, грішних», «Хресна Дорога»), Вечірня прелюдія №1 для соло скрипки, для оркестру-органу Прелюдія №2 «Осанна во Вишніх Богу», хорали для камерного оркестру з органом (№10 «Авва Отче», №11 «Муки Христові», «Токата» до-мінор), духовні органні концерти (№1, №2 «Хвала Тобі, Господи»), твори для соло скрипки та органу («Свята Сповідь», «Реквієм», «Тайна Вечеря», «Отче Предвічний», «Розмова з Богом»), для камерного оркестру з органом («Молитва за зцілення», Хорал №1 «Спаси, Господи, матусю мою», №2, №3 «Боже, Ти чуєш мене», №4 «Боже, Спасе життя», №10 «Молитва з глибини серця») та багато інших творів.

Органна музика, яка звучала в нашому місті до 1939 року, коли радянські «визволителі» заборонили її, відродилася тільки з проголошенням Незалежності України. С. Слижук є першим концертним солістом-органістом Івано-Франківська, який організував концерти органної музики, перший з яких відбувся 10 січня 1993 року в Народному домі № 1 на вул. Шевченка. Сергій виконує європейську органну класику (Й. С. Баха, Й. Пахенбеля, Г. Ф. Генделя, А. Клеубранта, Г. Перселла, Д. Скарлатті, Фрескобальді, Й. Брамса, Д. Букстегуде), українських композиторів (Д. Бортнянського та інших).

Як волонтер-просвітник він провів багато благодійних концертів духовної органної музики для підтримки лікування важкохворих дітей за кордоном, для реалізації соціальних проєктів, реставрації церков різних конфесій, зокрема на ремонт костелу «Христа Царя» та його органу, будівництво Патріаршого собору УГКЦ в Києві. Саме він став прикладом з організації благодійних концертів для інших виконавців. За роки своєї творчої діяльності С. Слижук провів понад 60 благодійних концертів як соліст, композитор та органіст, що заслуговує на велику повагу і визнання.

А суто як органіст він творчо співпрацює із солістами (вокалістами, скрипалями, іншими інструменталістами), струнними квартетами та камерними оркестрами, з провідними органістами України – солістами Національного будинку органної та камерної музики Києва (І. Калиновською, В. Кошубою), львівським знаменитим солістом-органістом В. Півновим.

Сергій активно виступає в культурних мистецьких програмах на радіо і телебаченні, надає відеозаписи концертів органної духовної музики для показу в ефірах місцевих телекомпаній, що сприяє підвищенню культурно-мистецького рівня слухачів.

Як глибоко духовна особистість Сергій Слижук щедро ділиться своїм талантом зі слухачами, передаючи їм біль свого серця, віру у Всевишнього. Хочеться побажати своєму колишньому студентові визнання і підтримки!

Ганна КАРАСЬ. Доктор мистецтвознавства, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, заслужений працівник культури України.