Зеленський заблокував телеканали NewsOne, Zik і «112», звинувативши їх у проросійській пропаганді

Президент України Володимир Зеленський 2 лютого підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони про запровадження санкцій проти народного депутата з фракції «Опозиційна платформа – За життя» Тараса Козака, а також восьми юридичних осіб - належних йому компаній - ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ», ТОВ «ТВ ВИБІР», ТОВ «Телерадіокомпанія 112 ТВ», ТОВ «Лідер ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», ТОВ «Нові комунікації». Їм належать відомі й популярні телеканали NewsOne, Zik і «112», а також регіональні мовники каналу «112 Україна». Того ж дня телеканали були відключені від мовлення. Про це повідомили на сайті адміністрації Президента.

Депутата й медіамагната Тараса Козака та контрольовані ним канали, які пов’язують із В. Медведчуком - одним із проросійських лідерів партії «Опозіційна платформа - За життя», звинувачують у державній зраді через проросійську пропаганду та поширення фейкової інформації, що завдає шкоди Україні. Проти Козака як фізособи і проти його компаній та телеканалів вводять санкції терміном на 5 років.

Обмежувальні заходи передбачають:

блокування активів;

обмеження торговельних операцій;

обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;

запобігання виведенню капіталів за межі України;

зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;

анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;

заборона користування радіочастотним ресурсом України.

В офіційній заяві медіахолдингу «Новини» це рішення назвали «політичною розправою над неугодними ЗМІ», які до того ж мають неабияку популярність. Проте в українському уряді пояснюють таке рішення Президента вимушеним кроком - а саме проросійською пропагандистською спрямованістю роботи телеканалів.

«По суті, рішення прийнято для захисту нашої національної безпеки. Саме тому його приймало РНБО. Діяльність юридичних осіб, які працювали в формі телеканалів з пулу Медведчука, була фактично частиною дезінформаційною активності іншої країни», - прокоментував ситуацію радник керівника Офісу Президента Андрія Єрмака Михайло Подоляк.

Одночасно стало відомо, що Рада національної безпеки і оборони отримала від СБУ докази про тривале фінансування телеканалів «112 Україна», ZIK і NewsOne з території Росії. Саме це і стало підставою для їх блокування. Про це повідомив заступник керівника офісу Президента Ігор Жовква. Він сказав: «Учора РНБО прийняла консолідоване рішення щодо накладення санкцій щодо трьох телеканалів та їхнього власника. Очевидно, що підставою цього стали незаперечні свідчення і докази, що ці телеканали вже довгий період часу фінансуються державою-агресором і розповсюджують антиднержавну пропаганду та фейкову інформацію про Україну. Можна взяти український медіапростір і подивитися, скільки щоденно, щотижнево проводиться незалежних журналістських розслідувань, спрямованих проти Президента, проти влади в цілому, і вони продовжуються, і, очевидно, будуть тривати, бо це свобода і незалежність ЗМІ. Але не варто плутати ЗМІ, не варто плутати новини з фейками і пропагандою — це зовсім різні речі»‎.

Окрім припинення мовлення трьох телеканалів, Мінкульт готує ще звернення до адміністрації відеохостингу з проханням закрити сторінки цих телеканалів в найбільшому сервісі відеохостингу, який належить Google, щоб припинити їхню трансляцію в українському етері YouTube. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко. «‎Адже ці канали – в ефірному, супутниковому чи в інтернет-трансляціях – представляють інформаційну загрозу національній безпеці України, оскільки є не ЗМІ чи звичайним мовником, а частиною пропагандистської війни Росії проти України. Звісно, YouTube керується власною політикою щодо закриття каналів, але впевнений – популярна платформа має знати про те, хто саме і як саме фінансує і виробляє ворожий контент»‎, - зазначив міністр.

Днями прес-служба Верховного суду повідомила, що до Касаційного адмінсуду надійшло два позови громадян, які оскаржують указ глави держави про застосування санкцій до телеканалів. А під самою установою тривають акції протесту із сутичками між учасниками сторін протистояння.

Тим часом Національна спілка журналістів України оголосила про намір поінформувати про закриття телеканалів міжнародні федерації журналістів і Офіс ОБСЄ зі свободи ЗМІ.