Юрій Стефанчук: Низка поправок до Бюджетного кодексу суперечить формуванню сильного місцевого самоврядування

Як відомо, Верховна Рада України прийняла у першому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи» №3614 від 09.06.2020. Наразі законопроєкт готують до другого читання, і народні депутати подали пропозиції і поправки до нього. Асоціація міст України, захищаючи інтереси місцевого самоврядування, звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з проханням не враховувати до законопроєкту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи» № 3614 від 09.06.2020 поправки №№ 83, 90, 91, 92 та 96.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрій СТЕФАНЧУК, коментуючи недоцільність внесення вищезгаданих поправок до Бюджетного кодексу, наголосив: «Процес децентралізації – це час важливих рішень. І головною його метою є спростити надання послуг, розмежувати відповідальність та фінансові ресурси. Не варто змінювати правила у бюджетній системі. Гарантією для усіх громад став проєкт закону 3614, який розмежовує фінанси та є основою бюджетної системи територіальних громад й області. Сьогодні ми бачимо низку поправок, які суперечать формуванню сильного місцевого самоврядування. Саме в них міститься розбалансовуючий інструмент впливу на місцеві бюджети та управління бюджетними установами. Жителі громад мають розуміти, на що витрачають їхні податки, а не шукати правди в кабінетах районного, обласного чи міністерського чиновника».

Також Юрій Стефанчук пояснив, чому в АМУ не погоджуються з деякими поправками. За його словами, поправка №83 дозволяє перекидати відповідальність за якість виконання делегованих повноважень, а це освіта, медицина та інші сфери життя, що гарантує Конституція України, як право кожної людини, на органи місцевого самоврядування. Тобто якщо в Державному бюджеті не буде закладено 100 відсотків коштів, які потрібно для шкіл чи лікарень, то територіальні громади мають їх компенсувати. І це буде їх обов’язком. Не можна допустити, щоб жителі села отримували гірші послуги, ніж жителі міста.

Поправки №90 і №91 дають можливість уряду визначати, чи є достатньо бюджетних установ для надання публічних послуг у громадах та надають право розподіляти кошти на їх утримання, прив’язуючи до установ. Це, наприклад, лікарні. Експерт нагадав, що саме уряд 12 червня своїм розпорядженням створив на Прикарпатті 62 громади, які визнано спроможними щодо надання послуг. Якщо немає чітких критеріїв щодо достатньої кількості бюджетних установ, то, на його переконання, в чиновників виникатиме спокуса втручатися в роботу територіальної громади.

Поправками №92 і №96 пропонують уряду при формуванні Державного бюджету на 2021 рік виправити формулу горизонтального вирівнювання, прирівнюючи або включивши бюджет міста Києва до системи горизонтального вирівнювання обласних бюджетів та бюджетів територіальних громад. Ці бюджети мають різний відсоток наповнення від податку на доходи фізичних осіб, оскільки він є ключовим при формульному розрахунку горизонтального вирівнювання. Тому це не відповідає концепції горизонтального вирівнювання, вважає Юрій Стефанчук.

Редактор відділу газети “Галичина”