XVІ-й Український муніципальний форум: в єдності – сила місцевого самоврядування

Делегація з Прикарпаття на форумі в Одесі.

Делегація лідерів понад 30 громад Прикарпаття долучилася до участі в XVІ Українському муніципальному форумі в Одесі, який продовжує багаторічну традицію Асоціації міст України – збирати прихильників муніципального руху для обговорення нагальних питань місцевого самоврядування. У заході взяли участь голова Верховної Ради Дмитро Разумков, народні депутати, міністри, а також генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер та спеціальний посланець уряду ФРН з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні Георг Мільбрадт.

«XVI Український муніципальний форум в Одесі – місце нової зустрічі Асоціації міст України. Представники органів місцевого самоврядування з різних куточків нашої держави зібралися поспілкуватись та обговорити найгостріші проблеми! А їх чимало. Це – і зменшення доходів місцевих бюджетів, проблеми регулювання та впливу місцевих органів влади на забудови міст… та серед усього іншого – підняття цін на газ майже вдвоє… Тому – нині саме час об’єднати усі зусилля та бути єдиними у прагненні відстояти інтереси громад», – наголосив голова Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, голова Івано-Франківської ТГ Руслан Марцінків.

У розмові з журналісткою «Галичини» голова Коломийської ТГ Богдан Станіславський звернув увагу на актуальність Українського муніципального форуму. Зокрема акцентував на обміні досвідом лідерів громад, отриманні важливої інформації від професійних спікерів щодо зміни законодавства, застосування його чинних норм на практиці. За словами Б. Станіславського, корисною для нього на заході стала складова комунікації з грантодавцями, де почерпнув багато потрібної інформації, зокрема щодо енергоефективності…

Голова Рожнятівської ТГ Василь Рибчак наголосив на важливості ініціативи АМУ щорічно проводити Український муніципальний форум, який збирає голів великих і малих громад та представників центральної влади задля вирішення проблем місцевого самоврядування. «В єдності – сила. Якщо територіальні громади діятимуть спільними зусиллями, домагатися для місцевого самоврядування не преференцій, а законних прав і необхідного фінансування повноважень, то зможемо мати чимало досягнень. АМУ напрацювала звернення голів громад України до центральної влади, де вказано не тільки проблеми місцевого самоврядування, а й механізми їх вирішення. Першочерговою на порядку денному є ціна на газ, оскільки початок опалювального сезону не за горами… Адже тепер постачальник має право змінювати ціну на газ упродовж місяця на 10 відсотків. А це непосильна ноша для місцевих бюджетів. Нині ціна вже фактично становить 16 грн. за кубометр. А ми при плануванні бюджету на 2021 рік передбачили 8 грн. за кубометр. Отже, ми не вкладаємося в ліміти. Така ситуація не дозволить нам розвиватися, бо доведеться тільки вкладати кошти в опалювальний сезон».

Голова Солотвинської ТГ Манолій Піцуряк поділився своїми враженнями від участі в форумі: «Український муніципальний форум має велике практичне значення для громад. Такі заходи потрібні, оскільки вони об’єднують громади щодо вирішення системних проблемних питань, характерних для малих і великих ТГ. На цьому форумі були представлені територіальні громади з різних куточків України, на панельних дискусіях спікерами виступали голови громад, які бачать проблеми зсередини та інформували про них, а також про можливі шляхи їх вирішення на державному рівні, парламентарів, високопосадовців… Тобто відбувся діалог між місцевим самоврядуванням і центральною владою.

Найцікавішим для мене став другий день форуму, під час якого йшлося про енергоефективність та енергозбереження, тут я почерпнув багато цікавого і корисного для себе. На третій день говорили про сталий місцевий соціально-економічний розвиток, бюджетування, управління громадами, тут мав можливість отримати відповіді на низку своїх запитань. Зокрема я акцентував на питанні щодо виконання закону України про статус гірських населених пунктів у частині фінансування закладів охорони здоров’я вторинного рівня, оскільки в пакетах медичних послуг, які НСЗУ фінансує закладам, не враховано гірський коефіцієнт, що становить 25 відсотків. А це призводить до заборгованості з виплати зарплати…

Важливо, що АМУ відстоює збільшення частки зарахування ПДФО до бюджетів громад, спрямування коштів ДФРР бюджетам територіальних громад у вигляді субвенції пропорційно до їх площі та кількості населення, спрямування не менше 20 відсотків коштів субвенції з Держбюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах тощо, та доносить цю інформацію органам центральної влади».

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук підбив підсумки форуму: «Вже минув рік нового адміністративно-територіального устрою, і в Івано-Франківській області працює 62 територіальні громади. Мусимо визнати те, що погана інфраструктура – дороги, школи, садочки, будинки культури, бібліотеки, ФАПи, амбулаторії та часткова заборгованість із виплати заробітку, яку отримали новостворені громади від районів у спадок, призупинила децентралізацію як успішну реформу. Прикро визнавати, але від спроможності громад залежить освітня та медична послуга, а це повноваження держави. Шлях, який пройшла реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, має завершитися чітким розмежуванням повноважень між виконавчою гілкою влади та органами місцевого самоврядування. Ці питання було озвучено назагал керівниками територіальних громад на XVI Українському муніципальному форумі Асоціації міст України. Всі очікують, що при формуванні бюджетного пакету законів на 2022 рік буде враховано пропозиції практиків та бюджетна децентралізація дозволить системно підходити до регіонального розвитку.

Варто наголосити на пріоритетах бюджетної децентралізації у 2022 році – збільшення частки зарахування ПДФО до бюджетів громад із 60 до 65 відсотків, а відтак і до 80 відсотків; спрямування 30 відсотків коштів ДФРР бюджетам сільських, селищних, міських територіальних громад у вигляді субвенції пропорційно до їх площі та кількості населення; 35 відсотків загального обсягу дорожнього фонду розподілити між відповідними бюджетами місцевого самоврядування залежно від протяжності вулиць і доріг комунальної власності; зміна освітньої субвенції в частині включення оплати енергоносіїв та заробітної плати технічного персоналу у формульний розподіл. Впевнений, що спільними зусиллями та на партнерський відносинах нам вдасться покращати життя в громадах».

374 сільські, селищні, міські голови з усієї України, обговоривши стан місцевого самоврядування в Україні під час XVІ Українського муніципального форуму в Одесі, звернулися до Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів України щодо вирішення проблемних питань, притаманних територіальним громадам, у сферах організаційно-правової основи місцевого самоврядування, місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів, місцевого економічного розвитку, житлово-комунального господарства тощо.

Редактор відділу газети “Галичина”