Іванофранківчанка Олеся Дибовська представила на освітянському форумі в Нідерландах нові методики «НУШ» для українських шкіл за кордоном

У Нідерландах відбулася дводенна міжнародна конференція освітян діаспори «Українська закордонна школа – крок у майбутнє», участь у якій взяли вчителі українських недільних шкіл з Франції, Німеччини, Італії, Данії, Норвегії, Португалії, Нідерландів та України. Однією з двох представниць нашої країни на конференції була вчителька початкових класів івано-франківської ЗОШ №18, тренер «Нової української школи» (НУШ) Олеся Дибовська.

Ділячись своїми враженнями про конференцію, Олеся каже, що тут панувала особлива атмосфера, а програма була дуже насичена: проводилися цікаві майстер-класи та воркшопи, обговорювалося багато актуальних питань діаспорних шкіл, відбувався обмін досвідом. Адже не секрет, що діаспорні українські школи існують на волонтерських засадах, але вчителі працюють від щирого серця у свій вільний час, бо знають, що ці заклади є важливим осередком, де вихідці з України мають можливість вчити своїх дітей рідної мови, історії та культури, та й самі залучатися до виховного процесу. Так, українська школа в місті Амстердамі «Джерело» – найбільша в Нідерландах, у ній навчається 61 дитина, є великий колектив вчителів, які максимально зацікавлюють дітей до навчання.

А всього у Нідерландах наразі діють шість українських шкіл – в Ейндховені, Роттердамі, Гронінгені, Утрехті, Гаазі й Амстердамі, вчителі яких на конференції зробили презентацію своїх шкіл та розповіли про свої здобутки, методи навчання, продемонстрували підручники, за якими навчаються діти, а також розроблені власні посібники. Такі ж презентації були зроблені представниками кожної школи. Ця колосальна праця була гідно оцінена, адже потрібно мати на увазі, що діаспорні українські школи у Європі мають свою специфіку, вони працюють по декілька годин тільки у вихідні дні, за об’ємами, програмами та обладнанням не можуть конкурувати зі звичайними школами, але закладають підвалини для вивчення української мови та культури, прищеплюють любов до них, щоб у майбутньому при виборі професії молоді люди вибирали в університетах україністику.

Тому потрібно постійно вдосконалювати методи і способи навчання, робити його цікавим і багатогранним, прищеплювати радість від навчання та пізнання. Власне, окремою темою конференції була адаптація підходів «Нової української школи» до закордонних шкіл вихідного дня. І в цьому контексті дуже доречним став воркшоп Олесі Дибовської, на якому вона ознайомила присутніх з новими методиками НУШ, в основу яких покладені принципи збереження цінностей дитинства, особистісного підходу, створення такого навчального середовища, яке забезпечує психологічний комфорт і сприяє вияву творчості дітей. Було дуже цінно і цікаво не тільки донести до вчителів закордонних шкіл ці напрацювання, щоб підвищити рівень та якість освіти, а й зрозуміти та відчути, які з цих методик можуть дати максимальний ефект.

Організатором конференції виступила фундація «Українці в Нідерландах» за сприяння Посольства України в Королівстві Нідерландів. Як зауважила голова фундації «Українці в Нідерландах» Віра Луценко-Зваан, – це перша подібна конференція. Нам важливо, по-перше, обмінятися досвідом, по-друге – спробувати разом ввести українську мову як другу іноземну в країнах перебування. Наші українські діти повинні мати змогу вчити українську мову.