За кожною пожежею – матеріальні втрати і людські життя…

Щодня ми чуємо про різні нещасні випадки, котрі трапляються в області, районі, місті тощо. І починаємо сприймати це як щось звичне. Пожежа? Так, щодня щось горить. Але за цим «щось» стоять значні матеріальні втрати і людські життя. Скажімо, як повідомили в пресслужбі Управління державної служби надзвичайних ситуацій в області, торік на Прикарпатті виникла 3 161 пожежа, загинуло 33 особи, 29 травмовано. Третина жертв вогню припадає на листопад–грудень.

Найбільше пожеж із людськими жертвами трапляється через недотримання потерпілими правил пожежної безпеки. Скажімо, кожен мав би розуміти, що не варто лягати в ліжко з цигаркою, особливо якщо людина нетвереза. Непомітно приходить сон, запалена цигарка випадає з рук на ковдру, матрац чи килимок перед ліжком, вони починають тліти, а чадний газ робить свою чорну справу. Кілька тижнів тому, очевидно, саме через це в області загинули чоловік і жінка.

На другом місці – порушення правил при експлуатації електромереж та побутових приладів. Доволі часто стається коротке замикання з наступними навіть трагічними наслідками через сумнозвісні саморобні електронагрівачі.

А ось електромережі – річ не лише небезпечна, а й певною мірою підступна. Причини різні. Скажімо, електропроводку прокладено з порушеннями. Саме через це не раз виникали серйозні пожежі. Фактично щотижня, за оперативною інформацією управління з надзвичайних ситуацій, трапляються випадки короткого замикання. На щастя, більшість із них – без загорання. Та не всі. Скажімо, тільки 23 грудня воно призвело до трьох пожеж в області. В одному випадку загорілася квартира, у двох інших – господарські будівлі.

Наведу власний приклад. У квартирі є автоматичний запобіжник, звісно, заводський. Якась проблема в електромережі – одразу його вибиває. Причому саме ту лінію, де щось сталося. І відновити роботу нескладно – варто лишень підняти відповідний тумблер угору. Та недавно, розігріваючи щось у мікрохвильовці, почув схвильований голос сина з коридору, мовляв, іскрить автомат. Іскрити перестало, коли вимкнули мікрохвильовку. Електрик полагодив автомат. За його словами, проблема – в алюмінієвій електропроводці. Хоча наш будинок порівняно не старий, зданий в експлуатацію 1995 року, але мережа, очевидно, не була розрахована на таку кількість споживачів електроенергії, як нині. Що було тоді? Телевізор, пральна машинка, холодильник, світло і час від часу праска. А тепер додалися ще й котли автономного опалення, мікрохвильовки, мультиварки, комп’ютери, тож навантаження значно зросло. Який же вихід? Поміняти проводку. Але як зробити це в квартирі у панельному будинку? Безумовно, доведеться після того ще й ремонтувати помешкання.

Виникають проблеми і з розетками, їх теж час від часу треба міняти. Все це потребує відповідних коштів і, звісно, зусиль. А коли йдеться про самотню літню особу, то для неї це питання розв’язати важко.

Це саме стосується й третьої причини виникнення пожеж – порушення правил пожежної безпеки під час експлуатації пічного опалення. Нерідко люди свідомо чинять неправильно, наприклад, розпалюють грубку з допомогою легкозаймистої речовини. Часто при цьому виникають пожежі, а люди отримують серйозні опіки. Та причиною загорання може стати і забитий сажею комин. Ледь не щотижня управління надзвичайних ситуацій повідомляє про спалах сажі в димоході. Згідно з правилами ППБ, їх та печі потрібно чистити не рідше, ніж раз на три місяці. Але тут нова проблема - знайти сажотруса. Хтось може почистити самотужки, а як старенькій людині це зробити? У ліпшому випадку допоможуть добрі люди. Міркую: про обстеження стану печей, принаймні у найбільш ризикованої категорії населення, мали би подбати у новостворених ТГ. Бо поки що, перефразовуючи відомий вислів, порятунок від пожеж – справа самих людей.

Новорічні й різдвяні свята – час, особливо сприятливий для виникнення пожеж. Не раз доводилося бачити, як у вікнах цілими ночами світяться ялинки, а господарі тим часом сплять. А може статися коротке замикання. Петарди, хлопавки, по суті, теж є джерелом вогню. Хтось заперечить, мовляв, петарди не застосовуватимуть у квартирі чи будинку. Звісно. Та нагадаю один випадок, щоправда, він трапився не в нашій області, коли петарда залетіла на балкон багатоповерхівки. Там, зазвичай, завжди є чимало речей, котрі можуть горіти. Тоді виникла серйозна пожежа, в якій загинула людина. Отож будьте обачними!