Мобілізацію «можна робити й цивілізованіше…»

«Гучне» затримання поліціянтами (обличчям – у асфальт) безборонного літнього чоловіка на пасічнянському мосту в Івано-Франківську 15 січня сколихнуло громадськість Прикарпаття. Тим паче, що це сталося саме в розпал проведення на тому переїзді мобілізаційних заходів силами міського ТЦК СП й поліційних патрульних. Тож інцидент справив доволі токсичне враження від «такої роботи» силовиків як на мимовільних спостерігачів того дійства, так і відтак на глядачів відповідного відео, яке оперативно зафільмували й запустили в соцмережі очевидці. Людей обурив, як писали вони, такий «призов до війська» – методом заламування рук…

Звісно, пізніші коментарі правоохоронців до тих дописів внесли ясність у справу – безцеремонно скрутили не злісного ухилянта від виконання своїх конституційних обов’язків із захисту Вітчизни на фронті, а чоловіка, котрий за віком не підлягає мобілізації. Тож у поліції закликали не робити передчасних висновків із незрозумілих відео та світлин у мережах і не розповсюджувати неперевірену інформацію.

З’ясувалося, що сивий хуліган, як його вже встигли охрестити, походжав «на проїзній частині автошляху на мості, порушував правила дорожнього руху та заважав проїзду транспорту, – повідомила речниця міського відділку патрульної поліції Христина Мриглід. – Інспектори не раз просили його зійти з дороги, проте останній не виконував законних вимог, а й далі чинив правопорушення». Отож затриманого доставили у відділення поліції, де склали адміністративні матеріали на нього за ст. 127 (Порушення правил дорожнього руху пішоходами) та ст. 185 (Злісна непокора законному розпорядженню поліцейського) КУпАП.

Як додав згодом до цих пояснень військовослужбовець з Івано-Франківська Назарій Кішак, той чоловік, котрого він назвав «паном Миколою», систематично порушує закон й провокує працівників поліції й ТЦК. «Такі люди свідомо шкодять собі та країні, підривають довіру українців до системи мобілізації. Адже, погодьтеся, побачивши те відео, можна зробити хибний висновок, які працівники ТЦК жахливі. Насправді все не так. Тому перед тим, як звинувачувати когось, розберіться і виясніть послідовність подій», – написав військовий.

Слідуючи цій мудрій пораді, мусимо зауважити, що пан Микола, мабуть, не просто так походжав зрання «проїзною частиною» пасічнянського мосту і спричиняв перешкоди для руху транспорту, в чому його звинувачують. Це він таким чином протестував проти того, що ще до його приходу група осіб у військовій та поліційній уніформах перегородила знаками «STOPконтроль!» та «Увага! Блокпост» мало не посередині мосту саме ту проїзну частину, яка веде до міста. І цим якраз і зумовила скупчення автомобілів, автобусів та тролейбусів відразу на двох смугах руху з мікрорайону «Пасічна» до центру населеного пункту.

До речі, останнім часом така практика проведення мобілізаційних заходів в обласному центрі вже стала (аж ніяк не доброю) традицією. Перекривають блокпостами й автошляхи на інших в’їздах до міста. Але найбільш кризову ситуацію такі дії справді створюють саме на пасічнянському мосту. Адже там і до блокпостів не раз виникали й далі трапляються транспортні колапси через аварії чи нагальні ремонтні роботи. А з їхньою появою – й поготів.

Тим-то на ранковий інцидент 15 січня на ньому зреагував міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. «Ми направили листи у військкомат і в обласну військову адміністрацію про те, що недоцільно робити такі блокпости, зокрема на пасічнянському мосту, – відповів він на численні повідомлення від містян до нього з того приводу. – Оскільки це насамперед небезпечно, адже міст офіційно визнаний обмежено придатним. Окрім того, блокпост створює затори та проблеми в роботі громадського транспорту. Безумовно, мобілізацію потрібно робити, ротацію потрібно робити, хлопці на фронті потребують заміни, але це можна робити цивілізованіше…».