Уряд пообіцяв зменшити ціну на газ. Але якщо буде укладено угоду з Росією про його транзит територією України

Попри те, що "Нафтогаз" у листопаді підвищив ціну на газ на 14,7% (для потреб населення та інших споживачів, які отримують газ на умовах ПСО, вона становить 4 899 грн. за 1000 кубометрів (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та транспортних витрат), у компанії зазначають, що це найнижча з 2016 року ціна на паливо для населення у цей період.

Кабмін планує цього року ухвалити рішення про запровадження страхової ціни на газ для населення, яка діятиме від 1 січня 2020 р. Страхова вартість кубометру палива становитиме близько 7 грн.

В уряді пообіцяли, що цього року газ узимку все ж буде дешевший, ніж минулого опалювального сезону, - десь на 7%.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості запевняє, що Україна має достатньо запасів газу та вугілля для нормального проходження опалювального сезону на 2019-2020 рр. Нині, як зазначає міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, рекордні запаси газу у сховищах – 21 млрд. 393 млн. куб. м (це на 30% більше, ніж зазвичай), вугілля на складах – 2,5 млн. тонн – це найбільший показник від 2015 року. "Це означає, що ми можемо повноцінно вийти із опалювального сезону і забезпечити газопостачання в реверсному режимі, забезпечити кожного українця як електроенергією, так і газом. Отже, зимувати будемо з теплом", - запевнив Оржель.

Міністр також заявив, що уряд намагатиметься захистити людей від коливання цін на газ узимку й забезпечити стабільні ціни у платіжках, щоб люди не платили більше і могли збалансувати свої сімейні бюджети.

Проте надалі ціни для населення і промисловості залежатимуть переважно від майбутнього транзиту російського газу до Європи територією України. Відсутність транзиту, яким погрожує Росія, якщо Україна не укладе договір на транзит російського газу в Європу, може спричинити зростання цін на нього в 1,8 раза, - заявляє Міненерго. Такі дані, розраховані "Нафтогазом", наведено в проєкті постанови Міністерства енергетики та захисту довкілля.

Ціна на газ для промислових споживачів із 1 січня 2020 тоді становитиме 10 751 грн. за тисячу кубометрів (без ПДВ і витрат на транспортування і розподіл газу). При цьому для населення з 1 січня 2020 р. діятимуть ринкові ціни на газ. Тобто зростання цін для промисловості в січні призведе до їхнього подальшого зростання в наступні місяці і для населення.

Водночас в уряді повідомляють, що в разі укладення договору на транзит газу ціни на газ з 1 січня можуть сягнути свого історичного мінімуму.