Указ Президента про дострокові парламентські вибори набув чинності. Вибори до Верховної Ради відбудуться 21 липня

Під час інавгурації на посаду Президента України у своїй промові Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради. Він пояснив, що головним аргументом ініціативи є вкрай низька довіра громадян України до цієї інституції - близько 5%. І незважаючи на всі перипетії - перше голосування було провальним, до того ж новообраного гаранта звинувачували у порушенні Конституції - все ж Указ Президента України В. Зеленського про дострокові вибори до Верховної Ради було прийнято. Сьогодні, 23 травня, Закон був оприлюднений в «Урядовому кур’єрі» і віднині набуває чинності.

21 травня після консультацій із головами депутатських фракцій та указу про розпуск Верховної Ради, Володимир Зеленський вніс на розгляд парламенту пропозицію з іншим форматом виборів – пропорційною системою із закритими партійними списками. Новий глава Адміністрації Президента Андрій Богдан назвав його «компромісним».

На сайті ВР було опубліковано президентський проект закону "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку зі зміною виборчої системи для виборів народних депутатів".

Законопроект №10319 пропонує проводити вибори за пропорційною виборчою системою із закритими партійними списками і знизити прохідний бар'єр до парламенту до 3%, скасувати мажоритарну систему, оскільки "на виборах в одномандатних виборчих округах поширеними є прямий та непрямий підкуп виборців, зловживання адміністративним ресурсом, спроби спотворення результатів народного волевиявлення".

Необхідність зниження прохідного бар'єру пояснюють тим, що "високий виборчий бар’єр перешкоджає оновленню політичних еліт та появі нових облич у парламенті".

В пояснювальній записці до указу також сказано, що "погоджуючись із необхідністю впровадження на виборах народних депутатів пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками,… варто відзначити, що дострокове припинення повноважень Верховної Ради та 60-денний строк для обрання нового складу парламенту не залишає шансів на впровадження цієї системи на позачергових виборах народних депутатів".

Саме тому, на думку Президента, ці вибори мають проводитись за пропорційною виборчою системою із закритими партійними списками.

Її поєднання з невисоким виборчим бар’єром дасть можливість оновити політичну еліту, з’явитися новим обличчям та партіям у парламенті, підвищити відповідальності партій за власні рішення та діяльність уряду, сформованого представленими в парламенті партіями, а також врахувати регіональні інтереси при формуванні державної політики, - йдеться в документі.

Отож згідно ч. 2 ст. 77, ч. 6і 7 ст. 83, п. 1 ч. 2 ст. 90 Конституції України та відповідно до п. 7 і 8 ч. 1 ст. 106 Конституції України достроково припинено повноваження Верховної Ради України восьмого скликання, позачергові вибори до ВР призначені на 21 липня 2019 року, - йдеться в документі.