Цьогорічні ЗНО та вступна кампанія до ВНЗ України можуть відбутися наприкінці літа або аж у вересні-жовтні

Світова пандемія коронавірусу вплинула на весь уклад життя: освітній процес перемістився в онлайн, педагоги в пришвидшеному темпі освоюють технології дистанційного навчання, апробовують різноманітні віртуальні освітні платформи, записують радіо- та відеоуроки, учні та студенти також адаптовуються до нових умов навчання і мріють якнайшвидше повернутися за парти своїх освітніх закладів. Коли це станеться на разі не відомо, проте вже сьогодні зрозуміло, що навчальний рік у школах, коледжах та університетах зазнає змін та отримає чимало викликів, а проведення зовнішнього незалежного оцінювання, іспитів та вступної кампанії буде відтерміновано.

Літо у навчальному режимі

З огляду на те, що поки-що невідомо, коли в Україні завершаться карантинні заходи, міністерство освіти і науки визначило орієнтовні дати проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії за умов різних сценаріїв розвитку подій.

Освітнє відомство розглядає два варіанти термінів проведення ЗНО і вступної кампанії: перший, якщо карантин завершиться у травні-червні; другий, якщо у серпні. За першим, більш оптимістичним сценарієм, основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання відбудеться 25 червня – 17 липня, результати ЗНО оприлюднять не пізніше 31 липня, видачу атестатів запланували на початок серпня, додаткову сесію ЗНО – 28 липня – 11 серпня. Вступна кампанія має стартувати 1 серпня з реєстрації електронних кабінетів вступників, творчі конкурси, вступні іспити пройдуть 1 – 12 серпня (контракт до 22 серпня), прийом документів – 13 – 22 серпня, зарахування на бюджет — 1 вересня, а навчання у першокурсників розпочнеться 15 вересня. Але такий розклад важливих освітніх процесів можливий лише за умови, якщо карантині заходи закінчаться у травні-червні.

Інший, більш песимістичний сценарій, бере до уваги можливе завершення карантину на початку серпня. Відповідно, основна сесія ЗНО пройде 17 серпня – 4 вересня, результати тестувань оприлюднять не пізніше 17 вересня, видачу атестатів запланували на другу половину вересня, додаткова сесія ЗНО відбудеться – 22 вересня – 6 жовтня. Щодо вступної кампанії, то вона зазнає значного відтермінування: реєстрація електронних кабінетів вступників стартує 25 вересня, творчі конкурси, вступні іспити відбудуться 25 вересня – 3 жовтня (контракт до 13 жовтня), прийом документів — 4 – 13 жовтня, зарахування на бюджет — 23 жовтня, початок навчання першокурсників — 2 листопада.

У міністерстві освіти і науки наголошують, що не залежно від того, який сценарій буде запущено в дію, для студентів закладів вищої освіти невипускних груп навчальний рік має завершитися за звичним планом. Також екзаменаційно-залікові сесії університети можуть провести дистанційно в тому графіку, який затверджено закладом. У випадку, якщо обов’язкову аудиторну роботу студенти не можуть виконати дистанційно, ВНЗ має перенести її на наступний навчальний рік. Для студентів випускних років захисти дипломних робіт та атестаційні іспити проводитимуть дистанційно, крім єдиного державного кваліфікаційного іспиту та атестації осіб, що здобувають ступені доктора філософії, доктора мистецтва, доктора наук.

Два варіанти пробного ЗНО

Понад 8 тисяч прикарпатців висловили своє бажання складати пробні тести, тож вони з нетерпінням очікують можливості відвідати пункти тестування і пройти генеральну репетицію ЗНО.

За докарантинним графіком пробне ЗНО мало відбутися 21 та 28 березня. Втім пандемія коронавірусу COVID-19 внесла свої корективи, тож тренувальні іспити перенесли на 4 та 11 квітня. Але збільшення в Україні кількості хворих на коронавірус і продовження карантину до 24 квітня знову відтермінувало пробні тести. Конкретних і остаточних дат проведення цієї процедури – наразі не відомо.

Але, щоб не втрачати дорогоцінний час, профільне міністерство пропонує цьогорічним вступникам пройти цю процедуру в онлайн-форматі. 15 квітня оприлюднять пробне ЗНО з усіма необхідними поясненнями. Тож усі абітурієнти, навіть ті, хто не реєструвався на цю процедуру, отримають онлайн-тестовий зошит і зможуть потренуватися, не виходячи з дому. Однак для всіх зареєстрованих учасників організують іспит у звичному форматі. Коли це буде залежить від тривалості карантину. У профільному міністерстві інформують, що якщо він завершиться на початку травня або на початку червня, то процедуру проведуть в травні або в червні, а якщо – на початку серпня, тоді ж проведуть і сесію пробного ЗНО.

Без іспитів у четвертих та дев’ятих класах

Приємні новини для четвертокласників та дев’ятикласників, вони цього року не складатимуть шкільних іспитів. Міністерство освіти і науки видало наказ, який звільняє учнів, котрі завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти в 2019/2020 навчальному році, від проходження державної підсумкової атестації. У профільному міністерстві наголошують, що усі учні, окрім одинадцятикласників, закінчать навчальний рік наприкінці червня. Після закінчення карантину для них мають організувати коригуюче навчання: вчитель має ідентифікувати теми, за якими є пробіли у знаннях, відчитати ті, які є критичними для класу та виокремити ті теми, які необхідно додатково доопрацювати вдома. Словом, для педагогів цей навчальний рік буде неймовірно напруженим. Щодо випускників 11-х класів, то вони теж навчаються до кінця червня: коригують пробіли в програмі та активно готуються до ЗНО, адже на них чекає доволі «спекотне» літо.

Впевнена, що цей навчальний рік увійде в історію української освіти, як один із найскладніших та найефективніших. Переконана, що ті численні виклики, проблеми та не надто приємні сюрпризи, котрі впали на голову усім учасникам освітнього процесу: від учнів до управлінців, не лише оголили усі слабкі місця української освіти, а й відкрили чимало можливостей перед ними. Процитую 35-го американського президента Джона Кеннеді: «Слово «криза», написане китайською мовою, складається з двох ієрогліфів: один означає «небезпека», інший – «можливість». Тож далі залежить від кожного з нас: потонемо ми, опинившись у воді, чи використаємо цей шанс і навчимося плавати.

Редактор відділу газети “Галичина”