Цього року українців чекають безготівкові нововведення

За підсумками останнього кварталу 2018 року Україна опинилася на четвертому місці в світі за кількістю NFC-транзакцій - тобто оплати послуг за допомогою картки з відповідною технологією, смартфона і інших гаджетів.

Але у той час, як у Європі вже десь 60% представників малого і середнього бізнесу використовують безготівкові платежі до оплати, то у нас цей показник лише 38%.

Правда, українці останніми роками все частіше розраховуються кредитними картками і мобільними додатками. За даними Нацбанку України, за перші шість місяців 2018 р. частка обсягу безготівкових операцій в Україні склала 44,1%, у 2017 р. - була лише 38,3%.

Читайте також: Монетизація субсидій: заощаджені кошти можна буде залишити собі

У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі для бізнесу заплановано масовий перехід на систему безготівкової оплати. З середини 2019 р. підприємства вже повинні будуть почати встановлювати платіжні термінали:

до 1 липня 2019 року безготівкові платежі зобов'язані почати приймати компанії, які продають техніку, що підлягає гарантійному ремонту, підакцизні товари, ювелірні вироби, лікарські препарати, що надають житлово-комунальні послуги, медичні та стоматологічні, туристичні агентства, ресторани, готелі;

до 1 січня 2020 року безготівкові платежі увійдуть в сфери продажу автомобілів, мотоциклів і запчастин до них, їх ремонту, оренди транспортних засобів, поштової та кур'єрської діяльності, всіх видів пасажирських і вантажних перевезень, фітнес-центрів, сфери культури, охорони здоров'я, страхування, перестрахування і приватного пенсійного забезпечення;

до 1 липня 2020 року безготівкові платежі зобов'язані приймати всі, хто продає товари і послуги вартістю понад 50 неоподатковуваних мінімумів (850 грн).

Виключно в безготівковій формі потрібно буде проводити платежі понад 50 тис. грн.

УТОЧНЕННЯ. Перехід на безготівковий розрахунок не забирає в українців можливості розраховуватися готівкою. Мова про те, що магазини і підприємства будуть зобов'язані надати своїм клієнтам можливість провести безготівковий розрахунок. Нова постанова також торкнеться й інтернет-магазинів - тобто на своїх сайтах вони повинні будуть додати функцію для безготівкової оплати.

Ще одним нововведенням для українців буде можливість знімати готівку прямо у касах супермаркетів та інших торгових точок. Така послуга вже давно працює в багатьох країнах світу. В Україні це поки що рідкість. Розпочав тестувати таку функцію, правда, лише у касах автозаправок, ПриватБанк.

Яким чином це відбуватиметься? Якщо ви розраховуєтеся за покупку банківської карткою, то додатково можете попросити касира зняти для вас з картки певну суму готівки. Для того, щоб її видали, клієнтові потрібно буде ввести PIN-код. Тобто щоб скористатися новим функціоналом, покупцеві необхідно оплатити товар банківською карткою і повідомити касиру про бажання зняти готівку. Максимальна сума видачі готівки на одну транзакцію - 500 грн., незалежно від вартості покупки.

Така послуга згодом запрацює по всій Україні в багатьох торгових точках. Поки що банки тестують цю систему і, ймовірно, зможуть запустити її для загального користування вже в першій половині 2019 р.

Нині у деяких містах України вже працюють сервіси безконтактної оплати проїзду в муніципальному транспорті (тобто банківською карткою). Наприклад, у львівських трамваях кілька років діє ця послуга. А з 2017 р. в Україні почав працювати і сервіс безконтактної оплати за допомогою смартфонів Google Pay - його впровадив столичний метрополітен. Київ на той час став п'ятою в світі столицею, яка перевела свій метрополітен на таку технологію.

Згодом запустять і єдиний електронний квиток для транспортних послуг. Для цього в муніципальному транспорті вже встановлюють спеціальні валідатори. Навесні цього року планують повномасштабний запуск такого методу оплати проїзду. Проект передбачає повний перехід на безготівкові форми оплати, відмову від кондукторів і посилення контролю за оплатою проїзду. Придбати електронний талон можна буде транспортною, банківською, соціальною (пільговою) карткою. Носієм електронного квитка може бути учнівський чи студентський квиток, а також смартфон (чи інший електронний носій), на якому встановлено спеціальний додаток.

Недавно тестувати подібну систему почали в Запоріжжі, Чернігові. А Івано-Франківськ планує до 1 червня цього року повністю перейти на електронні квитки. Тобто Україна впевнено йде до розширення можливостей для безконтактної оплати у різних сферах життя громадян.

Також з 7 лютого набуває чинності Закон "Про валюту і валютні операції", прийнятий ще в червні 2018 р. Він передбачає багато різних змін як для бізнесу, так і для фізичних осіб.

Одним з головних нововведень стане і можливість обмінювати валюту онлайн, що дозволить як купувати, так і продавати її онлайн. На ці операції буде діяти ліміт - не більше 150 тис. грн. в день. Послуга буде доступна в особистих кабінетах користувачів. Продавати валюту онлайн зможуть не лише банки, а й інші фінустанови, які отримають на це ліцензію.