Монетизація субсидій: заощаджені кошти можна буде залишити собі

Як зазначалося у попередніх публікаціях про правила надання субсидій (galychyna.if.ua), Кабінет Міністрів України прийняв рішення перейти на повну монетизацію субсидій вже з березня місяця цього року. Так як розмір субсидії залежить від таких факторів, як дохід сім'ї, кількість її членів, вартість комунальних послуг у конкретному регіоні, то в Мінсоцполітики підрахували, що в середньому вони виділятимуть на одного субсидіданта 1,5 тис. грн.

Міністр соцполітики Андрій Рева в прес-службі відомства зазначив, що таким чином допомогу матимуть 4 мільйона людей, на яку щомісяця уряд виділятиме 6 млрд. грн. готівки, повідомляє znaj.ua.

За новими правилами нововведення торкнеться тих, хто оформив знижку до жовтня 2018-го (перед початком опалювального сезону). Якщо звернулися за субсидією пізніше, отримати "знижку" можна буде, як і нині, в безготівковій формі.

Згідно з даними Державної служби статистики, у листопаді 2018-го з субсидією в Україні було близько 3,5 мільйонів сімей. В березні вони можуть претендувати на монетизовану пільгу. Як і раніше, субсидія залишається цільової допомогою - тобто витрачати її потрібно тільки на виплату комуналки, а зекономлені гроші можна буде залишити собі. Контролювати цей процес, звичайно, буде складно. Тому вся відповідальність лежить на субсидіантах, адже якщо вони не будуть вчасно оплачувати комунальні послуги, їх позбавлять субсидії.

Субсидійні гроші людям перераховуватимуть на відкриті рахунки в банку "Ощадбанк", іншим – через "Укрпошту" (galychyna.if.ua)‎.

Міністерство соціальної політики також запустило електронний реєстр субсидіантів, який дозволить виявити недобросовісних одержувачів субсидій. В системі вже налічується 50 тисяч українців.

Поступово процес монетизації субсидій стане більш динамічним і впорядкованим.

Юридичний портал України дає роз'яснення щодо процесу поступової монетизації субсидій у 2019 році. lawportal.com.ua. (На цьому ж сайті можна подивитися і скачати бланк заяви на компенсацію зекономленої субсидії).

Монетизація житлової субсидії та пільги на комунальні послуги — це отримання субсидіантом (пільговиком) «живих грошей» на спеціальний окремий банківський рахунок. Обов’язковою умовою монетизацій є відкриття рахунку в державній фінансовій установі. Надання пільг і субсидій на ЖКП відбувається у грошовій формі, за принципом «заощадив — значить заробив». Ця програма запроваджуватиметься поступово, починаючи з 1 січня 2019 року, у три етапи:

- перший етап (з 01.01.2019): «живі кошти» на банківський рахунок отримують ті, хто звернувся за субсидією (пільгою) вперше. Тобто усі громадяни, які подали документи на субсидію, починаючи з січня 2019 року, отримають живі гроші на оплату газу, опалення, електроенергії, води і твердого палива виключно на окремий рахунок, відкритий у державній фінустанові. Монетизацію будуть проводити лише якщо субсидія або пільга була призначена.

- другий етап (з 01.05.2019): монетизація субсидій розповсюджується на усіх громадян України, які в минулі роки отримували субсидію (пільги) на опалення, тверде паливо, електроенергію, газ і воду. Це ті «надійні субсидіанти», до майнового стану сімей яких у соцзахисту немає зауважень. За даними Мінсоцполітики, загальна кількість таких домогосподарств в Україні, включаючи пільговиків, — більше двох мільйонів.

- третій етап (з 01.10.2019): відбуватиметься наймасштабніша монетизація, коли "живі кошти" отримають всі, кому призначили житлову субсидію чи пільгу. Єдиною умовою монетизації є наявність законних підстав для погашення державою частини плати за спожиті житлово-комунальні послуги. В інших випадках в наданні субсидії або пільги буде відмовлено.

Загальна монетизація в Україні має бути завершена не пізніше березня 2020 року.

Постановою КМУ про монетизацію субсидій та пільг на ЖКП передбачено і порядок отримання виплат:

- одержувач подає заяву в управління соцзахисту населення і дає дозвіл на обробку банком своїх персональних даних

- відбувається електронний обмін інформацією між органом соцзахисту, фінустановою і підприємством, яке надає ком. послуги

- на отримувача субсидії (пільги) відкривається спец. рахунок у банку, куди будуть надходити гроші в рамках монетизації

- коли кошти будуть зараховані на банківський рахунок, здійснюється списання грошей, необхідних для надання субсидії

Споживач комунальних послуг, який використав менше соціальної норми споживання, встановленої субсидією чи пільгою, отримує зекономлені кошти на власний рахунок.

Повернення грошей за монетизацією відбувається лише за умови повної відсутності заборгованості за сплату житлово-комунальних послуг. Крім того, отримати на руки невикористані гроші можна лише після подачі споживачем заяви про отримання «живих коштів» по програмі монетизації субсидій і пільг.