Точністю проти кількості, або Як американські «хімарси» допомагають силам оборони України врівноважувати «вогневі шквали» рашистів влучністю стрільби

Найближчим часом українським захисникам на передову підвезуть зі США ще кілька комплексів новітніх РСЗВ (ракетних систем залпового вогню) HIMARS. На доповнення до тієї десятки «хімарсів», які вже «працюють» на російсько-українському фронті з початку липня, що дасть змогу наростити їхню батарею на добру третину...

Втім, уже й так наявність у розпорядженні сил оборони України (СОУ) сучасного далекобійного озброєння дала можливість поруйнувати й без того не надто надійні технологічні й логістичні ланцюжки, які росіяни вибудували на підступах до лінії фронту, що істотно ускладнило для них постачання своїх військ боєприпасами, пальним, запчастинами до техніки та продовольством. І це стало для агресора значною проблемою. Бо якщо, приміром, упродовж червня СОУ вдалося знищити вісім складів із ворожого арсеналу на сході України, то лише за перший тиждень липня – 17. Отже, такі істотні втрати ресурсів потрібно негайно поповнювати. А це вже не так просто – військові ешелони, якими рашисти підвозять усе необхідне для фронту, теж у радіусі дії «хімарсів», різного роду гаубиць та інших РСЗВ іноземного виробництва, що вже є на озброєнні українських бійців.

Як пише зокрема італійський військовий експерт Томас Тейнер, поки Україна не отримала M142 HIMARS з реактивними снарядами GMLRS великої дальності та високоточні самохідні гаубиці PzH 2000, AHS Krab і CAESAR, система постачання працювала приблизно так: у росії на поїзд завантажували від двох до чотирьох тисяч тонн боєприпасів, він прибував до України й зупинявся за 30–40 км від фронту, де боєприпаси розвантажували. Згодом передові підрозділи надсилали по них свої вантажівки.

Тепер же потяги змушені зупинятися значно далі від лінії вогню. Адже, приміром, у таких самохідних артилерійських установках, як AHS Krab, PzH 2000 і CAESAR, які передали нам західні партнери, можуть використовувати базові снаряди з дальністю польоту не лише 40 км, а й 85. Наприклад, відстань від лінії фронту до одного з таких складів під Мелітополем, в який СОУ поцілили нещодавно, – понад 60 км. До того ж обслуга цих гаубиць використовує сучасні системи управління вогнем з GPS для наведення й пошуку цілі. А скажімо, згадані GMLRS, які зберігають повну точність при пострілі до 85 км, можна спершу «приземляти» чітко куди потрібно, й аж тоді дистанційно вмикати детонатор...

Ще ніколи в Україні не було артилерії такого рівня влучності й дальності. І безумовно, образно кажучи, вона дещо «врівноважує» ті масовані артилерійські удари, що їх застосовує ворог, намагаючись зруйнувати все на своєму шляху. Й безперечно, наші удари по логістичних ланцюжках рашистів, особливо з використанням західної зброї, завдають ворогові чималих збитків. Проте до перелому в ході війни ще дуже далеко, стверджують зокрема співробітники інтернет-видання texty.org.ua, які провели власне журналістське дослідження деяких ура-патріотичних наративів на українському політичному подіумі, зіставивши їх із фронтовими реаліями.

Вони проаналізували стрічки новин за останні 133 дні й обрали понад 60 окремих меседжів, які як прогноз чи оцінку ситуації просували інформацію про «плачевний стан» армії окупанта з натяком на швидку й порівняно легку перемогу наших військ. «За нинішньої інтенсивності бойових дій росіянам буде дедалі важче воювати й інтегрувати окуповані території, бо хоча б якими не були їхні воєнні ресурси, вони все одно вичерпуються», – наводять вони зокрема таку оцінку перспектив розгортання бойових дій у нашій державі надалі заступниці міністра оборони Ганни Маляр.

А також звертають увагу на слова з інтерв’ю виданню Bild радника голови Офісу Президента Михайла Подоляка: «У росії вже недостатньо реальної боєздатності частин і сучасної техніки та високоточної зброї, вони розконсервовують зброю 1960–1970 рр.», та твердження азербайджанського військового аналітика Агіля Рустамзаде, що, мовляв, наявної техніки в росіян вистачить на місяць-два бойових дій…

«Ці повідомлення можна б назвати «оптимістичними новинами», якби такі або схожі прогнози й оцінки не давали впродовж ледь не всього часу від моменту вторгнення «ерефії» в Україну, – висновують журналісти «Текстів…». – Якщо читати лише заголовки, як це роблять багато пересічних споживачів інформації, то може здатися, що запаси росіян уже давно пора розглядати під мікроскопом. Але це не так.

Є дві основні історії, які періодично випливають у медіа, генеруючи шалений трафік для ютуб-каналів і сайтів національних та регіональних ЗМІ. На безумовно першому місці за частотою згадок – наратив про «високоточні» ракети, які в росіян «закінчуються» чи не з першого дня вторгнення. Хоча в наші міста й села досі регулярно «прилітає» з найрізноманітніших місць (з кораблів і літаків, з Чорного та Каспійського морів, з територій росії чи Білорусі) – спроби порахувати залишки, пожартувати щодо використання старих радянських запасів, спрогнозувати, на скільки днів ще вистачить ракет, – не припиняються й на шостий місяць війни. Крім ракет, у росії також, відповідно до повідомлень, «вичерпуються» вантажівки, безпілотники, солдати й офіцери, танки й боєприпаси.

Популярним у перші тижні (але іноді згадують і досі) був також наратив про швидке завершення кампанії через виснаження людського й фінансового ресурсу рашистів, їхню буцімто неготовність до довгої операції, стрімке закінчення запасів зброї, закордонних комплектуючих тощо. Звісно, чимало чого в них і справді закінчується, а про проблеми з новими вояками, охочими воювати в Україні, пишуть і самі російські ЗМІ. Проте ні за два – три тижні, ні за три – чотири місяці війна, як бачимо, через те не закінчилася. Хоча в певні періоди росіянам навіть давали «не більше 7–10 днів» і вітчизняні, й західні експерти.

А найбільш реалістичними вважають оцінки у 12 місяців або й, можливо, у кілька років. Причина – майже невичерпний ресурс ворога, передусім 5–10- кратна перевага в техніці та дво-трикратна перевага в людях, які й надалі зберігаються, тоді як про 17-мільйонний мобілізаційний ресурс московії й казати поготів. А старі радянські ракети, що їх у московитів тисячі, як свідчить практика, завдають шкоди об’єктам в Україні незгірше за сучасні високоточні».