РНБО ввела санкції проти Медведчука і його дружини

Як уже повідомлялося, на початку лютого Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти народного депутата з фракції ОПЗЖ й соратника проросійського політика Віктора Медведчука Тараса Козака та восьми юридичних осіб. Цими санкціями було заблоковано телеканали «112 Україна», NewsOne та ZiK. В офісі Президента пояснили, що санкції проти нардепа ОПЗЖ Тараса Козака і трьох каналів, підконтрольних Віктору Медведчуку, не є посяганням на свободу слова, а виключно боротьбою з чужорідною пропагандою.

Підставою для запровадження санкцій проти Тараса Козака та телеканалів також стало розслідування спецслужб України, яким встановили, що схеми з поставками вугілля з окупованих територій Донецької та Луганської областей сприяють фінансуванню тероризму.

А у п'ятницю, 19 лютого, Рада національної безпеки і оборони на засіданні вирішила застосувати санкції до 19 юридичних та восьми фізичних осіб, зокрема проти одного з лідерів проросійської партії «Опозиційної платформи – За життя» (ОПЗЖ) кума російського президента Володимира Путіна - Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко. Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

За його словами, санкції проти фізичних осіб пов’язані з розслідуванням, яке веде Служба безпеки України за статтею «фінансування тероризму».

Данілов перечислив усіх громадян, внесених у санкційний список. Це громадяни Росії - Костянтин Вацьковський, Віталій Домченко, Михайло Попов, Сергій Лісогор, Олександр Маслюк та громадяни України - Наталія Лавренюк (дружина Тараса Козака), Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко.

Що стосується компаній, які потрапили під санкції, то мова йде про фірми, зареєстровані в Росії, Молдові та інших країнах. Санкції, зокрема, застосували щодо компаній, які обслуговують п’ять літаків, на яких всупереч українському законодавству здійснювалися перельоти за маршрутом Київ – Москва.

За даними в РНБО, санкції проти дружини Медведчука Оксани Марченко і цивільної дружини Козака Наталі Лавренюк ввели через те, що ті є власницями Новошахтинського нафтопереробного заводу в Ростовській області РФ, який забезпечує нафтопродуктами підконтрольні країні-агресору території "ДНР" і "ЛНР", а ще, попри американські санкції, продає продукцію в США.

Санкції запроваджують на три роки. Щодо фізичних осіб їх вводять на все майно, яке є у їхній власності.

Рішенням РНБО передбачено 5 заборон через санкції за фінансування тероризму проти нардепа ОПЗЖ Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко:

- блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;

- обмеження торгівельних операцій;

- зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;

- анулювання або зупинка ліцензій та інших дозволів, одержання яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;

- повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів.

Журналісти на брифінгу зауважили Данілову, що частиною акцій телеканалу «1+1» володіє дружина Медведчука – Оксана Марченко, яка разом з ним потрапила під санкції. Секретар РНБО запевнив, що «1+1» буде працювати. Там лише частина акцій сім'ї Медведчука, на які накладається арешт, тож Медведчук та Марченко тепер не мають права їх продавати, ними користуватись чи закладати.

Секретар РНБО Олексій Данілов також заявив, що невдовзі буде опубліковано указ Президента, який вводить в дію рішення РНБО, де буде оголошено повний список санкцій.

Названі ним особи наразі не коментували рішення РНБО.