Ринок газу затримується. На місяць

Як ми писали в попередньому номері «Галичини», з 1 липня в Україні мали би запроваджувати ринок газу з можливістю для громадян самостійно обирати постачальника блакитного палива. Втім, уже тоді було зрозуміло, що уряд не встигає до моменту запровадження ринку обрати так званого постачальника останньої надії. Нагадаємо, що саме він мав би надавати енергоносій тим, хто з тих чи інших причин не обере собі постачальника самостійно.

А уже наприкінці минулого тижня стало відомо, що запуск ринку газу для населення перенесено на місяць. Кабінет Міністрів України продовжив покладання на НАК «Нафтогаз України» спеціальних обов’язків (ПСО) з продажу природного газу за пільговими цінами для потреб населення до 1 серпня 2020 р.

Як повідомила на брифінгу виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець, після скасування ПСО кожен споживач повинен мати гарантовані поставки газу. Для цього власне потрібно обрати постачальника останньої надії (ПОН).

Днями міністерство вже оголосило відповідний конкурс. Відомо також і те, що змінено умови конкурсного відбору. Зміни стосуються вдосконалення технічних вимог до конкурсантів, зокрема щодо гарантованих об’ємів газу. Також впровадили ціновий критерій, націнку постачальника визначатимуть за чіткою формулою.

До 7 липня Міністерство енергетики України приймало конкурсні пропозиції на відбір постачальника останньої надії на ринку газу для населення. Участь у конкурсі мають право брати всі суб’єкти господарювання, які на підставі ліцензії провадять діяльність з постачання природного газу споживачам.

Однією з умов є така: компанія повинна мати достатню кількість газу чи активів для його придбання або запасів газу в газосховищах в обсязі, не меншому за найбільше значення місячного обсягу споживання газу всіма споживачами України протягом опалювального сезону 2019/2020 – 3 514 млн кубометрів.

Кандидат на ПОН повинен мати персонал та інші засоби, укладені договори на транспортування газу. Крім цього, учасника конкурсу не може контролювати резидент держави-агресора.

Зауважимо також, що на одному з останніх засідань Кабмін затвердив формулу ціноутворення на природний газ майбутнього ПОН, прив’язавши ціну до котирувань на німецькому газовому хабі NCG. Уже традиційно для останніх місяців за її основу беруть середньоарифметичну ціну торгів за 1–22-ге числа місяця, що передує місяцю постачання. Зазначимо, що у формулі також враховують коефіцієнт співвідношення одиниць енергії до обсягу, курс гривні до євро, що сформувався за період із 1-го по 22-ге число місяця, що передує місяцю постачання.

Своєю чергою, націнка до зазначеної формули становитиме мінімальне серед запропонованих учасниками конкурсу з відбору ПОН значення, з огляду на яке й буде визначено переможця.

Експерти ринку уже відзначають, що умови конкурсу виписано таким чином, шо, найімовірніше, таким постачальником для всіх українців зможе стати хіба що газопостачальний підрозділ НАК «Нафтогаз України».

Редактор відділу газети “Галичина”