Оновлена візитівка Прикарпаття, або Нотатки до історії реставрації коломийської «Писанки»

Коломийській громаді представили оновлений Музей писанкового розпису, що відзначив цього року, як ми повідомляли в матеріалі «Найбільшій у світі писанці – 20» у «Галичині» за 24 вересня, свій 20-літній ювілей. Презентації передували ремонтно-реставраційні роботи музейного приміщення, спорудженого, нагадаємо, у вигляді розписаного яйця, які тривали впродовж останніх півтора місяця і які було здійснено за кошти самих доброчинців, за що висловлюємо їм усім щиру вдячність. Адже відповідно до проєктно-кошторисної документації, на цю справу потрібно було майже 7 мільйонів гривень.

Ще два місяці тому з ініціативи Богдана Станіславського і завдяки спільним зусиллям всіх небайдужих було ухвалено відновити насамперед сферу писанки унікальної будівлі. Завершення терміну придатності окремих будівельних матеріалів, загальна зношеність споруди, погодні впливи – все це призвело не тільки до втрати естетичного вигляду будівлі, а й до внутрішніх пошкоджень приміщень.

Отож доброчинна організація «Благодійний фонд «Прикарпатський інститут розвитку» разом із Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського підписали меморандум про співпрацю щодо збору коштів на реконструкцію будівлі Музею писанкового розпису.

За цей час вдалося зібрати понад 200 тисяч гривень завдяки кільком акціям, що відбувалися в рамках проєкту «Зберегти символ, що єднає».

Збір коштів розпочав через флешмоб Богдан Станіславський, далі долучилися Леся Ткачук із Харкова, Ігор Ткачук з Києва, Андрій Гамов із Запоріжжя, коломияни: родина Токарчуків, Михайло Негрич, Галина Юрко, о. Михайло Луканюк, родина Ємчуків (тепер живуть у Баффало), Анна Назаревич, племінниця блаженнійшого Любомира Гузара Марія Рипан із Торонто. Загалом завдяки флешмобу зібрано 175 тисяч грн.

Наступними в рамках проєкту були мистецькі акції з участю понад 40 митців з Коломиї, Івано-Франківська, Косова,Тернополя, Львова, Києва, які надали власні твори. Відбулися два «тихі» аукціони, на яких продали 25 лотів і зібрали 32 620 грн. Дякуємо покупцям, які придбали мистецькі твори, чим і долучилися до відновлення музею. Чимало творів можна ще придбати на виставці, що діє тепер у Музеї писанкового розпису.

У рамках проєкту побачили світ книжки Миколи Савчука «Технічна історія Коломиї» та Василя Нагірного «Ресторани та каварні давньої Коломиї», було видано листівки, присвячені 20-літтю нової будівлі Музею писанкового розпису та 30-літтю Першого собору духовної України в рамках культурологічних проєктів Валерія Ковтуна.

До збору коштів на відновлення музею долучився і театр «Соломія» (керівник Мар`яна Кодіна–Іванович) – після перегляду його моновистави «Дикий мед у рік Чорного Півня» до фонду надійшло 5 200 грн.

Тішить, що рекламна тематична продукція (футболки, горнята, магнітики, блокноти), розроблена художниками Тетяною Пнівчук, Юлією Бутаковою, Олегом Лобураком та Еріком Никифоруком, знайшла відгук у коломиян і гостей міста – з продажу отримано 5 715 грн.

Кошти від усіх цих доброчинних акцій скеровано на ремонтні роботи музею, які здійснив Центр утеплення «Бравомікс». Було демонтовано старе утеплення й оздоблення, замуровано два верхні ряди вікон, через які всередину приміщення потрапляла волога. Натомість встановили нестандартну багатошарову, стійку до граду систему утеплення, яку спеціально розробили для будівлі музею фахівці «Caparol Україна». Вони ж підібрали з урахуванням особливої конструкції будівлі та впливу погодних умов фарби та інші потрібні для оздоблення Музею писанкового розпису матеріали. Також замовлено дахові вікна складної конструкції, які встановлять вже найближчим часом.

Декоративний розпис фасаду сфери яйця з відтворенням первісної кольорової гами, як і 20 років тому, здійснив старший викладач кафедри образотворчого мистецтва Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ Василь Перегінець, допомагав йому колега – завідувач відділу художнього розпису Косівського фахового коледжу прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ Ігор Барановський.

Під звуки трембіти оновлений музей урочисто представили велелюдній коломийській громаді. У вітальному виступі генеральна директорка Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського Ярослава Ткачук подякувала всім причетним до відновлення унікальної споруди, а головний ініціатор проєкту Богдан Станіславський запевнив, що це тільки початок змін. Опісля духовного благословення й подячних слів на адресу меценатів владика Коломийської єпархії УГКЦ Василій Івасюк і благочинний Коломийської єпархії УПЦ Василь Мізюк спільно з численним духівництвом освятили оновлену «Писанку». Завершили урочисте дійство світловим шоу.

Відновлення сфери яйця – це лише незначна частина всіх запланованих робіт, які, маємо велику надію, найближчим часом вдасться продовжити.

Оксана ЯСІНСЬКА. Завідувачка Музею писанкового розпису – філії НМНМГП імені Й. Кобринського.