Нові правила проведення ДПА в 2019 році

25 січня 2019 року набув чинності новий Порядок проведення державної підсумкової атестації.

Міністерство науки і освіти України розширило можливості учнів під час проходження ДПА. Це передусім стосується зарахування сертифікатів міжнародних мовних іспитів, проходження атестації тими, хто перебуває в СІЗО, та перескладання державної підсумкової атестації учнями коледжів і технікумів.

Тепер зараховувати як оцінку за ДПА сертифікати або дипломи міжнародного мовного іспиту з іноземної мови зможуть не тільки учні 11-х класів, а й 9-х.

12 балів мають змогу отримати:

  • Учні 9-х класів. У разі наявності сертифіката або диплома, що підтверджує рівень володіння мовою А2 і вище, а для класів із поглибленим вивченням - В1 і вище;
  • Учні 11(12)-х класів. У разі наявності сертифікату або диплома, що підтверджує рівень володіння мовою В1 і вище, а для класів із поглибленим вивченням - В2 і вище.

Загалом державну підсумкову атестацію цього року складатимуть:

  • учні 4-х класів. ДПА проводитиметься виключно для моніторингу якості освіти і не впливатиме на оцінювання результатів навчання учня. Проходитиме в письмовій формі у закладі освіти. Терміни затверджує керівник закладу освіти в межах навчального року. Обов'язковою є атестація з української мови та математики.
  • учні 9-х класів. ДПА проводитиметься в письмовій формі в закладі освіти. Терміни затверджує керівник закладу освіти в межах навчального року. Обов'язковою є атестація з української мови та математики. Третій предмет за вибором учня з переліку, який щороку затверджується МОН.
  • учні 11(12)-х класів. ДПА проводитиметься у формі зовнішнього незалежного оцінювання з 3 предметів: перший - українська мова, другий - математика або історія України, третій - на вибір учня. Проходитиме в пункті тестування. Терміни затверджує МОН.
  • учні та студенти, що здобувають ОКР «молодший спеціаліст» або професійну освіту одночасно з отриманням повної загальної середньої освіти (вступ на базі 9-ти класів). Складають ДПА з 3 предметів: 2 у формі ЗНО (українська мова та математика або історія України) у пункті тестування, третій письмово в закладі освіти. Терміни ЗНО затверджує МОН, третього предмета - заклад освіти.

Учні, які проживають на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу чи лінії зіткнення і не здобувають загальну середню освіту в школах на підконтрольній території України, можуть пройти атестацію екстерном у закладах освіти, рекомендованих органами управління у сфері освіти. Крім цього, такі учні можуть пройти атестацію в межах спрощеного вступу через освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», чи в установах, які рекомендувало управління освіти.

Право проходити ДПА отримали учні, які перебувають у слідчих ізоляторах під час досудового слідства. У цьому випадку проведення атестації забезпечуватиме закріплений за СІЗО заклад освіти.

Перездати в цьому році ДПА у формі ЗНО можуть студенти освітнього рівня «молодший спеціаліст», які в 2018 році отримали під час атестації від 1 до 3 балів. Мова про тих, хто після 9-го класу отримує фах у закладі професійної або вищої освіти і одночасно закінчує здобуття повної загальної середньої освіти. Торік ці студенти вперше складали ДПА у формі ЗНО з української мови.

До Порядку проведення державної підсумкової атестації також внесені зміни, що почнуть діяти з 1 січня 2021 року. Це - обов’язкове проходження ДПА у формі ЗНО з математики тих, хто отримує повну загальну середню освіту, тобто випускники 11-х класів, а також учні закладів профосвіти та студенти закладів вищої освіти, що вступали на базі 9-ти класів.

Атестація з української мови є обов'язковою умовою отримання середньої освіти. А от погані результати ЗНО з математики показали, що і цей іспит потрібно робити обов'язковим. Тому в Мін'юсті зареєстрували законопроект, згідно з яким атестація з математики стане обов'язковою для всіх, хто хоче отримати середню освіту. Тепер, щоб отримати будь-який рівень середньої освіти (початковий, загальний та повний), потрібно отримати атестацію не лише з української мови, але й з математики.