Нове видання дослідниці українського мініатюрного мистецтва Віри МАНЬКО доводить, що цей унікальний народний промисел у нашому краї живе й розвивається

«Покутські народні писанки» – так називається унікальний мистецький альбом, що побачив світ у львівському видавництві «Колесо» і є результатом багатолітньої збиральницької праці відомої дослідниці й популяризаторки народного мистецтва, писанкарки, членкині НСМНМУ Віри МАНЬКО.

В. Манько за освітою – поліграфіст, закінчила Український поліграфічний інститут у Львові (тепер Академія друкарства), тривалий час працювала у видавництві «Свічадо». Писанкарством захопилася ще 35 років тому. Спочатку писала писанки для себе та навчала друзів і знайомих, згодом вела шкільний гурток писанкарства. Поставила собі за мету навчити писати писанки якомога більше людей. Відтоді не припиняла досліджувати й вивчати автентичні зразки писанок з багатьох музейних фондів і приватних збірок та традиції, пов’язані з цим давнім видом народної образотворчості.

Щороку поповнювалась і її особиста колекція, що налічує близько 3500 зразків писанок, на основі якої Віра Манько підготувала й видала науково-популярне видання «Українська народна писанка», що містить 1446 взірців писанок з різних етнографічних регіонів України. Ця книжка побачила світ 2001 р. у видавництві «Свічадо» і стала такою популярною, що її перевидавали вже кілька разів, а переклади на англійську, німецьку, французьку та польську мови дали можливість ознайомити з українською культурою широку світову громадськість.

Вагома частина колекції пані Віри належить писанкам Покуття, цінність яких – у збереженій автентичній мові орнаменту, кольору, символів та локальній належності до конкретного осередку самобутнього етнографічного регіону, де мистецькі традиції не перервалися навіть у роки тоталітарного радянського режиму. Ці писанки дослідниця придбала в народних майстрів на передвеликодніх ярмарках у Заболотові, Кутах, Косові, Коломиї, Львові чи відтворила за світлинами. Тож велика колекція покутських писанок і зібрана інформація про них спонукали невтомну дослідницю підготувати науково-мистецьке видання «Покутські народні писанки».

У цьому щедро ілюстрованому 200-сторінковому альбомі представлено понад 1000 зразків давніх і сучасних писанок близько 100 майстрів із 20 відомих осередків Покуття. Частину з поданих у книжці писанок В. Манько відтворила на основі музейних і приватних збірок, зокрема й Музею писанкового розпису, інші дослідниця придбала у майстринь на передвеликодніх ярмарках.

У виданні авторка подає характерні особливості технології написання писанок, їхню орнаментику, колористику та символіку, історію розвитку писанкарства на Покутті, інформацію про дослідників і колекціонерів. Окремий розділ в альбомі відведено ярмаркам у Заболотові, які промовисто засвідчують, що традиція створення писанок на Покутті живе й розвивається.

Нове видання, що стало результатом великої подвижницької праці Віри Манько, слугуватиме невичерпним джерелом натхнення і творчих ідей для широкого кола митців, стане в пригоді кожному, хто прагне пізнати традиції мініатюрного мистецтва Покутського краю.

Оксана ЯСІНСЬКА. Завідувачка Музею писанкового розпису в Коломиї.