Нарешті прийнято закон про штрафи для депутатів за прогули

25 жовтня Президент України Володимир Зеленський підписав закон про припинення відшкодування депутатам витрат на депутатські повноваження за прогули. За це рішення проголосували 265 народних депутатів. Про це повідомляє сайт Верховної Ради України.

16 жовтня ВР прийняла закон про внесення змін до Закону "Про статус народного депутата України" та до регламенту Верховної Ради про припинення відшкодування народному депутату України витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень у разі пропуску без поважних причин пленарних засідань парламенту чи засідань комітетів (№1035-2). У Законі було визначено, що народному обранцю протягом всього терміну виконання депутатських повноважень щомісячно видаються кошти для компенсації вартості проїзду, оренди житла або винайму готельного номера, а також відшкодовуються витрати, пов'язані з виконанням депутатських повноважень, у розмірі місячної заробітної плати народного депутата, що не підлягають оподаткуванню.

Прийнятим законом про штрафи для депутатів, які прогулюють засідання Верховної Ради, встановлено: якщо нардеп протягом календарного місяця впродовж однієї чергової сесії ВР без поважних причин не бере безпосередньої участі в більш ніж 30% голосувань при прийнятті рішень на пленарних засіданнях парламенту або в більш ніж 50% засідань комітету ВР, до складу якої він обраний, такому депутату не відшкодовуються витрати, пов'язані з виконанням депутатських повноважень, за відповідний календарний місяць.

Контроль за прогульщиками відбуватиметься автоматично: перед відкриттям кожного пленарного засідання в залі засідань Верховної Ради усі народні депутати реєструються за допомогою електронної системи шляхом натискання кнопки "за". У разі, якщо депутат не зареєструвався за допомогою електронної системи визначеним цією статтею способом, але протягом пленарного засідання здійснював голосування з питань порядку денного пленарного засідання за допомогою електронної системи, він вважається зареєстрованим з допомогою електронної системи. Тут, правда, знову ж таки виникає можливість кнопкодавства з боку соратників депутата, котрий може й не бути присутнім на засіданні. Яким чином це контролюватиме влада, невідомо.

Дані участі депутата в не менш 70% голосувань при прийнятті рішень ВР на кожному пленарному засіданні є підставою для нарахування заробітної плати народному депутату за час участі в пленарних засіданнях.

Облік участі депутата у голосуваннях здійснюється за допомогою електронної системи, а дані обліку (у відсотках) оприлюднюються за кожен день пленарних засідань на офіційному сайті ВР і на особистій сторінці народного депутата на офіційному сайті парламенту.

Раніше в Регламенті визначалося, що дані саме письмової реєстрації є підставою для нарахування виплат нардепу за час участі в пленарних засіданнях ВР.

Цей закон набирає чинності з наступного дня після його опублікування і починає діяти з 1-го числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.