Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич анонсувала пілотну шкільну програму, яка допоможе виховувати покоління ХОРОШИХ ЛЮДЕЙ

Це програма SEE Learning, яка пропонує сучасні підходи для соціального, емоційного та етичного навчання. Реалізовуватимуть її цього року поки що лише у 25 школах України. Про це розповіла глава МОН Лілія Гриневич під час V Національної конференції EdCamp Ukraine-2019, що відбулася в Харкові, повідомляє міністерство. Участь у конференції взяло близько тисячі освітян та експертів. Гаслом цьогорічної національної події було "Хороша людина. Зрощуємо в Україні".

Мета пілотної програми "м’яких навичок", як її ще називають, яку представлять учителям, - навчити працівників освітніх закладів поряд із передачею дітям відповідних знань формувати в нашому молодому поколінні ті цінності, які допоможуть їм самореалізуватися й бути щасливими.

Міністр освіти і науки України Л. Гриневич підкреслила, що поступове втілення нового проекту допоможе виокремити найбільш успішні практики, які мають бути поширені на всі українські школи. Завдяки гнучкості програми її можна практикувати як у межах окремого предмета, так і в контексті інших уроків чи на позакласних заняттях. Тобто застосування програми ніяк не порушуватиме навчального процесу.

Також міністерство запланувало доповнити навчальні матеріали найкращими українськими напрацюваннями.

Які школи увійдуть до 25 закладів, що практикуватимуть нововведення, вирішать під час конкурсного відбору після Національної конференції EdCamp Ukraine-2019 за принципом - один регіон - одна школа.

Новий пілотний проект передбачає 20-40-хвилинні заняття, поділені на сім розділів. Для різних вікових груп уже створено понад 40 уроків, яких вистачить на рік-два роботи. Вони містять чіткі методичні інструкції і прості, іноді ігрові, завдання для класу, на підготовку до яких педагогу не потрібно багато часу. У серпні завершиться відбір шкіл для впровадження нововведень, а восени почнеться навчання педагогів, - поінформував радник міністра освіти і науки Олександр Елькін.

Він також зауважив, що програму презентували лише 4 квітня цього року на міжнародному форумі у Делі (Індія), а використовують її ще з 2017 року понад 500 учителів США, країн Європи та в Індії. В Україні SEE Learning зараз випробовують лише у двох приватних школах - Ліко-школа і DEC School у Києві. Проте нині зацікавлених програмою закладів освіти більшає, є вже понад 100 вчителів з різних регіонів, які прагнуть втілити її у життя в своїх школах.

Головна мета нової освітньої програми - виховати для суспільства ХОРОШИХ ЛЮДЕЙ. Адже чи можна систему освіти вважати успішною, якщо вона зрощує чудових професіоналів, широко ерудованих людей з неабияким багажем знань, але з нерозвиненими загальнолюдськими цінностями, позбавленими людяності? Як свідчить історія людства, найстрашніші речі у світі коїли саме розумні й добре освічені люди. А все тому, що їм бракувало любові до людей та внутрішніх ціннісних орієнтирів - те, що потрібно закладати з дитинства.

У кожної людини є «світла» й «темна» сторони, а тому головна ціль у її вихованні - знаходити й посилювати найкращі риси. Варто також не поспішати засуджувати усе, що здається нам «поганим». Треба визначити, чим воно погане і що потрібно зробити, аби цього не було.

Цим важливим питанням і була присвячена V Національна конференція EdCamp Ukraine-2019. І те, що у нас в освітній системі акцентують на таких важливих речах у виховані молодого покоління, уже можна назвати проривом.

Автори SEE Learning пропонують кілька інновацій: виховання в дитині співчуття, інших загальнолюдських цінностей та загалом "емоційного інтелекту"; уміння зберігати спокій, людяність і стійкість за будь-яких обставин; методи тренування уваги; впровадження системного та критичного мислення на всіх рівнях освіти; уміння працювати в команді; особливий підхід до дитини з урахуванням психологічних травм, розвиток у неї стійкості до них та подолання наслідків, які вплинули на психіку і загальний розвиток; подолання такого поширеного негативного явища у навчальних закладах, як булінг (цькування); впровадження методик педагогіки, сфокусованих на учнівстві.

Програму SEE – Soсial, Emotional, and Ethical Learning (соціально-емоційного та етичного навчання) розробили відомий американський психолог, письменник, науковий журналіст The New York Times Деніел Гоулман та міжнародна команда вчених на базі Університету Еморі (США) за підтримки лауреата Нобелівської премії миру Далай-лами XIV та завдяки його ідейним пропозиціям. Духовний лідер тибетського народу і Нобелівський лауреат миру останні 15 років по всьому світу проповідує не лише вчення буддизму, а й популяризує світські програми милосердя у школах. Він вважає, що освіта – це релігія XXI століття, а тому має давати дітям не лише освітні і професійні знання, а й виховувати їх сильними, добрими особистостями, які вмітимуть любити і співчувати.

Відомо, що з 2004 року Фундація Далай-лами розробила десятки програм "соціально-емоційного та етичного навчання". Перші такі програми були введені в школах канадської провінції Британська Колумбія - 90% тамтешніх шкіл долучені до цієї виховної роботи.

(Про те, як Далай-лама долучився до програми SEE – Soсial, Emotional, and Ethical Learning і як українські освітяни вперше взяли участь у експедиції на Тибет у рамках програми обміну кращими освітніми практиками, детальніше на сайті Української правди).

Програми SEE Learning, над якими далі працювали науковці і педагоги американського дослідницького університету Emory, а також Єльського та Іллінойського університетів США, навчають школярів керувати увагою та емоціями, проявляти емпатію - чутливість, співпрацювати й вирішувати конфлікти ненасильницькими методами. Апробація цієї методики вже відбулася зокрема у США та Німеччині.

Незважаючи на те, що презентація програми відбулася лише цього року, впровадження методу відбувається уже впродовж 18 років. І результати свідчать самі за себе: серед 270 тис. школярів, які брали участь у новітньому проекті, академічна успішність покращилась на 11%, бійки та цькування зменшились на 10%.

Якщо цей пілотний проект зможе прижитися в Україні (і не лише у 25 школах), то вже через кілька років ми бачитимемо його позитивні результати: виросте зовсім інше покоління - покоління впевнених у собі і щасливих особистостей з вільним мисленням, з прищепленими загальнолюдськими моральними і духовними цінностями. Саме такі люди і зможуть змінити нашу країну.

(З вибраними матеріалами міжнародної̈ програми з формування "м’яких навичок" SEE Learning можна ознайомитись на сайті edcamp.org.ua).

Кореспондент