Лідери змін. Леся КЛИМ’ЮК: Наша мета – сформувати активний жіночий рух на Прикарпатті

Голова ГО «Центр Рівних Можливостей», тренерка, спеціалістка із залучення громадськості, начальниця служби у справах дітей Старобогородчанської ТГ Леся Клим’юк в інтерв’ю для газети «Галичина» розповіла про свої рецепти успіху на громадському поприщі, цікаві впроваджені проєкти, наголосила, що дуже важливо активізувати жінок до прийняття рішень на місцевому рівні та подолати стереотип, що жінка має бути домогосподаркою, а не громадською діячкою, а також дала пораду активістам, які розпочинають свій шлях: ставити амбітні цілі та впевнено йти до мети, не зраджуючи принципам і мріям.

Леся Клим’юк на одному із заходів Західного кластеру жіночих правозахисних організацій, який підтримує Міністерство закордонних справ Канади
– Пані Лесю, розкажіть про себе, свої хобі.

– Скільки себе пам’ятаю, завжди була активною, любила вчитися чогось нового, писати і подорожувати. Перші проби пера були ще у шкільному віці – статтю опублікували у районній газеті, також була співредактором обласної газети для юнацтва. У студентські роки мала свої публікації уже в наукових виданнях, брала участь у різноманітних стажуваннях як в Україні, так і закордоном. Мріяла, щоб у майбутньому робота дозволила продовжити навчання в поєднанні з подорожами. Завдяки громадській діяльності мрія стала реальністю – роблю те, що люблю. А отримавши колосальний досвід завдяки програмі DOBRE та пройшовши навчання для тренерів, нині маю можливість ділитись знаннями з іншими.

– Як Вас можна описати читачам одним реченням?

– Відкрита й позитивна людина, яка цілеспрямовано йде до своєї мети.

– Чи вдається Вам як начальниці служби у справах дітей співпрацювати з громадськими активістами?

– Служба у справах дітей у своїй діяльності постійно співпрацює з активістами громади. Налагоджено тісну співпрацю з Молодіжною радою Старобогородчанської ТГ та громадською організацією «Центр Рівних Можливостей» – спільно проводили заходи до Днів захисту дітей, молоді, Незалежності, українського прапора, Річниці декларації прав людини, а також благодійні акції для дітей вразливих категорій. В антикафе StBogoHub, що в нашій громаді, молоді активісти проводили заняття у художній, вокальній, танцювальній студіях та англомовному клубі, які діти з сімей зі складними життєвими обставинами відвідували безкоштовно.

Члени та волонтери ГО «Центр Рівних Можливостей» на першому Фестивалі громад Прикарпаття
– Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало Вас до цього?

– Громадською діяльністю займаюся давно, проте з ролі «залученої» активістки у роль тієї, хто залучає, перейшла, коли очолила молодіжну раду. А з розвитком ідей проєктної діяльності виникла необхідність офіційної реєстрації громадської організації. Тож у червні 2018-го разом із активними дівчатами Старобогородчанської і Печеніжинської громад створили організацію «Центр Рівних Можливостей».

– Пам’ятаєте, який проєкт був першим?

– Першим був проєкт від ІСАР «Єднання» з оргрозвитку, адже організацію створювали на перспективу, а не під конкретний проєкт. Ми розуміли, що для сталого розвитку організації потрібні не тільки статут, а й стратегія, політики процедур. А першим «твердим» проєктом було створення молодіжного простору StBogoHub за підтримки ГО «Центр політичних студій» в рамках співпраці із програмою DOBRE.

– Які виклики поставали перед Вами?

– Оскільки проєкт за умовами конкурсу було спрямовано на залучення громадян, викликом стало активізувати та вмотивувати жителів громади. Але нам вдалося впоратися з поставленими завданнями, адже на спільні толоки і майстер-класи ми залучали понад 50 людей одночасно.

– Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5 відсотків жителів є активними. Яка ситуація у вашій громаді?

–Так, активізація населення – справжній виклик сьогодення. Карантин також вносить свої корективи. Але нам надзвичайно пощастило із активною молоддю у громаді. 2019-го наш проєкт отримав відзнаку Міністерства молоді та спорту України, ввійшовши у десятку найкращих практик молодіжної роботи країни. Нині багато активностей перенесено в онлайн. Також активними в нашій громаді є старости сіл, які регулярно згуртовують жителів на толоки та акції.

– Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?

– Одним з перших у регіоні ми реалізували два потужні молодіжні проєктиза підтримки програми DOBRE – створення молодіжного простору та антикафе. Але не менш цілеспрямованою є наша робота з підтримки жінок та молодих дівчат. У цьому напрямі нас підтримує Український жіночий фонд та Центр «Жіночі перспективи». Наприкінці минулого року ми стали менторами для молодих дівчат із Києва у проєкті Fembookspace, який підтримав Український жіночий фонд. Також ми увійшли до Західного кластеру жіночих правозахисних організацій, який підтримує Міністерство закордонних справ Канади.

Молодіжний простір StBogoHub увійшов у 10 кращих молодіжних практик України
– Чим ще Ваша організація може бути корисна для інших?

– Маємо досвід реалізації проєктів із підвищення економічної спроможності жінок та готові ним ділитися. Паралельно реалізовуємо інфраструктурні проєктиз розвитку громади, зокрема щодо розвитку туристичної привабливості. Члени нашої організації мають досвід та відзнаки з впровадження «механізмів участі». Ми радо ділимось своїми напрацюваннями та готові підтримувати тих, хто починає роботу в цих напрямках.

- Що мотивує Вас займатися громадською діяльністю?

– Найкращим стимулом для подальшої роботи завжди є успішно реалізовані проєкти та визнання. А ще мотивують якісні зміни у громаді і підтримка близьких та команди, яка є міцним тилом!

– Які основні цілі та плани на майбутнє?

– Ми прагнемо розвивати організацію та багато працюємо в цьому напрямі. А сміливою ціллю є сформувати активний жіночий рух, знайти жінок лідерок у громадах Прикарпаття. Активізувати жінок до прийняття рішень на місцевому рівні, подолати стереотип, що жінка має бути домогосподаркою, а не громадською діячкою!

– Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?

– Ставити амбітні цілі та впевнено йти до мети, не зраджуючи принципам і мріям!

Редактор відділу газети “Галичина”