Держава гарантує свободу від насильства. Та головне – бажання самих громадян захистити себе…

20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, відому як Стамбульська конвенція.

Конвенція пропагує та захищає право людей на вільне від насилля життя та забороняє всі види дискримінації жінок. Документ передбачає механізми захисту як чоловіків, так і жінок, котрі зазнали домашнього насильства.

В Україні діє низка статей Кримінального кодексу, що передбачають кримінальну відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством. Кривдників також притягують до адміністративної відповідальності.

Скажімо, від початку року Івано-Франківська окружна прокуратура надіслала до суду 34 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством. У всіх жертвами домашнього насильства є жінка. Як не прикро, є випадки, коли насильство вчиняється і стосовно дітей або в їхній присутності.

На території юрисдикції Івано-Франківської окружної прокуратури, тобто в Івано-Франківському районі області, розташовано чотири заклади, які надають допомогу постраждалим особам, у тому числі від домашнього насильства. А саме: шелтер Святої Ольги громадської організації «ЕЛЕОС-Україна» в селищі Лисець на вул. Чорновола та простір психосоціальної підтримки «Дбаю про себе» при Центрі надання соціальних послуг Лисецької селищної ради в цьому ж населеному пункті й на тій же вулиці; прихисток матері та дитини благодійного фонду «Час добра та милосердя» у с. Загвізді на вул. Ленкавського і «Центр матері та дитини» в с. Горохолині Богородчанської ТГ на вул. Українська.

До повноважень таких структур належать психосоціальна допомога жертвам домашнього насильства, надання їм притулку, забезпечення їжею та одягом, надання можливості розпочати нове життя.

Держава гарантує кожній людині свободу від будь-якого виду насильства – чи то фізичного, чи психологічного, економічного та сексуального. Головне – бажання себе захистити, не дозволяти щодо себе дії, які принижують честь та гідність особистості.

Євген ШИШКО. Керівник Івано-Франківської окружної прокуратури.