Чіткі пріоритети. Надвірнянська ТГ: і захисникам допомагають, і про громаду дбають

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України продовжує організовувати престури в територіальні громади з цікавинками. Цього разу прикарпатські журналісти мали нагоду побувати у Надвірнянській ТГ і дізнатися, як живе ця громада у час війни, чи вдається їй долати виклики та шукати можливості для розвитку.

На фронті або для фронту

Передовсім відбулася зустріч представників медіа з головою Надвірнянської громади Зіновієм Андрійовичем, під час якої він наголосив: «З перших днів війни Надвірнянська міська рада – у процесі допомоги Збройним силам України, обравши позицію: на фронті або для фронту. З початком повномасштабної війни першочерговим завданням Надвірнянської громади стала допомога українським захисникам.

Надвірнянська міська рада постійно шукає можливості спрямування коштів з бюджету громади для допомоги захисникам. Отримуючи листи від військових частин, які нині на Сході боронять Україну, ми виділяємо бюджетні кошти, кошти одноденного заробітку, закуповуємо дрони, старлінки, тепловізори та військову амуніцію з огляду на запити військовослужбовців. З бюджету громади від початку повномасштабного вторгнення агресора переказано близько 90 млн грн для потреб наших військових. Здійснено чотири десятки поїздок на фронт та закуплено і передано понад 400 автівок.

Надвірнянська міська рада з власної ініціативи щодня надає підтримку військовослужбовцям, які вирішили боронити землі нашої держави, у вигляді матеріальної допомоги, що надходить до нас від наших підприємців, від надвірнянців загалом та з різних куточків Європи та світу».

Як результат синергії

Оглядини Надвірнянської громади розпочали з відвідин комунального прихистку для переселенців. За словами начальника Офісу соціальних послуг Надвірнянської міської ради Василя Василенка, цей шелтер – результат синергії місцевого самоврядування, міжнародних партнерів, волонтерів і загалом активних громадських інституцій. Його облаштували всім необхідним для комфортного проживання людей. Тут мешкають люди з Донецької, Луганської та Запорізької областей, які через війну покинули свої домівки. Нині у прихистку проживає 16 внутрішньо переміщених осіб, а розрахований він на 20 місць. Загальна вартість робіт з облаштування приміщення та створення комфортних умов становить близько шести мільйонів гривень.

У такий непростий час, коли триває повномасштабна війна, гостро стоїть питання з місцем тимчасового проживання для людей, які втратили свої домівки. І важливо не тільки прихистити якомога більше ВПО, а й забезпечити їх комфортними умовами перебування. Цей напрям роботи – не лише про дах над головою, як акцентував В. Василенко, а й про соціалізацію, адаптацію та пошук можливостей для забезпечення переселенців у нових умовах.

За стандартами НАТО

Цікавою була екскурсія у релокований швейний цех «Джавеліна» (ТОВ «ТОП-ТЕКС»), що виконує пошиття спеціалізованого одягу та аксесуарів для військових на замовлення Міністерства оборони.

За словами керівниці швейного цеху «Джавеліна» Катерини Глазньової, ТОВ «ТОП-ТЕКС» здійснює свою основну діяльність у Києві, а з початком повномасштабного вторгнення рф релокувало швейний цех «Джавеліна» у Надвірнянську громаду. На сьогодні колектив налічує майже 30 висококваліфікованих працівників.

Налагоджено співпрацю з Надвірнянською міською радою, відбуваються постійні закупівлі спеціалізованого одягу та взуття для військовослужбовців, наголосила К. Глазньова.

Як розповіла К. Глазньова, наразі швейний цех працює переважно на пошиття рюкзаків, баулів і сумок для військових. Рюкзаки шиють за стандартами НАТО. Вироби дуже зручні й витривалі та мають неабиякий попит. Рюкзак – це важлива річ для військового, а коли він практичний, то це ще додатковий бонус, підкреслила пані Катерина.

З перспективою стати Центром реабілітації

Відвідали також комунальний заклад КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» Надвірнянської міської ради, зокрема відділення реабілітації та відновлювальної медицини.

Директор КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» Сергій Ємельянчук розповів, що відкриття амбулаторного відділення реабілітації та відновлювальної медицини відбулося на базі лікувальної установи ще у квітні 2023 року, де надавали медичні послуги з реабілітації і відновлювальної медицини, а у січні 2024 року запрацювало стаціонарне реабілітаційне відділення.

Він зазначив, що основною метою реабілітаційного відділення стало надання допомоги пацієнтам Надвірнянщини, військовослужбовцям і переселенцям. Акцент на лікуванні хворих після травматологічних оперативних втручань, інфарктів та інсультів.

З огляду на великий запит на реабілітаційні послуги, а також сформовану мультидисциплінарну команду фахівців керівник висловив сподівання, що невдовзі відділення стане Центром не лише районного, а й обласного значення. Представники команди пройшли стажування в Іспанії, Чехії та Польщі. У відділенні працюють лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів, спеціалісти з проведення масажу та фізіотерапевтичних процедур, логопед і психолог.

Більшу частину робіт з облаштування відділення фінансували з міського бюджету. На ці потреби спрямовано понад сім мільйонів гривень. А також було залучено кошти із сусідніх громад.

Єдиний виробник спеціалізованих автомобілів на Прикарпатті

У межах престуру ознайомились і з роботою релокованого підприємства «ТОВ «Трансформери», що є єдиним виробником спеціалізованих автомобілів для установ, аварійних служб та підприємств критичної інфраструктури, а також автомобілів та спеціальної техніки на території Івано-Франківської області.

Заступниця директора підприємства Анна Тухта розповіла, що з початком повномасштабного вторгнення було ухвалено рішення про релокацію підприємства з Київщини та запуск виробництва в Надвірні. За сприяння міського голови Зіновія Андрійовича підприємство з моменту реєстрації та початку господарської діяльності влилося в життя Надвірнянської громади.

На сьогодні колектив налічує понад 40 висококваліфікованих працівників, більшість з яких – місцеві жителі, що дало змогу підприємству в 2023–2024 роках набути статус автомобілевиробника з отриманням відповідних свідоцтв.

Пані Анна повідомила, що дбаючи про майбутнє країни та забезпечення молодих спеціалістів робочими місцями, між ТОВ «Трансформери» і Надвірнянським фаховим коледжем Національного транспортного університету укладено договір про партнерство та ділове співробітництво.

Задля підвищення економічної привабливості громади

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, підбиваючи підсумки престуру, наголосив: «Територіальні громади Прикарпаття стали стійкими та послідовними у протидії постійним викликам. Надвірнянська міська рада є прикладом цього, адже в синергії жителів міста, волонтерів та представників місцевої влади зуміли прихистити велику кількість переселенців та системно продовжують допомагати українським захисникам і сім’ям героїв. Окрім забезпечення виконання власних повноважень, яких чимало, місто розробляє проєкти та реалізовує ініціативи різного спрямування. Основна мета такої діяльності – залучити ще більше підтримки та допомоги для наших військових. Наприклад, у 2024 році вже заплановано понад 17 млн грн видатків на гарантування безпеки та оборони, й це незважаючи на те, що очікувані нинішнього року надходження до місцевого бюджету є меншими, порівняно з торішніми, на 120 млн грн.

Щоби збалансувати бюджет, громада показала відкритість до нових бізнес-проєктів та готовність приймати підприємства, які переїжджають у безпечніші регіони, аби продовжувати роботу. Це дозволяє підвищити потенціал громади, її економічну привабливість, а відтак збільшувати сплату податків до бюджетів усіх рівнів. Надвірнянська міська рада вибудувала чіткі пріоритети та зуміла консолідувати жителів задля того, щоб вистояти в найскладніші часи».

Редактор відділу газети “Галичина”