«Дикий» ринок у Брошневі-Осаді. Ймовірно, що керівництво селищної ради створювало будівельникам торговельних павільйонів умови для одержання неправомірної вигоди

Ринок у селищі Брошневі-Осаді чи те, що влада й громада так називають, а прості люди – базаром, більше схожий на якесь «дике» торжище, ніж на торгівлю за всіма правилами і згідно з відповідними вимогами. Люди продають харчові продукти із землі на узбіччі автодороги й не мають належних умов для цього: ні прихистку від негоди, ні столів, аби розкласти на них товар, ні убиралень... Хоча відомо, що монтаж будь-яких тимчасових споруд потрібно провадити відповідно до будівельних, санітарних, пожежних та інших норм.

Тож ця публічна ганьба передовсім для селищного керівництва попередніх років триває вже десятиліттями, а для чинного – три роки. Я завжди думав над тим, чому таке відбувається. Невже й минулими роками, і тепер небідна Брошнів-Осадська громада неспроможна облаштувати в селищі належний ринок і кому на руку те, що тут нині існує з такою назвою? І відповіді на ці запитання з часом проступили – завдяки спеціальному розслідуванню, проведеному спільно з головою громадської ради при голові Брошнів-Осадської селищної ради Богданом Попіною та її секретарем Василем Твардовським.

Субота – «дикий» базар у Брошневі-Осаді: торгівля у розпалі.

Марнослав’я і марнослів’я

Ще наприкінці травня 2023 року громадська рада (ГР) розглянула питання про роботу ринку та перспективи його облаштування. До КП «Брошнів-Інвест», яке відповідає за роботу ринку і яким до березня 2024-го керував Роман Шлапак, громадські активісти мали зокрема такі запитання: по-перше, які заходи вживає керівництво комунального підприємства для припинення торгівлі з землі; по-друге, як проводиться збір коштів за торгівлю на ринку і, по-третє, як відбувався конкурс виконавців будівельно-монтажних робіт для облаштування торгових павільйонів?

Та натомість голова Брошнів-Осадської селищної ради Тарас Манорик поінформував, що провів виробничу нараду з директором КП «ЖЕК» Олегом Петрушкою, на якій вирішили виготовити тимчасові переносні й криті лотки для торгівлі молочними та іншими сільгосппродуктами домашнього виробництва та встановити їх на території ринку упродовж липня 2023 р.

Однак усі запевнення керівництва селища виявилися марнослів’ям і марнослав’ям – нічого з обіцяного і досі не зроблено.

З’ясувалося також, що голова селищної ради дав усну вказівку не проводити збір коштів за оренду торговельної площі до завершення будівництва ринку. Благі наміри? А чи має право селищний голова зупиняти дію рішення виконавчого комітету? І коли те будівництво завершиться? Адже через цю ініціативу керівника тільки за рік громада втрачає майже 173 тис. грн. І це тоді, коли підтримка селищної ради КП «Брошнів-Інвест», відповідального за стан і роботу ринку, за програмою 2022 року становила 238,6 тис. грн. То таким чином комунальне підприємство фінансує свою господарську діяльність із власних надходжень?

Але хто має дбати про порядок на території ринку, якщо у штаті КП «Брошнів-Інвест» лише двоє працівників – директор і головна бухгалтерка? Навіть для прибирання території часто залучають працівників КП «ЖЕК», хоч ці обов’язки не належать до сфери його відповідальності. Т. Манорик за три роки своєї каденції ще публічно не звітував перед громадою, тож незрозуміло, як працює «програма підтримки» КП «Брошнів-Інвест».

Не в’яжеться, бо купи не держиться...

З офіційного друкованого органу Брошнів-Осадської селищної ради «Брошнівський вісник» ми довідалися, наприклад, що рішення про спорудження ринку ухвалили в серпні 2021 року і тоді ж розпочали деякі роботи з упорядкування території.

Зводити тимчасові споруди почали теж ще влітку того самого 2021-го. І будівельно-монтажні роботи зі встановлення торговельних павільйонів на ринку у Брошневі-Осаді на час нашого розслідування виконувало ПП «ГАЗСЕРВІС», а КП «Брошнів-Інвест» до цього не мало стосунку. Та хоч як, а маємо у цьому всі ознаки переступу відповідного законодавства. Адже рішення про передачу земельної ділянки під те будівництво з’явилося тільки 19 жовтня 2021 р., коли селищні депутати вирішили затвердили технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності площею 0,095 га та передати її у постійне користування КП «Брошнів-Інвест» для будівництва та обслуговування споруд торгівлі і приміщень ринкової інфраструктури.

Лише це рішення, підкреслимо, надавало право КП «Брошнів-Інвест» замовляти будівництво тимчасових споруд. Тож на яких підставах вело ту роботу ПП «ГАЗСЕРВІС», якщо КП «Брошнів-Інвест» не мало земельної ділянки з відповідним цільовим призначенням? До того ж, як ми дослідили, у розпорядженні ПП «ГАЗСЕРВІС» не було ні укладеної угоди на виконання будівельно-монтажних робіт зі встановлення тимчасових торговельних споруд (ТТС), ні права укладати угоду з КП «Брошнів-Інвест» через відсутність у його користуванні земельної ділянки, а також ще не існувало розробленої й затвердженої виконкомом схеми розміщення тих ТТС на території ринку…

Але попри все ПП «ГАЗСЕРВІС» до 19 жовтня 2021 року встановило чотири ТТС на ринку для підприємців з Хмельниччини. Та чи могло б якесь незнайоме керівництву селищної ради приватне підприємство виконати такі роботи без наявних у підприємців паспортів прив’язки тимчасових споруд? Однозначно ні. А це означає, що маємо всі ознаки можливої корупційної схеми відкату коштів – наше розслідування припускає, що керівництво Брошнів-Осади свідомо створило «сприятливі умови» для незаконного будівництва – отримання неправомірної вигоди ПП «ГАЗСЕРВІС».

А далі – про можливу схему фінансових відкатів. Спочатку КП «Брошнів-Інвест» дає оголошення у ЗМІ про добровільне залучення інвестицій приватних осіб для будівництва тимчасових торговельних споруд на території ринку. Мовляв, підприємці, охочі працювати в належних умовах, мають подати керівникові комунального підприємства відповідну заяву, укласти угоду з підрядником та провести оплату його послуг з будівництва.

Отже, підприємець приходить до директора ПП «ГАЗСЕРВІС», укладає з ним угоду про виконання будівельно-монтажних робіт, отримує від нього рахунок на оплату та проводить її через банк на рахунок цього підприємства. Відтак з квитанцією про оплату знову звертається до керівника КП «Брошнів-Інвест», який приймає в нього документи для оформлення паспорта прив’язки. А далі – відкат тому, хто сприяв залученню коштів для будівництва павільйонів. Є всі підстави таке припускати. До речі, вартість однієї такої споруди «під ключ» 2021 року становила три тисячі доларів США, а 2023-го – 4,2 тис. А кошторис до вартості будівельно-монтажних робіт не додавали.

Зметикували… на трьох?

На наше переконання, саме такі порушення порядку залучення приватних інвестицій та розподілу місць для будівництва ТТС призвели до конфлікту місцевої підприємиці Мирослави Хоми з директором КП «Брошнів-Інвест» та головою селищної ради. Жінка вирішила шукати правду і звернулася до громадської ради при голові Брошнів-Осадської селищної ради з проханням, щоб спільна комісія з представників депутатського корпусу та ГР перевірила законність розподілу місць на ринку. Річ у тім, що жінка торгує тут уже майже два десятки років і першою ще 2021-го звернулась усно до вже колишнього директора КП «Брошнів-Інвест» з проханням виділити їй дві перші за порядком тимчасові споруди на ринку, щоб вона могла стати приватним інвестором будівництва. Та прохання М. Хоми не задовольнили – перші чотири споруди для тимчасової торгівлі на ринку незаконно звели для підприємців з Хмельницької області, про що ми вже згадували, тобто без наявних паспортів прив’язки.

Т. Манорик був на означеному засіданні ГР, чув заяву пані Мирослави Хоми, але до рекомендації членів ГР та селищної підприємиці таки не дослухався і комісію не створив, а зазначив, що не бачить у ній необхідності.

Тож закономірно, що 28 серпня ГР звернулася з публічним запитом до голови селищної ради про роботу КП «Брошнів-Інвест» за період з 1 січня 2023-го по 31 липня 2023 р. Та у відповідь той зателефонував секретареві громадської ради і з обуренням запитав:

– А що буде, Василю Володимировичу, якщо не дам відповідь на запит?

– Читайте закон, Тарасе Степановичу, – відповів В. Твардовський.

Після того, як ГР звернулася до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в області, відповідь від керівництва селищної ради таки надійшла.

Отже, наше розслідування показало, що голова Брошнів-Осадської селищної ради не виконав обіцянок, які дав публічно перед представниками ГР і які означено у протоколі: 2023 року керівництво КП «Брошнів-Інвест» не навело елементарного ладу на селищному ринку. Люди із Брошнева-Осади та навколишніх сіл і досі продають молочні та інші продукти домашнього виробництва не з обіцяних адміністрацією селищної ради столів чи лотків, а на узбіччі автодороги і не мають елементарних умов для торгівлі. Селищна рада має затвердити не лише тарифи за оренду торговельної площі, а й правила торгівлі на ринку. Є відповідні вимоги й для того, щоб можна було «базар» назвати «ринком» – інфраструктурні, безпекові, санітарні тощо. А маневри керівництва селища, КП «Брошнів-Інвест» і ПП «ГАЗСЕРВІС», що, як видається, зметикували на трьох в облаштуванні ринкової інфраструктури, на наш погляд, мають ознаки законодавчого переступу і їх мають розслідувати правоохоронні органи.

Чому так триває багато років? Очевидно, що «дикий» ринок у Брошневі-Осаді – то дуже приваблива каламутна вода для спритників різних мастей, в якій добре рибку ловити.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами