Галицькі вернісажі. «Код нації» Дмитра Пожоджука представляє вишивані візерунки, традиційні не лише для України

У Музеї писанкового розпису в Коломиї відкрили персональну виставку вишиття «Код нації» Дмитра Пожоджука – заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Всеукраїнської премії ім. І. Огієнка, літературно-мистецьких премій ім. М. Ірчана та П. Куліша з відомого мистецькими традиціями села Космача на Косівщині. На ній представлено вишиті впродовж останніх 40 років чоловічі й жіночі сорочки, рушники та панно, на яких митець відтворив візерунки, традиційні для Космача, а також Полісся, Поділля, Болгарії.

Творчість Д. Пожоджука багатогранна. Він вишивальник і писанкар, письменник і журналіст, етнограф, фольклорист… Та на тлі всіх його захоплень яскраво вирізняється любов до вишивання, якому він віддав понад пів століття. Мистецькі традиції відомого осередку та творче середовище, в якому він зростав (мама вишивала сорочки, сардаки, штани, силяла силянки й ткала), визначили його долю ще в ранньому віці. Свою першу роботу він вишив першокласником. Відтоді голки не полишав. Навіть на уроках трудового навчання, коли хлопці різьбили, він вишивав з дівчатами.

Упродовж усього життя пан Дмитро збирає і відтворює давні, майже призабуті узори, створює і власні орнаменти, досліджує вишивання не лише різних регіонів України, а й інших народів. У його колекції є вишивки Молдови, Болгарії, Білорусі, Литви і Балкан. Загалом зібрав понад 20 тисяч українських та іноземних узорів.

Вишиті сорочки Дмитра Пожоджука носять багато відомих українців, серед яких і третій президент України Віктор Ющенко, одягають їх французи й німці, японці й поляки, турки й канадці. Тісна дружба єднала пана Дмитра з Володимиром Івасюком, для якого він вишивав весільний рушник «лекичим» узором, який дуже припав йому до душі. Завершуючи вишивку, почув трагічну новину, що Володимира вже немає в живих…

У доробку майстра понад 150 сорочок, безліч рушників, ясиків, серветок, картин і портретів, які він з великим успіхом представляв на понад 60 персональних виставках в Україні і за кордоном, що завжди викликали захоплення у відвідувачів.

Не бракувало поціновувачів народного мистецтва й на відкритті його експозиції в нашому музеї. Винуватця торжества вітали протосинкел Коломийської єпархії УГКЦ о. Роман Кіцелюк, о. Василь Бойчук (Коломийська єпархія ПЦУ), заступниця генеральної директорки Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського Ірина Федів, заслужені майстри народної творчості України Світлана Стадник і Ганна Линдюк, відомий коломийський писанкар Олег Кіращук, керівник громадської організації «Територія Карпат» Василь Книшук та чимале коло шанувальників творчості видатного майстра.

А яскравим доповненням до мистецької акції стали запальні гуцульські мелодії у виконанні Муніципального оркестру народних інструментів «Трембіта» під керівництвом Михайла Могильняка, троїстих музик під орудою Василя Костюка, а також «Гуцулка» у виконанні дитячого танцювального колективу з Космача.

Оксана ЯСІНСЬКА. Завідувачка Музею писанкового розпису.

Світлини Яреми ПРОЦІВА.