ЗНО-2019. Семеро прикарпатських вступників набрали по 200 балів з одного предмета

Зовнішнє незалежне оцінювання залишилося позаду. Цьогорічні вступники вже зробили все можливе і неможливе, тож тепер їм залишається хіба що підсумувати свої результати та очікувати старту вступної кампанії.

Щодо цьогорічних результатів ЗНО, то майже 16 відсотків, а це понад 50 тисяч абітурієнтів, не подолали порогу «склав/не склав» і провалили тест з української мови та літератури, який є обов’язковим для всіх. Математику не склали 18,17% учасників ЗНО (28 215 осіб), фізику – 14,97% (3 204), біологію – 8,89% (6 759), англійську мову – 12,7% (11 583), німецьку – 20,6% (402), французьку – 12,3% (68), іспанську – 16,67% (19).

Результати з інших предметів зовнішнього оцінювання – у процесі обробки. Максимальні 200 балів з тестування з української мови та літератури набрали лише 17 вступників, на тесті з математики «двохсотбальників» більше – 98.

Директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Богдан Томенчук, коментуючи цьогорічне ЗНО, зауважує, що жодних високих чи низьких результатів, порівняно з минулими роками, бути не може. «Поріг «склав/не склав» – це завжди рукотворне явище, котре інколи стає погано спровокованим політичною доцільністю видовищем, – наголошує освітянин. – Він рідко коли суттєво відрізняється від межі вгадування. «Двохсотбальники» були, є і будуть, оскільки система рейтингова, а не абсолютна. Тобто вибирають тих, хто знає краще, а не тих, хто знає все. Було би дуже цікаво посадити за парти тих, хто склав тести, скажімо, п’ять років тому, і знову запропонувати всім однаковий тест. Думаю, що суспільству суттєво б відкрили очі тести котрогось із минулих років, запропоновані випускникам когось із майбутніх років. Оці дві статистики були би порівнювані, і навіть абстрагувавшись від того, що тести були би для когось знайомими, за умови ефекту несподіванки вони дали б суспільству об’ємну інформацію про поступ чи деградацію освіти».

За попередніми даними, цього року лише семеро прикарпатських випускників набрали на ЗНО 200 балів. Учень Надвірнянського ліцею Володимир Грицюк - з математики, учениця Української гімназії №1 м. Івано-Франківська Анастасія Франчук - з англійської мови, учениця Калуської гімназії ім. Д. Бахматюка Анна Фединич - з історії України, учениця Івано-Франківської СШ №5 з поглибленим вивченням німецької мови Анна Банасевич, учениця Богородчанської ЗШ №1 Анжеліка Кучарська, учень Долинського наукового академічного ліцею "Інтелект" Володимир Паньків, учень Вигодської ЗШ Долинського району Тарас Романюк - з хімії. «200 балів – це трохи, як спалах блискавки, однозначно він буде там, де повітря наелектризоване працею та інтелектом, але котра смерека стане гідною для скрипки, то досить випадково. Це не применшує заслуги конкретних людей, але зводити це в абсолют не варто», – коментує Б. Томенчук.

Випускник Надвірнянського ліцею, житель села Пасічна Надвірнянського району В. Грицюк найвищий бал набрав на тесті з математики, з інших предметів – фізики, української мови і літератури – також показав високий результат, набрав 199 та 192 бали відповідно. Хлопець зауважує, що йому не вистачило наполегливості під час підготовки до інших предметів. «Посилено готувався лише до математики, тому що це профільний предмет моєї майбутньої професії, до фізики, української мови та літератури – просто, щоб вступити, – коментує «двохсотбальник». – Щоб скласти фізику на 200 балів, потрібно було більше читати підручник, там було одне завдання, яке потрібно було просто знати, а я його не знав, тому не зробив. Щодо української мови та літератури, насправді тест з цього предмета був дуже легким, хоча більшість каже, що, навпаки, складний. Там усе досить просто, лише потрібно було завчити напам'ять, а я таке не люблю».

За словами абітурієнта, на його результат з математики відповідно вплинули шкільні уроки. А також Володимир посів третє місце на четвертому етапі Всеукраїнської олімпіади з фізики, тож його 199 балів на ЗНО з цієї дисципліни теж закономірні. Словом, високі результати неможливі без педагогів, котрі наполегливо та майстерно викладають свій предмет. В. Грицюк щиро дякує своїм наставникам з Надвірнянського ліцею, котрі допомогли йому досягти цих висот, зокрема вчителям – фізики Олександрові Бакаю, математики Іванові Івановському та української мови і літератури Галині Кузьмиченко й Марії Юрчило.

Новина про 200 балів з математики не стала для Володі несподіванкою, хоча він щиро їй зрадів. Адже, погодьтеся, бути одним з 98 учнів з усієї України, кому підкорився максимальний бал – це дуже почесно. Хоча хлопець зізнається, що не навчався цілодобово, встигав гуляти з друзями, дивитися фільми, тобто цікаво проводити дозвілля. Чимало вступників, їхніх батьків та навіть педагогів вважають, що скласти ЗНО на високий бал нереально, якщо не займатися з репетиторами. Володимир категорично не згідний з цією думкою.

«Можна самому наполегливо працювати і зробити ту саму роботу, що з репетитором, або навіть більше. Для багатьох людей репетитор – це єдиний вихід лише тому, що вони не можуть примусити себе вчитися чи не хочуть працювати. Якщо себе гарно організувати, то цілком реально самому виконати роботу, а навіть здобути більше знань, ніж з репетитором», – переконаний абітурієнт.

В. Грицюк вже визначився зі своїм майбутнім фахом – планує вступати до Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені І. Сікорського». Правда, ще вибирає між факультетом інформатики і обчислювальної техніки та Інститутом прикладного системного аналізу, що належить до цього університету.

Редактор відділу газети “Галичина”