День журналіста: післямова. У нас особлива зброя – правда!

У рамках урочистостей до Дня журналіста в Івано-Франківську, організованих обласною спілкою журналістів НСЖУ, відбулося вручення нагород іменної щорічної обласної премії в номінації «журналістське розслідування».

Укотре кажу, що в українських журналістів, надто ж на фронті й у тилу нашої визвольної війни проти росії, – особлива зброя: правда! З-поміж її важкої артилерії найвлучнішим є журналістське розслідування.

Це дев’ятий числом конкурс творчих робіт. Започаткований у ювілейний рік пам’яті Івана Франка 2016-го за його закликом: «Не мовчи, коли, гордо пишаючись, велегласно брехня гомонить...» під егідою Івано-Франківської обласної спілки журналістів НСЖУ, цьогорічний конкурс поповнив плеяду лавреатів моєї премії і володарів її спеціального призу.

Лавреатом 2024 року обласної премії Оксани Ровенчак є кореспондент телерадіокомпанії «Суспільне Івано-Франківськ» (філія АТ «НСТУ» – Івано-Франківська регіональна дирекція) Степан Пенкалюк. Керівники медіа: менеджер Світлана Фальчук, головний редактор Василь Скрипка.

Степан Пенкалюк отримав премію за цикл журналістських розслідувань про реформу АТ «Укрпошта» в гірських районах Прикарпаття та з життя горян у захисті їх конституційних прав під час війни росії проти України. Поза номінаційним конкурсом особлива подяка молодому журналістові за сюжет «Бабцю, Україна буде все одно» про світлої пам’яті Героя України Дмитра Коцюбайла («Да Вінчі») із села Бовшева на Івано-Франківщині.

Спеціальний приз іменної премії цього року дістався студентці кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Яні Гудяк – за майбутнє української журналістики в її надскладному жанрі. Агенція новин «Курс». Керівник медіа: головний редактор член НСЖУ Сергій Борис.

Цією нагородою також відзначено, на жаль, посмертно, Івана Дрогомирецького – за захист української національної культури в контексті ворожої російської «пушкіноманії». Обласний тижневик «Галицька Просвіта». Керівники медіа: шеф-редактор Степан Волковецький, головний редактор Ірина Шумада. Нагороду отримали доньки Галина та Наталія й дружина Івана Дрогомирецького – Марія Іванівна.

Спеціальним призом нагороджено агенцію новин «Галка» – за дотримання і захист професійних стандартів. Керівники медіа: шеф-редактор член НСЖУ Вадим Войтик, головний редактор Роман Турій.

Цьогорічний спеціальний приз отримала вже згадана агенція новин «Курс» – за об’єктивне висвітлення значущих суспільних проблем.

Відповідно до положення про іменну премію лавреат Степан Пенкалюк отримав диплом, грошову винагороду п’ять тисяч гривень і мою книжку вибраних журналістських розслідувань «Кардіограма», відзначену Міжнародною літературно-мистецькою премією ім. П. Куліша.

Цього року володарям спеціального призу традиційно вручено відповідні дипломи, примірники книжки «Кардіограма» і вперше – пам’ятну монету Національного банку України «Ой у лузі червона калина» як символ єдності січового стрілецтва, українського козацтва та теперішніх захисників України у війні з російськими загарбниками.

Нагадаю, що лавреатами премії з 2016 року є: Наталка Голомідова; авторський колектив – Ольга Баранецька, Інна Сендецька-Монюк і Роман Кочержук; Людмила Стражник; Оксана Гуменяк; Ірина Федоляк; Микола Петричук; Василь Мороз; Віталій Чорненький; Вадим Войтик; Оксана Дрогомирецька.

Володарями спеціального призу з 2016 року були: Ірина Федоляк; авторський колектив – Ольга Баранецька, Інна Сендецька-Монюк і Роман Кочержук; Юлія Канюс; Тетяна Кіндюх; Оксана Денега-Глушкевич; Оксана Дрогомирецька; авторський колектив – Микола Грабовецький, Тетяна Дюг і Наталія Олексієнко.

Стараюся спонукати майбутніх журналістів до пошуку й утвердження правди та справедливості, підвищення престижу журналістського розслідування, здатного перемагати професійним словом.

Приєдналася до вітань переможців ХІV всеукраїнського конкурсу творчих та студентських робіт на тему: «Нація переможців: розповідаю світові про перемоги українців» – «Я – журналіст», організованого Національною спілкою журналістів України та її Центром журналістської солідарності під головуванням заслуженого журналіста України Сергія Томіленка й подарувала примірники «Кардіограми» студентці кафедри журналістики, реклами й зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила Юлії Жук з нагадуванням, що «журналістське розслідування – це публіцистика думання. Правильний вибір – за Вами!», студентові кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Святославу Мокогону – в автографі на його книжці зазначила: «Найскладніший жанр – журналістське розслідування. Обирають його найсильніші!». Напутні слова написала і для ліцеїстки з Івано-Франківська Галини Шевчук: «Журналістське розслідування – завжди на вогневій позиції. Найкращий вибір: слово – це зброя!».

Довідка «Галичини»

Авторка іменної щорічної обласної премії у номінації «журналістське розслідування» – професійна журналістка. Здобула фах на факультеті журналістики у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Публіцистка, есеїстка, редакторка. Працювала в обласній газеті «Галичина» (Івано-Франківськ) – першому демократичному медіа України. Нагороджена Золотою медаллю української журналістики, лавреатка премії НСЖУ «Золоте перо». Авторка вибраних журналістських розслідувань «Кардіограма» («Місто НВ», Івано-Франківськ, 2018), яким присвятила майже тридцять років професійного життя, і книжки есеїстики «Дзвін у храми серця», за які отримала міжнародні літературно-мистецькі відзнаки ім. П. Куліша та О. Довженка.

За авторський проєкт «Війна хрестами чорніє», започаткований в обласній газеті «Галичина», статті з якого також друкують провідні медіа України, зокрема «Золота Пектораль» (головний редактор Володимир Погорецький), «Українська літературна газета» (головний редактор Михайло Сидоржевський), «Літературна Україна» (головний редактор Сергій Куліда), «Листи до приятелів» (головний редактор Йосип Лось), «Волинська газета» (заступник головного редактора Сергій Цюриць) та інші, нагороджена Міжнародною літературно-мистецькою премією ім. Ф. Кафки 2024 року за утвердження правди про події на фронті й тилу для пришвидшення перемоги України над російськими окупантами. Авторка художньої публіцистики сповідує вічне Франкове: «Мовою душ говоріть до душі...».

Журналіст, лауреат премії НСЖУ «Золоте перо» і міжнародних літературно-мистецьких відзнак ім. Пантелеймона Куліша та Олександра Довженка.