Чи зможуть пенсіонерів змусити перейти на обслуговування в банки?

З 1 вересня цього року змінюються правила виплати пенсій та державної допомоги – згідно з відповідною постановою Кабміну пенсіонерів та інших отримувачів соцвиплат мають перевести на банківське обслуговування. Лише пенсіонери, що досягли 80-річного віку, люди з інвалідністю, особи, що потребують постійного стороннього догляду та ті, хто є одержувачами соцдопомоги особам, які не мають права на пенсію, і допомоги на догляд, можуть обрати доставку виплати або в Укрпошті, або у банку.

До нас звертаються читачі із проханням роз’яснити урядове рішення, аби з’ясувати, чи обов’язково пенсіонер має переходити на обслуговування в банку, чи він зможе й надалі отримувати, як і раніше, пенсію на пошті, не відкриваючи карткового рахунка в банку?

Нині майже 3,5 млн пенсіонерів отримують пенсію через Укрпошту. А Міністерство соціальної політики та Пенсійний фонд України хочуть перевести максимальну кількість пенсіонерів на обслуговування в банки. Тоді в Укрпошті будуть отримувати виплати лише близько 1 млн пенсіонерів декількох категорій.

Постає питання: чи зможуть ці 2,5 млн легко перейти на обслуговування у банки і чи це буде просто? Просто не буде. Люди завжди з недовірою ставляться до змін. Тим паче, якщо вони існують тільки на папері. Не секрет, що в українських селах ні доріг, ні банків, ні банкоматів. Не кажучи вже про те, що такі нововведення для стареньких мають бути підготовленими і супроводжуватися освітньою кампанією.

– Як можна отак взяти, і перевести все «на карточку»? Де я тут розплачуся тією карткою і де я гроші з неї буду знімати? – запитує, приміром, пенсіонерка Галина Василівна. Якщо обіцянки ПФУ справдяться, то їй з вересня доведеться опанувати банкомат і навчитися знімати гроші з картки. Бо розплатитися карткою їй у селі ніде – в магазині приймають готівку і встановлювати термінали для оплат не планують.

Отак буцімто й добрі наміри та «плюси» банківського обслуговування для людей поважного віку (особливо тих, хто проживає у сільській місцевості) перетворюються на великі проблеми.

Видається, що швидкий перехід «на картки» викличе більше складнощів, ніж подарує зручностей, а ще з огляду на пандемію це становить навіть ризик для здоров’я, коли потрібно автобусом, де є велике скупчення людей, дістатися до найближчого населеного пункту, бо більшість пенсіонерів проживає в селах та невеликих містечках, де або взагалі немає відділень банків, або їх нещодавно закрили.

До того ж неможливо самостійно зняти кошти в будь-який момент. Потрібно раз на місяць їхати до найближчого банкомату (добре, якщо в межах одного населеного пункту, а часто треба діставатися й до іншого), додатково витратити гроші на проїзд або просити зняти кошти родичів чи знайомих. І добре, якщо в тому банкоматі ще будуть кошти. А то й, може, доведеться їхати ще раз. А ще ж недостатньо лише оформити картку, потрібно буде й періодично проходити обов’язкову ідентифікацію у банку. І це неповний перелік проблем, з якими стикаються пенсіонери.

З огляду на те, що поштові відділення є майже у кожному населеному пункті, а листоноші обслуговують жителів усіх без винятку сіл, селищ, хуторів (навіть найвіддаленіших), можливості пошти доставити та виплатити пенсію на порядок вищі за потужності будь-якого банку. Нині з кожних ста міст, сіл та селищ банківські відділення й банкомати є лише в чотирьох. Але й ця статистика погіршується. Лише за останні п’ять років банківська мережа в Україні зменшилася на 40 відсотків. Тільки протягом 2020-го кількість банківських відділень скоротилася майже на 870, а вся банківська система налічує лише 7 134 відділення. Натомість Укрпошта зберегла мережу з майже 11 000 відділень.

Та найголовніше – похилий вік, наявність захворювань (чи інвалідності) часто роблять процес отримання пенсії надзвичайно складним навіть поза межами власного дому, а послуги листоноші – не просто зручними й корисними, а й украй необхідними. Адже листоноша не тільки принесе свіжу газету й кошти додому, а й прийме оплату за комунальні послуги, може продати за соціальними цінами товари першої необхідності.

Заміна поштарів на банкомати має й інші наслідки, зокрема таке рішення Пенсійного фонду України погано вплине й на тиражі друкованих видань. За найскромнішими підрахунками переведення пенсіонерів на обслуговування в банки призведе до скорочення передплати на понад 30 відсотків її нинішнього загального обсягу. А мова ж іде про понад 1363 всеукраїнських, 1249 обласних і районних видань, які існують завдяки передплаті в регіонах. Яку альтернативу запропонують посадовці видавцям, коли редакції почнуть закриватися через вимушене скорочення тиражів? І, головне, яку альтернативу посадовці запропонують українцям, для яких преса часто залишається єдиним джерелом інформації?

Тому, коли останнім часом так активно обговорюється питання переходу на банківське обслуговування, потрібно розуміти, що ця реформа зачепить не лише Укрпошту, а й видавничу сферу. Тому ми закликаємо можновладців ще раз подивитися на всі аспекти ситуації і знайти таке рішення, яке б враховувало інтереси всіх сторін.

Підсумовуючи, наголошуємо: ПЕНСІОНЕР САМ ОБИРАЄ МІСЦЕ ОТРИМАННЯ ПЕНСІЇ – у відділенні Укрпошти (доставить листоноша) чи в банку на платіжну картку. Як визначено у нормативно-правових актах, що регулюють виплату та доставку пенсій, виплату пенсії можуть проводити підприємства поштового зв’язку або банківські установи. Отже, особисто сам пенсіонер визначає, де і як отримуватиме належну йому пенсію. Для цього він має написати власноруч відповідну заяву та надати її до найближчого відділення Пенсійного фонду України. Тобто коли пенсіонерові кажуть, що йому пенсію тепер переказуватимуть у банк на картку і що Укрпошта її вже не доставлятиме йому, то це порушення закону. Ніхто без письмової згоди пенсіонера цього робити не може. Тож якщо ви виходите на пенсію й хочете отримувати гроші вдома від листоноші або уже отримуєте кошти на банківській рахунок, але хочете перейти на обслуговування в Укрпошту, потрібно зробити декілька простих кроків: заповнити заяву на отримання пенсії в Укрпошті, підготувати копії документів, які потрібно додати до заяви, надати пакет документів до найближчого відділення Пенсійного фонду України, отримати пенсію у відділенні або вдома від листоноші.

Інша річ, що у період дії карантину, який встановлено на рівні держави через поширення коронавірусної інфекції, змінено порядок виплати пенсії та соціальної допомоги. Якщо, скажімо, отримувач коштів повідомив листоношу або працівників відділення, в якому він отримує пенсію, про захворювання (або ж поштарі самі зафіксували в нього візуальні ознаки респіраторного захворювання), то можна або призначити іншу особу, яка отримає ті кошти, або ж перенести виплату пенсії на пізніше.

У будь-якому разі потрібно поінформувати про своє рішення співробітника Укрпошти (листоношу/працівників відділення, яке обслуговує адресу проживання отримувача коштів/оператора контакт-центру Укрпошти) та надати вичерпну інформацію щодо пенсійних документів і контактних даних.