Більшість питань, розглянутих на грудневій сесії обласної ради, стосувалися життєдіяльності регіону в наступному році

Як ми й повідомляли в минулому випуску «Галичини», велику увагу на грудневій сесії обласної ради, коли розглядали проєкт обласного бюджету на 2022-й, вділили питанням зміцнення системи охорони здоров’я в нашому краї. Зокрема голова обласної держадміністрації Світлана Онищук поінформувала, що в ОДА розробляють документи на реконструкцію, капітальний ремонт і оснащення обладнанням уже наступного року 12 відділень обласної клінічної лікарні і 16 – обласної дитячої клінічної лікарні. Для цього великі кошти спрямують із Держбюджету.

Водночас депутат Володимир Федоришин, головний лікар обласного госпіталю ветеранів війни в Коломиї, порушив таке питання:

– У приміщенні колишнього медзакладу, коли тут розмістили наш госпіталь, було розвалено половину операційного блоку. Ще у 2018-му ми порушували перед обласною владою цю проблему, проте її дотепер не розв’язано. Чи в бюджеті на наступний рік передбачено кошти на завершення відповідних робіт, як і на добудову ліфтової шахти? Госпіталь – пріоритетний заклад для обласної ради та ОДА, в його діяльності є як медична, так і соціальна складова, адже у нас лікується багато ветеранів війни.

– У бюджеті-2022 заплановано 60 млн грн на розвиток соціальної інфраструктури області, – відповіла директорка департаменту фінансів ОДА Ірина Мацькевич. – Думаю, що за вашою і ваших колег-депутатів пропозицією частину цих коштів буде спрямовано на озвучені вами потреби…

Депутат Назарій Кизимишин:

– Чи наступного року буде профінансовано обласну програму «Духовне життя»? До мене, депутата від Калуського виборчого округу, звертаються священники із запитанням, чи обласна влада може допомогти їм коштами на ремонт храмів.

– Обсяг коштів на здійснення цієї програми в проєкті обласного бюджету, – зазначила І. Мацькевич, – справді незначний і не передбачає надання фінансової допомоги на вказану мету. Але, думаю, за рахунок вільного залишку коштів бюджету, який складеться на 1 січня 2022 р., ми наповнимо фінансовим ресурсом і програму «Духовне життя».

Депутат Ростислав Кукурудз:

– А що буде наступного року з цільовою програмою мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в області, розрахованою на 2018–2022 рр.? Додаткову дотацію на утримання закладів охорони здоров’я, яка має надійти в обласний бюджет із Державного, зменшено, замість того, щоби збільшити її у зв’язку з обіцяним найвищою посадовою особою держави підвищенням зарплат медикам. За рахунок яких надходжень до обласного бюджету покриватиметься цей дефіцит коштів чи галузь так і буде недофінансованою?

– Справді, обсяг цієї додаткової дотації зменшено наполовину: коли ми формували обласний бюджет на нинішній рік, то мали 100 млн грн, а тепер – лише 65 млн, і половину цієї суми розподілили між громадами. Брак коштів на такі видатки покриваємо за рахунок власних доходів обласного бюджету. Завдяки цьому фінансуємо оплату енергоносіїв, спожитих закладами охорони здоров’я. Для всіх їх передбачено оплачувати енергоносії і наступного року. А програму мобілізаційної підготовки наповнюватимемо фінансовим ресурсом з усіх можливих джерел…

За результатами пленарного засідання до шістьох чинних регіональних цільових програм додалося ще стільки ж нових, у тому числі Програма розвитку соціальної інфраструктури Івано-Франківської області на 2022–2025 рр. Вона має на меті сприяти громадам сіл, селищ, міст області у розв’язанні проблем на місцевому та регіональному рівнях і створенні умов для сталого соціально-економічного розвитку шляхом фінансування першочергових заходів, спрямованих на стимулювання розвитку соціальної інфраструктури та поліпшення стану таких об’єктів спільної власності усіх ТГ області.

Прийнято і регіональну цільову програму «Відзначення в області 80-річчя створення Української Повстанської Армії» на 2022–2023 рр. Розглядові цього питання передувало ухвалення на початку пленарного засідання обласною радою рішення про проголошення в області 2022-го Роком 80-річчя Української Повстанської Армії.

А першим питанням порядку денного сесії був звіт голови обласної ради (його опубліковано в цьому номері «Галичини»). Після виступу Олександра Сича депутатка Марія Рудик запитала в нього: «Оскільки проведення цього конкурсу по праву вважають своєрідною візитівкою в діяльності обласної ради, який із проєктів, на Вашу думку, є найефективнішим і, можливо, потребує популяризації серед інших органів місцевого самоврядування?».

– Мені важко назвати найцікавіший серед здійснених проєктів, бо їх – цікавих і актуальних – було за час моєї роботи на посаді голови обласної ради десятки й десятки, – відповів О. Сич. – Тим паче останнім часом ми акцентуємо на тому, щоби подані на конкурс проєкти мали розвитковий і креативний характер та відповідали стратегічним напрямам розвитку області, зокрема нарощуванню її туристично-рекреаційного потенціалу. Але вважаю, що й сама Програма розвитку місцевого самоврядування, започаткована нами ще 2011-го, коли про щось подібне ніхто в Україні ще не говорив ні слова, варта того, аби її перейняли всі регіони нашої держави…

Депутат Тарас Виноградник відзначив, що у виконавчому апараті обласної ради працює лише 55 осіб, тоді як у штатах виконавчих структур багатьох ТГ області, навіть невеликих, налічується 70-80 працівників:

– Це в середньому, а є у згаданих структурах і по 120, і більше співробітників, причому більшість із тих, хто роздуває штати, звертається до нас, щоб ми надали їхнім громадам фінансову допомогу. А якби у виконавчих органах ТГ була зважена кількість працівників – по 40-50, то скільки коштів можна було б зекономити і спрямувати на поліпшення інфраструктури громади!..

Водночас голова постійної комісії обласної ради з питань захисту прав людини, законності та правопорядку Т. Виноградник розповів, що чільники Калуської районної асоціації учасників АТО ім. Романа Шухевича – Олександр Соколовський та обласної асоціації ветеранів АТО/ООС – Мирослав Кріль попросили допомоги у вирішенні ось якого питання. Органи виконавчої влади держави не реагують на звернення Олега Бутусіна, який 2014 р. переїхав разом із сім’єю в Україну, вступив добровольцем до підрозділу «Правого сектору» й захищав на півночі нашої держави її кордони. Нині сім’я живе в Калуському районі, двоє синів із 12 дітей Олега Леонідовича є вже громадянами України і нині в рядах ЗСУ служать, захищаючи від агресора північні кордони України. Проте державні органи досі не розглянули звернення О. Бутусіна щодо набуття ним громадянства України. Постійна комісія обласної ради звернулася з цього приводу до Державної міграційної служби України та Офісу Президента, але відповіді на свого листа не отримала. Т. Виноградник висловив сподівання, що, можливо, справу вдасться зрушити завдяки недавньому ухваленню Верховною Радою закону щодо спрощення надання громадянства України громадянам інших держав.

Отож одне з ухвалених чотирьох звернень обласної ради до центральних органів влади – до Президента Володимира Зеленського щодо невідкладного розгляду питання про набуття громадянства України бійцем-добровольцем АТО/ООС на сході України Бутусіним Олегом Леонідовичем. А також обласна рада звернулася до Кабінету Міністрів, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції, управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА щодо недопущення погіршення стану довкілля на території селища Брошнева-Осади Калуського району та всього Прикарпаття. Про тривожну ситуацію поінформував депутат Назарій Іванів:

– Недавно ТОВ «Свісс Кроно» оприлюднило на офіційному вебсайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів в єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, а саме про свій намір побудувати відділення з підготовки смоли заводу ДСП потужністю, яка не може не вражати, – 44 тис. т смоли на рік. Це підприємство і без того забруднює навколишнє середовище у Брошневі-Осаді й сусідніх селах, адже річний обсяг його викидів становить майже 365 тонн і вони вже негативно впливають на здоров’я населення. Люди скаржаться на зростання кількості хворих на онкологічні та легеневі недуги, що у дітей спостерігаються численні алергічні реакції та хвороби дихальних шляхів. За статистикою, у жінок почастішали випадки втрати вагітності. Тож застереження стосовно нового будівництва відділення з підготовки смоли заводу ДСП обґрунтовано в зауваженнях та пропозиціях, які громадськість подала на згадане повідомлення ТОВ на вебсайті міністерства…

Обласна рада звернулася до перелічених вище адресатів з тим, щоб доручити відповідним уповноваженим органам перевірити дотримання ТОВ вимог природоохоронного та іншого законодавства.

Обранці схвалили звернення до прем’єр-міністра Д. Шмигаля та народних депутатів від Івано-Франківщини про скасування рішення 17-го конкурсного відбору Ради з державної підтримки кінематографії Державного агентства України з питань кіно про надання коштів на створення фільму Хачіка Васіляна «Мій юний принц» ТОВ «РІАЛ ПІКЧЕРЗ». Як поінформувала депутатка Мирослава Корнелюк, 9 жовтня Рада з державної підтримки кінематографії Державного агентства України з питань кіно затвердила перелік кінопроєктів – переможців 17-го конкурсу відбору Держкіно, зокрема фільмування згаданої картини, на що передбачила фінансування із Держбюджету в сумі 20 млн грн:

– Трейлер фільму вже є, рекламні постери ведуть певну неприховану пропаганду. Але, на наше глибоке переконання, саме родина завжди була і буде фундаментом суспільства, здоровою клітиною нашої держави та ідентичності українства…

Голова обласної ради Олександр Сич своєю саркастичною реплікою полемічно загострив питання, з якого доповідала М. Корнелюк:

– Але ж у дискусіях реальних і тих, що в соціальних мережах, доводилось чути і такий контраргумент: «Чого ви протестуєте? У проєкті картини закладені європейські цінності…». Якщо ми проти фільмування цієї картини, то виступаємо проти європейських цінностей, а отже, і проти європейського вектора України?..

Депутат Олександр Шевченко висловив свій погляд на це питання:

– Вважаю, що ті начебто європейські цінності, що їх мають намір пропагувати в тому фільмі його творці, – суцільна ганьба: вони абсолютно суперечать засадам християнства…

Схвалили депутати і звернення обласної ради до Верховної Ради, Кабінету Міністрів, народних депутатів від області щодо потреби вжиття заходів боротьби з борщівником Сосновського, підтримати яке закликала колег голова постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку гірських територій Орися Книшук:

– Укотре звертаємось до Кабміну з пропозицією внести борщівник Сосновського до переліку регульованих шкідливих організмів. Останніми роками ця нетрадиційна для нашого краю небезпечна отруйна багаторічна рослина набуває великого поширення на Прикарпатті. Її завезли з Кавказу в 50-х роках минулого століття для отримання дешевого силосу, дарма що він не був придатним для споживання худобою. Цей бур’ян добре прижився на території Івано-Франківщини і всієї України, створює навколо себе особливу мертву зону – не росте навіть дерен. Токсично впливає він і на шкіру людини: при контактах сік рослини під дією сонячного проміння викликає опіки шкіри I-III ст…

О. Книшук попросила голову обласної ради О. Сича дати протокольне доручення, щоб фітосанітарна служба Держпродспоживслужби розробила план заходів для боротьби з борщівником Сосновського. Також депутати затвердили регіональну цільову програму боротьби з карантинним бур’яном – амброзією полинолистою в Івано-Франківській області на 2022–2025 рр.

За результатами роботи комісії зі встановлення осіб бійців-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України, ще 12 осіб визнано бійцями-добровольцями антитерористичної операції на сході України. Посвідчення їм вручили О. Сич і С. Онищук. Голова обласної ради нагадав: «Ми першими в Україні не тільки ухвалили рішення про визнання бійців-добровольців, а й надали їм відповідні преференції згідно з прийнятою обласною радою регіональною цільовою програмою. А вже значно пізніше, як нерідко буває, цей процес пішов і на державному рівні»

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.