Голови громад Прикарпаття закликали парламентарів не підтримувати законопроєкт Президента про зміни до Конституції

Законопроєкт про зміни до Конституції щодо децентралізації влади звужує статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів.

З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України у рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, відбулося засідання регіональної платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою».

У заході взяли участь народні депутати України Зіновій Андрійович, Едуард Прощук, Ігор Фріс та Олександр Матусевич від Івано-Франківської області, міський голова Івано-Франківська, голова регіонального відділення АМУ Руслан Марцінків, керівництво Івано-Франківської обласної ради та облдержадміністрації, науковці Юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, міські, селищні й сільські голови, очільники ОТГ, експерти та журналісти. Модерував дискусію виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

В АМУ переконані, що для повноцінного завершення реформи з децентралізації влади та формування повсюдного спроможного місцевого самоврядування в Україні давно назріла потреба у конституційних змінах, які відповідатимуть принципам, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування. Як відомо, 27 грудня 2019 року Президент подав до Верховної Ради України оновлений текст проєкту Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 на заміну тексту від 13 грудня 2019 року. Асоціація міст України категорично не підтримує цей законопроєкт, оскільки оновлений текст (як і попередній від 13.12.2019р.), було підготовлено без залучення органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, експертного середовища, науковців, а запропоновані зміни до Конституції не відповідають Європейській хартії місцевого самоврядування.

Івано-Франківське регіональне відділення АМУ шляхом діалогів з громадами активно долучається до обговорення змін до Конституції України.

«Ми знаємо, що Президент подав на розгляд парламенту зміни до Конституції та готується закон про адміністративно-територіальний устрій нашої держави. Це надзвичайно важливі документи, адже ці зміни стосуватимуться кожного населеного пункту. Тому дуже важливо обговорити це питання з тими людьми, від яких це залежать. Суспільство потребує цієї дискусії», – зазначив міський голова Руслан Марцінків.
«Хочемо звернути увагу, що загалом законопроєкт залишився доволі суперечливим. Постає багато запитань щодо відповідності таких конституційних змін Європейській хартії місцевого самоврядування, а також щодо повноти врахування її положень, зокрема поняття місцевого самоврядування, ролі громадян у місцевому самоврядуванні, обсягу повноважень, консультацій з ОМС щодо прийняття законодавчих актів, домірності заходів державного впливу, тощо. Як результат, цим законопроєктом звужують статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширюють контрольні повноваження держави в особі префектів. Ці зауваження АМУ спрямувала до голови Верховної Ради України, голів парламентських комітетів, фракцій та груп», – наголосив регіональний консультант з юридичних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій Деркач.

За словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, залишається відкритим питання, яким чином закріплено децентралізацію повноважень та ресурсів. «Останній варіант змін до Конституції ставить під загрозу повноваження та ресурси місцевого самоврядування. Адже законами і надалі повноваження та ресурси місцевого самоврядування можна легко централізувати і знівелювати усі досягнення децентралізації.

Із запровадженням посади префекта відповідно до оновленого тексту змін формується система підпорядкованості органів місцевого самоврядування центральній владі, тому що він однаково втручається у власні та делеговані повноваження органів місцевого самоврядування, оскільки відповідний поділ у Конституції скасовується. А це загроза для місцевої демократії, усунення громад від вирішення питань місцевого значення.

Крім цього, голова громади втрачає право головувати на засіданнях ради, а також очікувано підписувати та ветувати її рішення, що означатиме порушення внутрішньої системи стримування-противаг місцевої представницької влади», – підкреслив Юрій Стефанчук.

Найбільше застереження у голів громад Прикарпаття викликає позиція щодо інституту префектів. За словами селищного голови Богородчан Ростислава Заремби, префектів намагаються наділити функціями і виконавчої влади, і прокуратури, і навіть суду. З огляду на це префекти можуть стати інструментом тиску на місцеве самоврядування, що спричиниться до загрози його поступу.

Голови громад Прикарпаття, які взяли участь у засіданні платформи в Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ, схвалили резолюцію, в якій закликали парламентарів не підтримувати законопроєкт №2598, про зміни до Конституції щодо децентралізації влади, оскільки він звужує статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів.

Редактор відділу газети “Галичина”