«Забутий» мільйон. Як забезпечити право внутрішньо переміщених осіб брати участь у майбутніх місцевих виборах на терені ОРДЛО?

З кожним днем усе важче слухати різноманітні коментарі публічних осіб української влади щодо «плану Штайнмаєра», якого насправді не існує, та мінських домовленостей, котрі ніхто не виконує вже протягом 6 років. Адже РФ під цим алгоритмом «припинення бойових дій» у Донецькій та Луганській областях висуває один план, Україна вважає планом щось прямо протилежне. Це нарешті зрозуміли і Л. Кучма, і Л. Кравчук, і В. Зеленський.

Вважаю, моя робота в Сіверськодонецьку, Лисичанську та Станиці Луганській протягом 2018–2019 рр. дає право висловити власну думку. Враховуючи, що тоді я щодня зустрічався з громадянами України, які насправді живуть на окупованій території, а в Станицю ходять за українськими пенсіями як внутрішньо переміщені особи (ВПО) з тимчасовою реєстрацією на контрольованій українським урядом території. Ексшахтарі з Луганська, Брянки, Антрацита, Стаханова, Алчевська отримують від ПФУ в середньому по 8 500–9 500 грн щомісячно. Шахтарським удовицям, які ніколи не працювали і вимагають «гаваріць па-русскі, как в Данєцкє», Україна виплачує 50% розміру пенсій, які отримували їхні чоловіки.

Головна відмінність офіційних позицій країн, що реально воюють на українській території (агресор – РФ та жертва агресії – Україна), така: Україна вважає, що вибори до місцевих органів влади в окремих районах Донецької, Луганської областей (ОРДЛО) можна проводити лише після того, як російські війська та їхні озброєні спільники повернуться до РФ, а контроль за ділянкою українсько-російського кордону буде передано українським прикордонникам; РФ бажає провести місцеві вибори в окупованій її військами частині Донбасу за власної збройної присутності в регіоні загалом та на виборчих дільницях зокрема. Плюс, на думку росіян, Україна повинна гарантувати амністію усім убивцям, катам, ґвалтівникам, грабіжникам з українськими паспортами, жителям ОРДЛО. І лише після цих дій РФ обіцяє розглянути можливість виведення «їхтамнєтов» з території Донбасу. Тобто може вивести, а може й не вивести, знайшовши якусь формальну зачіпку. Приміром, Україна когось амністувала, а когось – ні.

У цій безпредметній дискусії між київським та московським офіціозами всі забувають про мільйон виборців з окупованих територій Донбасу, які живуть на «контрольованій урядом України» території нашої держави. Теми ВПО з Донецької, Луганської областей взагалі вже не існує, як і бажання повернути Криму?

Тобто якути з мордвою, місцеві бандити, антисоціальні елементи, що протягом останніх шести років мешкають у захопленому житлі проукраїнських громадян, котрі були змушені мігрувати в мирну Україну та отримати посвідку ВПО, братимуть участь у місцевих виборах. Натомість ті, в кого озброєні бандити відібрали транспорт, квартири, інше майно, будуть без виборчих прав на місцевих виборах. До речі, місцеві вибори 25.10.2020 р. не відбулись і в деяких громадах на контрольованій урядом України території Донецької, Луганської областей. Офіційна причина – близька відстань до лінії розмежування.

Під час останніх парламентських виборів ВПО з Криму, Донецької, Луганської областей отримували лише один бюлетень. За мажоритарних кандидатів у народні депутати вони не могли голосувати. У місцевих виборах цієї осені брали участь лише ті ВПО, які зареєстровані на підконтрольній Україні території. Незареєстровані участі у виборах, скажімо, міського голови Івано-Франківська, Одеси чи Львова не брали. Про них під час пандемії, карантину просто не згадували. Є теми важливіші.

І до участі в місцевих виборах на терені ОРДЛО цей мільйон виборців також не допускають. Про них «переговорники» забули. Що робити означеним ВПО? Уряд радить такі дії. Треба прийти у Державний реєстр виборців (ДРВ), написати заяву і просто показати паспорт. Але яким чином Центральна виборча комісія буде передавати донецько-луганську частину ДРВ новоствореним дільничним виборчим комісіям на території ОРДЛО? Хто з представників ЦВК контролюватиме процес місцевих виборів? Чи не потраплять ці члени ЦВК до російського полону як заложники? Яким чином судді місцевих судів (вони вже раз зрадили присягу українського судді) ухвалюватимуть рішення, пов’язані з виборчим процесом?

Наразі щоб набути права голосу на місцевих виборах, єдиним виходом для переселенців була зміна місця реєстрації. Хоча це є доволі марудною справою. Якщо людина реєструється в Херсоні, Луцьку чи Дніпрі, то коли вона повертатиметься туди, де жила (ОРДЛО), щоб відвідати родичів, у неї можуть виникнути проблеми під час перетину лінії розмежування – лінії фронту. А як цій особі проголосувати на місцевих виборах в ОРДЛО наступної весни чи осені?

Чи буде вилучено з ДРВ виборців, котрі прибули до ОРДЛО після травня 2014 року? Чи будуть позбавлені українського громадянства й, відповідно, права брати участь у місцевих виборах на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей особи, котрі отримали російський паспорт? До речі, таких «двопаспортних» в ОРДЛО вже налічується понад 250 тисяч. З ДРВ їх ніхто не вилучає. Вони готові голосувати проти українців. Яким чином діяти в правовому полі, не порушуючи законодавство? Адже ніхто з українських громадян добровільно не відмовиться від другого – російського громадянства перед місцевими виборами на тимчасово окупованій території. Хто може відібрати у п’ятої колони російського імперіалізму українські паспорти? Президент України. Власним указом, який дасть можливість цим агентам ФСБ РФ звернутись до суду.

Тому краще позбавляти виборців українського громадянства лише за рішеннями судів. Отже, ВР України задовго до проведення місцевих виборів в ОРДЛО повинна терміново запровадити зміни до законів та постанов КМ України, що регулюють питання громадянства. З метою створення спрощеного порядку припинення українського громадянства осіб, що набули ще одне громадянство, та вироблення механізму повернення мільйона українських виборців додому, в ОРДЛО. Аналогічно потрібно забезпечити цих громадян алгоритмом швидкого, легального способу повернути власні будинки, квартири, транспортні засоби, «віджаті» нинішньою «владою» в окупованих частинах Донеччини та Луганщини.

Інакше всі розмови про місцеві вибори в ОРДЛО є прикриттям ганебної капітуляції України перед РФ.