Юрій Стефанчук: Держбюджет-2023 напрацьовують і з урахуванням пропозицій громад Прикарпаття

Для захисту інтересів громад у бюджетному процесі Асоціація міст України щороку бере участь у бюджетних консультаціях, що дозволяє доносити єдину позицію керівників громад, яка ґрунтується на належному аналізі та здобутому досвіді. Кожна громада досконало вивчає та аналізує всі наявні джерела доходів та свої заплановані видатки, що і стало основою представленої позиції АМУ до бюджетних законопроєктів на 2023 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин (Докладніше за посиланням: https://cutt.ly/JCkrI4L).

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій СТЕФАНЧУК у коментарі для газети «Галичина» звернув увагу, що від наповнення місцевих бюджетів залежить допомога військовим, підтримка населення, ефективне функціонування шкіл, садочків, лікарень тощо, тому важливо закріпити на постійній основі збільшення частки ПДФО, який надходить до бюджетів місцевого самоврядування, – із 64 відсотків 2023 року до 80 2026-го (збільшення на п’ять відсотків щороку) та не допустити зменшення доходів від цього податку до місцевих бюджетів з грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям. «Питома вага ПДФО в загальному обсязі надходжень місцевих бюджетів Івано-Франківської області становить 70 відсотків, тому надходження цього податку дозволяють громадам виконувати свої повноваження і бути ефективними у військовий час, – наголосив Ю. Стефанчук. – Наприклад, з місцевих бюджетів Прикарпаття вже виділено близько 30 млн. грн. на заходи з територіальної оборони, видатки на добровольчі формування, індивідуальну допомогу військовим частинам та військовослужбовцям зокрема.

У 2022 році у громадах запланували отримати з ПДФО понад 4,86 млрд. грн. але в разі не зарахування цього податку з грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовців 2023-го до бюджетів громад, як передбачають у Міністерстві фінансів, місцеві скарбниці Прикарпаття недотримають близько 1,6 млрд. грн».

За словами експерта, також важливо при здійсненні горизонтального вирівнювання податкоспроможності бюджетів місцевого самоврядування не враховувати непостійні надходження у вигляді оподаткування виплачених дивідендів. Зарахування ПДФО від дивідендів є одноразовим та спричиняє суттєву зміну податкоспроможності територіальної громади, і відповідно призводить до зменшення базової дотації або збільшення реверсної, пояснив Ю. Стефанчук.

Він вважає, що окремої уваги потребують переселенці та люди, які потрапили у складні життєві обставини через агресію росії. Їхнє забезпечення не має залежати від спроможності громад. Важливо передбачити у Державному бюджеті кошти на надання таким людям соціальних послуг у громадах.

Крім цього Ю. Стефанчук поінформував, що під час бюджетних консультацій частково було враховано пропозиції Асоціації міст України, зокрема в частині продовження зарахування до бюджетів місцевого самоврядування підвищеної до 64 відсотків частки ПДФО, щодо уточнення розрахунків обсягів базової та реверсної дотації та розподілу освітньої субвенції між першим та другим читанням розгляду проєкту Держбюджету-2023.

«Основний фінансовий документ країни – це конкретний план дій, який дозволить усім працювати злагоджено, тому важливо, що і напрацьовують його із врахування пропозицій громад. Наступний крок – це робота із парламентарями в залі Верховної Ради, і тут хочу окремо виділити співпрацю народних депутатів від Івано-Франківської області з Асоціацією міст України, вона ефективна та має чіткі результати. Впевнений, що ця синергія матиме результат і у спільній роботі над Державним бюджетом на наступний рік», – підсумував Ю. Стефанчук.

Редактор відділу газети “Галичина”