Яким чином кандидати на посаду президента України планують повернути Крим і Донбас?

Майже чверть українських виборців ще не визначилася, за кого голосувати на президентських виборах. Про це свідчить опитування соціологічної групи "Рейтинг", проведене 1-7 березня. Це і зрозуміло, адже попередні п’ять президентів, які очолювали країну за останні чверть століття, для більшості наших співгромадян були цілковитим розчаруванням. Бо обіцянок перед виборами, як завжди, чуємо багато, проте ніхто з кандидатів, ставши президентом, їх не виконує. Українці вже втомилися від обіцянок й постійної брехні і вже не дуже сподіваються на те, що в державі щось може змінитися на краще. Свідченням цьому є те, що Україну покидають уже не тисячі, а мільйони громадян, і те, що люди уже рідше мітингують за відстоювання своїх прав, адже нічого такими методами не можуть домогтися.

Незабаром президентські вибори. І нам все ж потрібно буде обирати главу держави, щоб за нас це не зробили інші.

Як відомо, вже сформовані остаточні списки претендентів на пост глави держави із 39 кандидатів.

З них громадяни оберуть того, хто, на їхню думку, мав би не лише гідно представляти Україну на світовій арені, а й хто передусім зможе повернути територіальну цілісність країні та довгоочікуваний мир. Тобто першочерговим завданням перед майбутнім президентом постане питання припинення війни на сході і повернення окупованих територій, що найбільше турбує виборців.

Кожен із учасників передвиборчих перегонів щодо цього питання має свій план дій.

Ось що вони пропонують:

Петро Порошенко, нині чинний Президент, обіцяє завершити модернізацію системи протиракетної та протиповітряної оборони, флоту та повітряних сил і поступово підіймати рівень забезпечення військовослужбовців. Відновлювати мир на Донбасі і повертати Крим планує виключно дипломатичним шляхом, використовуючи інструмент санкцій та механізм міжнародної місії ООН на всій території окупованого Донбасу. Обіцяє звільнити усіх заручників російського агресора і що Росія відповідатиме за репресії громадян України в окупованому Криму та на Донбасі.

Юлія Тимошенко, народний депутат України, намагатиметься модернізувати армію за стандартами НАТО і домагатиметься колективних заходів з примусу агресора до миру і повернення окупованих територій. Планує реінтегрувати та відбудовувати звільнені від окупації території, а також "зруйнувати стіну страху, нерозуміння і ненависті, яка штучно зводиться між Україною й окупованими територіями".

Володимир Зеленський, шоумен, бачить можливість повернення окупованих територій у посиленні міжнародних відносин. Прагнутиме створити професійну армію, забезпечити гідні умови служби і розвиток солдат, підніматиме зарплати військовослужбовцям до рівня натівських стандартів.

Анатолій Гриценко, народний депутат України, не бачить можливості повернення Донбасу шляхом угоди з агресором. Він наполягає на тому, що окуповані території мають повертатись без "особливих статусів", завдяки дипломатичним, воєнним, економічним, санкційним засобам і завдяки підтримці закордонних партнерів. І наголошує, що "не буде Україна поступатися правами на Крим в обмін на будь-які економічні поступки, бо у Криму наші громадяни, це наша земля, і Крим буде українським!", - йдеться у його програмі.

Юрій Бойко, народний депутат України, задля миру готовий виконувати всі міжнародні зобов'язання та домовлятися з усіма сторонами конфлікту. У передвиборчій програмі не уточнює про наміри звільнити окупований росіянами Крим.

Олег Ляшко, народний депутат України, лідер радикальної партії, не згадує про окуповані території. А у разі перемоги на виборах вимагатиме у країн-підписантів Будапештського меморандуму виконання їх гарантій щодо безпеки та територіальної цілісності України. Якщо сторони не виконуватимуть умови меморандуму, заявляє, що Україна має повноцінне право заявляти про відновлення статусу ядерної держави.

Сергій Тарута, народний депутат України, свою передвиборчу програму щодо окупованих територій будує на дипломатичному врегулюванні. Кандидат каже про підвищення боєздатності армії та намір розмістити миротворчу місію на території Донбасу. Однак вважає повернення Криму військовим шляхом неприйнятним.

Валентин Наливайченко, голова партії "громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка "Справедливість", бачить відновлення миру та повернення окупованих Криму і Донбасу в укладенні нової міжнародної угоди. Обіцяє створити центр з повернення заручників та зниклих безвісти.

Сергій Каплін, народний депутат України, гарантує соціальний захист військових і ветеранів та відновлення миру через потужну армію та дипломатію. Акцентує на підвищенні рівня життя військовослужбовців, створенні професійної армії та тісній міжнародній співпраці на основі ідеологічної солідарності європейських соціал-демократичних держав.

Роман Безсмертний, колишній член тристоронньої контактної групи, планує повертати мир в Україну шляхом діалогу з Російською Федерацією – прямого або ж через державу-посередника – заради звільнення військовополонених та розв'язання конфліктних питань. А також діалогу з мешканцями окупованих територій і повернення їх без надання особливих статусів, адже Крим і Донбас – це Україна.

Олександр Шевченко, народний депутат України, у своїй передвиборчій програмі наголошує на патріотичному вихованні громадян, з поступовим викорінюванням зради, на руйнуванні "п'ятої колони", на зміцненні армії. Підтримує легалізацію володіння короткоствольною нарізною зброєю з метою власного захисту та пропонує цілковиту відмову від російських енергоносіїв.

Кандидат у президенти Юрій Володимирович Тимошенко, народний депутат України, обіцяє повернути всі захоплені Росією території, забезпечити вступ України до НАТО і т. п. Правда, не вказує, яким шляхом.

Інна Богомолець, народний депутат України, намагатиметься наблизити українську армію до стандартів Північноатлантичного альянсу та підвищити зарплату військовим, а також залишити оборонні підприємства у власності держави. Щодо окупованих територій країни пропонує розширити Мінський формат, долучивши до нього країни Будапештського меморандуму, розгорнувши на них миротворчу місію ООН, та жорстко контролювати позиції Росії на кордоні з Україною. Повернення Криму Богомолець бачить лише з виплатою Україні компенсації за збитки, завдані Росією за 5 років.

Інна Богословська, директор громадської організації "Віче України", обіцяє створити сильну резервну армію за стандартами НАТО, звільнити всіх засуджених добровольців та військових, які брали участь в АТО і до повернення Криму та деокупації Донбасу відмовитися від будь-якої співпраці з Росією. Звільнення окупованих територій планує за допомогою миротворчих сил ООН, а повернення Криму - через побудову нової системи безпеки та контролю у Чорноморському регіоні разом з країнами чорноморського регіону.

Юрій Дерев'янко, народний депутат України, пропонує побудувати армію за натівськими стандартами, наполягає на обов'язковій строковій службі та необхідності ввести двотижневий військовий вишкіл для чоловіків 18-55 років, підвищенні військового бюджету до 5% ВВП, та участі міжнародних партнерів.

Ігор Смешко, екс-голова СБУ, обіцяє зміцнити економіку країни, що сприятиме нарощуванню бойових можливостей ЗСУ. Наполягає на форматі Будапештського меморандуму. Також обіцяє забезпечити державну підтримку переселенцям з анексованого Криму та окупованого Донбасу.

Руслан Кошулинський, голова секретаріату політичної партії "Свобода", намагатиметься розвивати весь військово-промисловий комплекс за допомогою збирання податків з олігархів та фінансування ЗСУ не менше 5% і створити контрактну армію та ракетний щит, а також державну програму військового кораблебудування терміном на 15-20 р. з урахуванням основних класів кораблів. Має на меті створити міжнародний трибунал, який розслідуватиме злочини Росії проти України та замінити Мінські угоди та Нормандський формат створенням Будапештського формату з участю США та Великобританії. Майбутнє країни бачить без надання територіям особливого статусу та автономії. Осіб, які мають подвійне громадянство, кандидат пропонує позбавити громадянства України. До повернення підневільних територій Україні пропонує блокувати їх економічно, енергетично, ресурсно та у транспортній сфері. Також припинити діяльність російського бізнесу в Україні, запровадити ембарго на російський капітал, товари та послуги, націоналізувати активи, кінцевими власниками яких є громадяни РФ чи сама Росія. Проводити будь-які вибори на окупованих територіях лише після їх повернення до складу України та відновлення українського громадянства тамтешнім жителям. Здійснити перевірку кожної особи на наявність громадянства інших держав, співпрацю з окупаційним режимом і лояльність до України. Зрадників пропонує притягнути до відповідальності.

Аркадій Корнацький, народний депутат України, обіцяє повернути Крим і Донбас завдяки поліпшенню матеріального добробуту українців, умов ведення бізнесу, стрімкому зростанню економіки, зміцненню Збройних сил України та належному використанню міжнародно-правових інструментів протидії агресії та анексії.

Віктор Бондар, народний депутат України, пропонує зосередити всі сили на розвитку економіки, переглянути умови співпраці з Міжнародним валютним фондом та Євросоюзом. Вступ до військових блоків бачить лише через референдум.

Віталій Купрій, народний депутат України, обіцяє визнати пряму російську агресію війною проти України і запровадити воєнний стан в областях, де є російське вторгнення. З Росією в разі перемоги кандидат планує розірвати транспортне сполучення, а державним та військовослужбовцям заборонити відвідувати РФ. Також ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду у Гаазі та вимагати переслідування усіх причетних до військових злочиів проти України. Жителів окупованих територій заохочуватиме на переїзд до підконтрольних міст України. Розпочне ефективне кримінальне переслідування осіб, причетних до колабораціонізму в будь-якій формі. Надаватиме амністію тим, хто передав українському правосуддю військових злочинців окупаційних військ. Кандидат запевнив, що у разі перемоги на виборах наполягатиме на дотриманні країнами-підписантами Будапештського меморандуму гарантій безпеки і підніме питання про відновлення ядерного статусу України.

Олександр Вілкул, народний депутат України, запевняє, що зможе зупинити війну за 100 днів. Пропонує ввести на Донбас миротворчий контингент дружніх країн і нейтральних держав,серед яких - Казахстан, Білорусь та Азербайджан. Наполягає на створенні правових та фінансових умов для повернення вимушених переселенців додому та відновленні інфраструктури із залученням міжнародних донорів і ресурсів відродженого Донбасу.

Віктор Кривенко, народний депутат України, обіцяє надати кримським татарам автономію, посилювати тиск на міжнародну спільноту щодо посилення антиросійських санкцій, провести роботу щодо викриття усіх посадових осіб, які працюють на країну-агресора. Аби зберегти українське суспільство в окупованому Криму кандидат планує полегшити процес набуття українцями громадянства та здобуття української освіти. Посилення військової сили бачить у збільшенні арсеналу і оновленні їх командирів.

Олександр Мороз, колишній голова "Соціалістичної партії Олександра Мороза", пенсіонер, вірить у майбутнє України з позаблоковим статусом на зразок Австрії та Фінляндії. Звільнення окупованих територій бачить у наданні особливого статусу цим регіонам. Вважає, що нова система влади разом із нейтральним статусом України на основі референдуму створить нову базу переговорів на Сході і Заході і що мир має бути встановлено без жодних поступок щодо суверенності України, без крові і нових жертв.

Олександр Данилюк, керівник громадської організації "Центр оборонних реформ", про Крим та Донбас у своїй передвиборчій програмі не згадує.

Василь Журавльов, голова громадської організації "Федерація футболу міста Маріуполь", акцентує на модернізації армії, розвитку військової науки та виробництві власної зброї. Обіцяє Україні членство в НАТО.

Ігор Шевченко, президент благодійної організації "Успішна Україна", акцентує на зміцненні армії та стіни на кордоні з Росією. Не бачить потреби для України вступати до ЄС та НАТО, проте обіцяє взаємовигідну співпрацю. Обіцяє не лише кримінальне переслідування, а й депортацію зрадників і шпигунів.

Микола Габер, голова "Патріотичної партії України", планує змінити військову та оборонну доктрини держави. Мова не лише про посилення озброєння, а й про зміну керівного складу збройних сил, створення професійної контрактної армії та зміну "Мінського формату" взаємодії з агресором на Будапештський. Вважає, що у переговорах мають приймати участь усі країни–гаранти Будапештського меморандуму. Це дасть можливість розробити покрокову стратегію звільнення Донбасу та Криму і змусить Росію компенсувати всі завдані збитки.

Олександр Ващенко, голова громадської організації "Влада народу", планує повертати Донбас виключно мирним шляхом, винних у військових злочинах карати. І всім тим, хто захоче жити в Росії і не вчинив злочинів проти України, гарантуватиме надання можливості і часу для вільного перетину кордону. Пропонує визначити статус Криму після деокупації як особливу економічну зону, орієнтовану на "технології здоров'я", "зелені технології" та інтенсивний біотехнологічний розвиток.

Ілля Ківа, голова професійної спілки "Всеукраїнська професійна спілка Міністерства внутрішніх справ України", має на меті реформувати систему оборони за шведською моделлю і збільшити військовий бюджет. На Донбасі і в Криму хоче створити безподаткову економічну зону. Вимагатиме від країн-підписантів Будапештського меморандуму дотримання гарантій безпеки для України. Планує повернути Україні статус ядерної держави і ввести візовий режим з Росією. Обіцяє знайти та притягти до відповідальності всіх, хто чинив злочини під час війни з РФ та відбудувати зруйнований Донбас.

Роман Насіров, президент громадської організації "Федерація Дзюдо України", обіцяє залучити міжнародних партнерів для відновлення територіальної цілісності України і повернути усіх полонених.

Юрій Кармазін, президент громадської організації "Інститут права і суспільства", веде мову про сильну професійну армію та соціальний захист військовослужбовців, пропонує створити резервну армію на базі українського козацтва з правом носіння вогнепальної зброї та звільнити від кримінальної відповідальності незаконно засуджених бійців добровольчих батальйонів.

Віталій Скоцик, керівник громадської організації "Аграрна платформа Віталія Скоцика", ставить мету реформувати армію за стандартами НАТО.

Руслан Ригованов, який до анексії Криму виконував обов'язки начальника підприємства "Севастопольський морський рибний порт", наполягає на встановленні воєнного стану на всій території України аж до самого звільнення окупованих територій. Обіцяє кримінальне переслідування осіб, які відповідальні за сепаратизм у Криму і на Донбасі.

Олександр Соловйов, бізнесмен, у своїй програмі пропонує "припинити вогонь" і почати переговори з представниками ЄС, США і Росією та перешкоджати втручанню посольств та представництв закордонних фондів у внутрішні справи України.

Бізнесмен Геннадій Балашов пропонує посилювати антиросійські санкції та повністю відмовитися від будь-яких економічних відносин з Росією.

Сергій Носенко, бізнесмен, планує залучати до вирішення воєнного конфлікту країни-учасниці Будапештського меморандуму, які гарантували безпеку і територіальну цілісність Україні, коли вмовили її підписати меморандум та мати статус безядерної держави.

Володимир Петров, продюсер, намагатиметься запровадити проходження військової служби для всіх громадян України.

Андрій Новак, безробітний, в забезпеченні зовнішньої безпеки України хоче реформувати силові структури та правоохоронні відомства.

Юлія Литвиненко, безробітна, має на меті вирішити військовий конфлікт з РФ відповідно до норм міжнародного права шляхом переговорів з участю міжнародних партнерів та модераторів і повернути на Батьківщину політичних в'язнів та військовополонених Кремля. Посилити співпрацю з НАТО, щоб забезпечити безпеку для українських суден на Чорному та Азовському морях.