Максим Розумний: Після оприлюднення високого президентського рейтингу Залужного Зеленський погодив його кандидатуру на посаду посла у Великій Британії

Суспільний резонанс викликала новина про те, що Президент України Володимир Зеленський погодив кандидатуру Валерія Залужного на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії. А Міністерство закордонних справ України спрямувало британській стороні відповідний запит на агреман.

У своєму відеозверненні у четвер, 7 березня, Президент з цього приводу зазначив: «Сьогодні погодив кандидатуру Посла нашої держави у Великій Британії. Генерал Валерій Залужний говорив мені саме про такий напрямок для себе – дипломатичний. Міністерство закордонних справ України направило відповідний запит на агреман. Наше союзництво з Британією має тільки зміцнюватися».

Читайте ексклюзивний коментар з цього приводу для «Галичини» доктора політичних наук, професора Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Максима РОЗУМНОГО:

– У цій історії дуже багато дивного і такого, що наводить на думку про якесь спонтанне і дуже термінове рішення. Насамперед – це порушення дипломатичного етикету і порядку, який прямо передбачає те, що визначення кандидатури посла та надсилання запиту країні на її погодження, зазвичай, робиться не те що не публічно, а навіть таємно. Тобто про це не поширюють інформацію держави, і це узвичаєна практика.

Те, що було оголошено про погодження кандидатури Залужного авансом, до отримання відповідного схвалення британською стороною, – це, умовно кажучи, дуже велика дипломатична і міжнародна нетактовність. До того ж невідомо, наскільки Британії такий посол потрібен, оскільки ясно, що у генерала Залужного є цілком інші чесноти й інші позитивні сторони, проте аж ніяк не дипломатичний досвід. Тому слід розуміти, що маємо передусім не дипломатичну історію, а суто політичну. Причому історію, яка має внутрішньополітичний характер.

Прикметно, що ця заява Президента Зеленського прозвучала наступного дня після того, як соціологічна служба «Соціс» оприлюднила так звані президентські рейтинги, де Залужний явно переважає над Зеленським. У цій ситуації заява Президента про намір призначити генерала послом до Великої Британії слугує тому, щоб зупинити можливу політичну кар’єру Залужного, можливе балотування його на пост Президента України. І заради цього довелося навіть піти на порушення якихось норм міжнародного спілкування і дипломатичного етикету.

Чи є ця позиція узгодженою з самим Залужним, чи є реалізацією певних домовленостей Зеленського з самим генералом, ми сьогодні сказати не можемо. Це незрозуміло, оскільки сам Залужний зберігає мовчанку і не коментує це повідомлення. Можна лише передбачити, що він хотів усе ж робити політичну кар’єру в Україні, а Офіс Президента поставив його у складне становище, або ж він мав домовленості й збирався вирушити на дипломатичну роботу у Велику Британію, тому довелося терміново після оприлюднення його високого рейтингу всі домовленості витягувати на поверхню.

Усе ж це тільки початок історії, яка або ускладнить Валерієві Залужному його політичну кар’єру всередині України, якщо він на неї наважиться, або зіпсує його стосунки з можливим електоратом, колом його прихильників, які навряд чи пробачать йому таке фактично добровільне усунення від можливої політичної ролі та місії, яку йому авансом уже прописало українське суспільство.

Редактор відділу газети “Галичина”