Від головнокомандувача до дипломата: «залізний генерал» їде до Лондона

Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який упродовж двох років повномасштабної війни керував українським військом, став Надзвичайним і Повноважним Послом України у Великобританії. А напередодні на президентському сайті з’явився указ про його звільнення з військової служби за станом здоров’я, проте з правом носити військову форму.

Нагадаємо, ще на початку березня, коли Володимир Зеленський погодив кандидатуру Залужного на посаду посла, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що він як глава дипломатії зацікавлений у сильному послові України у Лондоні. За його словами, Президент довго шукав максимально сильного кандидата на таку посаду. І одна з ключових вимог – це розуміння військового контексту. Бо Британія – один із лідерів військової допомоги Україні. Це країна, яка має бачення військової стратегії. Тому новий посол повинен мати глибокий військовий бекграунд.

Також очільник МЗС розповів, що мав кілька розмов із В. Залужним, під час яких переконався, що душа генерала лежить до дипломатичної роботи. І наголосив, що в нього є профільна освіта, оскільки він у 2020 році отримав диплом магістра за спеціальністю «Міжнародні відносини».

Якими є очікування від дипломатичної роботи Валерія Залужного і чи стане він ефективним послом України у Великій Британії? Про це ми розпитали у провідних українських політологів.

Олексій ГАРАНЬ, професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва:

– Очікування є, але якою буде ефективність, ми насправді не знаємо. Тобто ми всі сподіваємося, що Залужний виявиться ефективним дипломатом та зробить свій внесок в українсько-британське стратегічне партнерство. Цьому може сприяти те, що він як колишній головнокомандувач ЗСУ дуже добре розуміє, що потрібно Україні, яка техніка, які інновації. Є сподівання, що він розвиватиме ту коаліцію, яка склалася щодо постачань зброї Україні, у котрій бере участь не тільки Велика Британія, а й інші західні країни. Я думаю, що в Лондоні й в інших західних столицях також є великий інтерес до фігури самого Залужного. Тобто це може сприяти його ефективній роботі.

Що у мінусі? Залужний не є кадровим дипломатом, у нього нема цього досвіду. Він є політичним призначенцем, що теж часто буває в дипломатії, і часом це буває ефективно. Ми навіть не знаємо про його рівень володіння англійською мовою. У будь-якому разі сподіваюся, що йому знадобиться небагато часу для покращення знань англійської.

Дипломатична робота є доволі специфічною, треба розуміти її тонкощі. Наскільки вистачить хисту у Залужного до цього, ми не знаємо. Проте сподіваємося на краще та бажаємо йому успіхів на новій посаді.

Володимир ФЕСЕНКО, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

– Очікування є різними у різних людей. Хтось чекає повернення Залужного на колишню посаду, на фронт, у військову сферу і незадоволений його призначенням на посаду посла, хтось очікує, аби він прийшов у політику і теж незадоволений його нинішньою посадою. А ще хтось, можливо, чекає, щоб про Залужного якнайшвидше забули…

Думаю, тут важливо звертати увагу на те, що сам Залужний зараз розпочинає новий етап свого життя – етап набуття і міжнародного, й політичного досвіду. Вважаю, що цей досвід знадобиться йому, буде дуже корисним у перспективі. Але в якій перспективі? Це залежить від того, як і чим закінчиться війна, чи як вона розвиватиметься далі, і чи піде він у політику. Наразі важливо лише зафіксувати початок нового етапу його професійного життя.

Щодо ефективності Залужного на посаді посла, то з огляду на те, що він дуже відома людина у Великобританії і світі, це може бути використано на користь України.

Ефективність посла буде вимірюватися різними критеріями. Тут нема індикаторів, які дозволять завтра чи післязавтра сказати, що він буде ефективним чи неефективним. Для Залужного важливо зберегти щонайменше нинішній високий рівень стратегічного партнерства між нашими країнами. Британія з великим позитивом сприйняла це призначення, для неї це також честь. Наскільки мені відомо, були побажання, щоб поруч із Залужним була потужна дипломатична фігура, яка допомагала б йому адаптуватися на новій посаді. Перші місяці роботи Залужного із врахуванням того, що це цілком нова сфера діяльності для нього, стануть періодом адаптації.

Ефективність суто дипломатичну вимірюватимемо з огляду на рівень наших відносин з Великобританією, розв’язання питань щодо постачання зброї. У Великобританії дуже швидко може відбутися зміна влади, може прийти новий лейбористський уряд, з яким треба налагодити відносини. І якщо це вдасться, то це також свідчитиме про ефективну роботу посла. Тобто постачання зброї, збереження політичного партнерства і спільні з Великобританією дії на міжнародній арені – це будуть критерії оцінки ефективної діяльності Залужного як посла.

Редактор відділу газети “Галичина”