Як зробити громадські землі джерелом економічного зростання?

У селі Микуличині Яремчанської міської ради у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який впроваджує Асоціація міст України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку розпочалося засідання Секції АМУ з питань земельних ресурсів, містобудування та комунального майна. У заході беруть участь фахівці з питань земельних ресурсів, містобудування та комунального майна з усієї України.

Директор проекту «ПУЛЬС» Ігор Парасюк привітав учасників заходу та побажав їм продуктивної роботи: «Земля – це суперважливий ресурс для усіх громад. На жаль, у суспільній свідомості земля – це переважно як місце, де можна виростити якусь їжу. Насправді ж для громад земля – один з основних ресурсів отримання високої доданої вартості, джерело економічного зростання. З менеджментом земельних ресурсів, на жаль, є безліч проблем, наприклад: межі близько 70 міст досі не затверджено, громади не мають юрисдикції на землі навіть в ареалах своїх ОТГ, крім земель сільгосппризначенння. А це величезна перешкода для розвитку…».

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук у вітальному слові наголосив: «У період реформ органи місцевого самоврядування повинні використовувати всі наявні ресурси задля ефективного просторового планування та розвитку. Важливими у цьому контексті є земельні ресурси, містобудування та комунальне майно. Підґрунтям для ефективної роботи у цьому напрямі є законодавство, прийняте торік. Хоча й щодо нього виникає чимало запитань у практиків. Тому робота секцій АМУ дозволяє обговорювати та напрацьовувати нові механізми та підходи».

Аналітик Аналітичного центру Асоціації міст України Тетяна Медвецька, яка модерує захід, ознайомила його учасників з новинками законодавства у земельній сфері, акцентувала на розширенні повноважень органів місцевого самоврядування у сфері управління земельними ресурсами. Зокрема аналітик зосередила свою увагу на Законі України від 19 серпня 2018 року № 2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель с/г призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні»; Законі України від 10 грудня 2018 року №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» та ін.

Після обговорення законодавчих змін учасники заходу сформували пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства з огляду на потреби і проблеми органів місцевого самоврядування.

Відтак було зроблено наголос на законодавчих змінах у сфері містобудівної діяльності. Під час обговорення проблем галузі учасники заходу акцентували на оформленні земель під об’єктами енергетики та електричних мереж; проведенні нормативно-грошової оцінки земель в межах та за межами населених пунктів з урахуванням нових змін у законодавстві тощо.

Начальник відділу оренди землі управління земельних ресурсів Луцької міської ради Анастасія Коноваленко поділилася враженнями від заходу: «Я не вперше беру участь у роботі Секції АМУ з питань земельних ресурсів, містобудування та комунального майна. Звісно, щоразу ми тут черпаємо нові ідеї, знаходимо вирішення проблем, які притаманні всім радам. Головною проблемою усіх міст є взаємодія з головним управлінням Держгеокадастру. Тому важливо, що у цих заходах беруть участь представники Держгеокадастру, які надають свої роз’яснення, котрі ми своєю чергою доносимо до наших спеціалістів. А це є істотною допомогою у вирішенні наших спільних проблем».

Редактор відділу газети “Галичина”