Як правильно вирахувати свій трудовий (страховий) стаж перед призначенням пенсії?

З моменту введення поняття «страховий стаж» саме це стало головним показанням для призначення пенсії, а не період, впродовж якого людина працювала. Тобто до страхового стажу включають і ті ситуації, коли особа не працювала.

Яким же чином нараховується «страховий стаж» перед виходом на пенсію?

До страхового стажу, як відомо, першочергово входять роки роботи з офіційним працевлаштуванням. Пенсійний стаж розраховують щомісячно, при цьому неповний місяць роботи може бути включено до страхового стажу, якщо сума сплачених за цей місяць внесків до Пенсійного фонду була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо з якихось причин страховий внесок був сплачений в меншому розмірі, цей період зараховують до страхового стажу як повний місяць лише за умови здійснення відповідної доплати (проводиться співробітниками ПФ за зверненням працівника). Без здійснення доплати страховий стаж визначають пропорційно сплаченим внескам (за встановленою законодавством формулою).

Пенсійна реформа суттєво змінила умови виходу на пенсію для українців. Станом на поточний рік піти на пенсію громадяни України можуть в 60, 63 або 65 років залежно від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу.

Нарахування та підтвердження страхового стажу за період трудової діяльності до 1 липня 2000 року здійснюється на підставі записів у трудовій книжці, а також інших документів (довідок підприємств, установ і організацій, а також даних держархівів). Після 1 липня 2000 року розрахунок пенсійного стажу проводять суто за даними персонального обліку в Пенсійному фонді.

Також потрібно знати про трудовий стаж таке: якщо він був отриманий до січня 2004 року, то автоматично прирівнюється до страхового. З введенням страхового стажу 1.01.2004 р. стало не важливо, скільки людина фактично працювала, значення має протягом якого періоду і скільки було сплачено внесків до Пенсійного фонду.

Через 10 років, у 2014-му, уряд вніс поправки до закону про страховий стаж і з 1 січня того ж року до пенсійного стажу включили:

 • навчання у вищих та середніх навчальних закладах, на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;
 • період проживання дружин офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців позастрокової служби з чоловіками в місцевостях, де не було можливості працевлаштування за спеціальністю (але не більше 10 років).

Таким чином, дві вказані ситуації гарантують нарахування пенсійного стажу навіть тоді, коли якийсь час особа не працювала.

До пенсійного (страхового) стажу, згідно Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування», зараховуються деякі види діяльності без сплати внесків до Пенсійного фонду:

 • строкова служба в армії і військова (нетермінова) служба;
 • відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустка по догляду за дитиною до трьох років;
 • догляд за дитиною з інвалідністю;
 • термінова альтернативна (невійськова) служба;
 • перебування на фронті і участь у бойових діях;
 • період перебування за кордоном подружжя дипломатів на час їх служби;
 • інвалідність через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання;
 • виконання обов'язків батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу;
 • служба у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах та аварійно-рятувальних підрозділах, які були створені відповідно українському законодавству;
 • період отримання допомоги по безробіттю;
 • догляд за особою з інвалідністю I групи;
 • догляд за престарілим, який потребує постійного догляду;
 • догляд за особою, яка досягла 80-річного віку.

З січня 2016 року в Україні діє Єдиний соцвнесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який замінив собою чотири раніше існуючих обов’язкових державних соціальних зборів: пенсійний, соцстрах (лікарняні), «безробіття» та «нещасний випадок». Розрахувати розмір страхового внеску просто, адже з 1 червня 2016 р. для усіх категорій платників встановлено єдиний соціальний внесок (ЄСВ) - 22%. Таким чином, з 1 січня 2019 року всі підприємці, як на загальній системі, так і на єдиному податку, сплачують внесок у розмірі 918,06 грн. на місяць. Для ФОП 1-ої групи єдиного податку з минулого року скасована можливість сплати ЄСВ в сумі не менше 1/2 мінімального страхового внеску.

Безперервність стажу роботи при призначенні пенсії на даний момент не дає ніяких пільг. Нині тривалість безперервної роботи має значення лише для медичних і соціальних працівників, тому що за безперервність стажу їм передбачені надбавки до зарплати. Крім того, деякі підприємства для утримання цінних кадрів за свій рахунок проводять виплати різних премій: кращий працівник, винагорода за вислугу років, додаткова відпустка тощо.

Особливості врахування стажу, отриманого за кордоном, залежать від наявності міжнародних договорів про пенсійне забезпечення між Україною та державою, в якій українці працюють. Наприклад, стаж, отриманий у Вірменії, Грузії, Казахстані, Росії, Білорусі, Азербайджані, Узбекистані, Таджикистані, Молдові, Туркменістані Киргизстані, - враховується, адже з цими державами укладено територіальні договори, тобто пенсія призначається відповідно до чинного законодавства держави, на території якої пенсіонер проживає.

Між Україною, Латвією, Естонією, Литвою, Болгарією, Словаччиною, Польщею, Румунією, Іспанією, Португалією, Угорщиною, Чехією і Монголією діють пропорційні договори про пенсійне забезпечення, які передбачають пропорційне фінансування пенсійних виплат, тобто кожна країна платить пенсію за частину трудового стажу, отриманого на її території, пропорційно пенсійним внескам та заробітній платі. При цьому розмір доходу (заробітку) визначають виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Перевірка і підтвердження стажу компетентними органами відповідної країни здійснює Пенсійний фонд за запитом пенсіонера, із зазначенням точної адреси підприємства і його назви.

Роботу за кордоном не враховують при нарахуванні пенсії, якщо між Україною та іноземною державою немає договору про соціальне та пенсійне забезпечення (Німеччина, Італія, Ізраїль).

За відсутності потрібного трудового стажу для призначення пенсії можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Це дасть можливість докупити страховий стаж. Придбання відсутнього страхового (пенсійного) стажу шляхом доплати ЄСВ до ПФУ проводять відповідно до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». На це мають право:

 • особи з 16 років, які не підлягають загальнообов’язковому пенсійному страхуванню відповідно;
 • іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають та працюють в Україні;
 • громадяни України, які постійно проживають або працюють за кордоном.

Якщо пенсіонер не набув необхідного для пенсії страхового стажу, органами соціального захисту населення йому може бути призначена держдопомога згідно ЗУ «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію».

Кореспондент