Як ефективно втілювати в життя Програму відновлення для неповнолітніх: досвід регіонів

У робочій зустрічі на тему: «Забезпечення ефективної реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Досвід регіонів» взяли участь у режимі онлайн фахівці Регіональних центрів з надання безплатної вторинної правової допомоги (БВПД) Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Рівненської та Тернопільської областей.

Модератор заходу заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області та координаторка проєкту Лариса Фучко поінформувала, що цього року спостерігається рекордно низька кількість справ з відновного правосуддя для неповнолітніх. Скажімо, із п’яти регіонів, представники яких взяли участь у нараді, лише у трьох є такі справи: дві – на Івано-Франківщині та по одній на Тернопіллі й Рівненщині.

Однією з проблем в процесі реалізації пілотного проєкту в умовах воєнного стану стало те, що значна кількість неповнолітніх втратила право на участь у Програмі через застосування іншого підходу до кваліфікування злочинів. Зокрема, найбільш поширене кримінальне правопорушення серед учасників Програми відновлення – «Крадіжка» – нині кваліфікують за ч.4 ст.185 ККУ й відповідно вважають важким злочином. А це позбавляє неповнолітнього підозрюваного можливості брати участь у Програмі.

Стримуючим фактором є і очікування нової редакції «Програми відновного правосуддя для неповнолітніх…», яка наразі перебуває на розгляді в Офісі Генпрокурора.

У межах заходу фахівці також обговорили питання, що виникають під час виконання доручень з медіації й Порядку взаємодії Регіональних центрів та уповноважених органів з питань пробації, прокуратури та ін. Зокрема, заступник директора Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук зазначив, що Програму відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, на Івано-Франківщині реалізують у тісній співпраці з відділом захисту інтересів дітей та протидії насильству обласної прокуратури, службою пробації, ювенальним поліцейським ГУНП в області.

«У Тернополі також налагоджена ефективна співпраця з обласною прокуратурою, яка в щоденному режимі моніторить всі кримінальні провадження щодо неповнолітніх, внесені до ЄРДР з метою якомога швидше розпочати комунікацію з усіма суб’єктами та залучити дитину, яка вчинила кримінальне правопорушення, до участі у Програмі», – зазначив Віталій Сольський, начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання БВПД у Тернопільській області.

Для успішної реалізації Програми необхідна наявність сертифікованих медіаторів. «Багато медіаторів Львівщини вже є у реєстрі за результатами першого конкурсу. Очікуємо, що після завершення цьогорічного конкурсу, прийом документів на який триває до 16 квітня, їх стане більше», – наголосила заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Віра Іськович.

Такої ж думки й координатор пілотного проєкту в Регіональному центрі з надання БВПД у Рівненській області Олександр Кузик: «Ми усіляко сприяємо адвокатам, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги в області та виявили бажання стати медіаторами, надаємо їм рекомендації. Як правило, це ті ж адвокати, які раніше були посередниками. Отримання необхідних навиків та збільшення числа сертифікованих медіаторів сприятиме ефективній реалізації Програми».

Заходи з обміну досвідом між центрами є чудовою можливістю запозичення позитивного досвіду, пошуку ефективного вирішення проблемних питань, а також вироблення алгоритму дій щодо реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх.