Власники “євроблях” вийшли на масові протести

У Києві сьогодні під стіни Верховної Ради на акцію протесту вийшли кілька тисяч водіїв авто на європейських номерах. Організатором заходу виступила Всеукраїнська громадська організація «АвтоЄвроСила». В акції приймають участь представники організації з різних міст України. І, як стверджують організатори, мітинг може бути продовжений до середи 4 листопада.

Власники автомобілів на єврономерах вимагають від депутатів ухвалити законопроєкт №3704 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо впорядкування структури акцизного податку», основним пунктом якого є виключення легкових авто (а також кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше) з переліку підакцизних товарів та скасування норми про справляння з їх реалізації акцизного податку. Також законопроєкт №3704 мав би спростити митні процедури оформлення та реєстрації автомобілів на іноземних номерах.

Протести власників "євроблях", котрі виступають проти захмарної вартості розмитнення цих авто, відбуваються не вперше. Люди вимагають, щоб ціну мита зменшили і вона стала доступнішою, адже розмитнення, за нинішніми нормами Закону, сягає вартості самого транспорту, а то й більше.

Нині "євробляхери" опинилися в пастці, але продовжують їздити українськими дорогами. Віднедавна вони не мають можливості ні розмитнити (через брак коштів), ані вивезти свої авто за межі країни. Поліція тепер може штрафувати машини на єврономерах. Перший штраф визначено у розмірі 8500 грн.

28 жовтня Кабінет міністрів погодив проєкт постанови, що дозволяє залучати до відповідальності власників авто на європейській реєстрації. Про це повідомив один з ініціаторів законопроєкту про зниження акцизу на ввезення автомобілів народний депутат від "Слуги народу" Євгеній Брагар. Він зазначив, що в грудні 2019-го було підписано меморандум між "АвтоЄвроСилою" і міністром МВС про непритягнення до відповідальності власників автомобілів на європейській реєстрації до прийняття Закону про доступне розмитнення.

"З усього вище зазначеного випливає, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков нахабно порушив дану народу обіцянку не штрафувати "євробляхерів" до прийняття Закону про доступне розмитнення", – пише депутат.

Він також зазначив, що у ВР було зареєстровано низку законопроєктів, які дозволили б людям безперешкодно і доступно розмитнити свої авто.

Наприкінці 2019 року власникам "євроблях" українська влада пообіцяла чергові пільги. У квітні 2020-го в парламенті було зареєстровано законопроєкт №3389, що передбачає зниження акцизів на ввезення "євроблях", проте цей документ Рада не розглядала.

Уряд же недавно прийняв рішення доповнити пункт 4 Положення про Національну поліцію підпунктами 18-1 і 18-2, згідно з якими поліція має виявляти нерозмитнені транспортні засоби, тимчасово ввезені на митну територію країни більше ніж на 30 діб і які не зареєстровані у встановлені законодавством терміни, а також вживати заходів для виявлення неправомірного керування авто, щодо яких порушено обмеження, встановлені Митним кодексом.

При цьому Кодексом про адміністративні правопорушення поліції надано право штрафувати водіїв за керування автомобілем з іноземною реєстрацією, які вчасно не покинули межі України, і за керування автомобілем з іноземними номерними знаками іншою особою, ніж та, яка ввезла автомобіль на територію України.

Штраф становитиме 8500 грн і буде виноситися поліцейським на місці вчинення правопорушення (ч. 8 ст. 121 КУпАП). З першого разу автомобіль не вилучатимуть.

Якщо порушення вчинено цим же водієм повторно впродовж року, то штраф становитиме вже 17000 грн. Водночас водія позбавлятимуть права керування терміном на рік і з оплатним вилученням авто або без такого (ч. 8 ст. 121 КУпАП). За цією нормою штрафи накладає суд на підставі протоколу, складеного поліцейським на місці зупинки. До вирішення справи в суді автомобіль знаходитиметься на штрафмайданчику.

Штрафи уже діють і поліція при виявленні порушення зобов'язана їх застосовувати.

На початку жовтня цього року в очікуванні доступного розмитнення власники авто на єврономерах уже масово почали отримувати штрафи по 17000 грн.